ZMIEŃMY ELEWACJĘ CENTRUM SZTUKI NA ŁAZIEBNEJ!

Miasto dnia 5.03.2024 poinformowało o oddaniu działki na ulicy Łaziebnej (Stare miasto) pod budowę nowego centrum sztuki. Obecny projekt jest toporny, ciężki oraz lansujący się w przeciwieństwie do spójnej i harmonijnej zabudowy ulicy. Warto wspomnieć, że jest to jedyna ulica szczecińskiej starówki z zachowaną spójną przedwojenną zabudową po obu stronach.

Nowa architektura nie powinna mieć miejsca w historycznych dzielnicach, jaką bez wątpienia jest Stare miasto, nie tylko psuje to ogólnie odczucia oraz klimat dzielnicy, to dodatkowo blokuje możliwość dokładnej odbudowy starówki w przyszłości, co więcej, zwykłym mieszkańcom się takowa architektura po prostu nie podoba. Świetnym przykładem jest hotel Arkona, który bardzo mocno nie przypadł do gustu opinii publicznej.

Stare Miasto jest miejsciem historycznym, miejscem zabytkowej i pięknej architektury cechującej się harmonijną i piękną zabudową, współgrającą ze sobą. Współczesny modernizm jest zaprzeczeniem tej idei, zakładając ekstrawagancję, krzykliwy charakter, oraz ubieganie się o widok widza.

Klasyczna architektura jest korzystniejsza, nie tylko podnosi wartość działki, ale również pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie poprzez stonowane barwy, płynne kształty, harmonię oraz symetrię, zdobienia na których można zawiesić oko czy też ogólną ludzką skalę. Długość "życia" budynku klasycznego jest o wiele dłuższa niż budynków modernistycznych, klasyczna architektura jest ponadczasowa i nie zestarzeje się w przeciągu 10-20 lat wraz ze zmianą trendów w architekturze. Turystyka również jest o wiele większa w miastach z tradycyjną zabudową, Gdańsk, Kraków, Toruń, Wrocław czy też Lublin dominują w turystycznych kierunkach Polski, w przeciwieństwie do innych miast podobnych wielkościowo, lecz z uboższą architekturą np. Szczecin i Bydgoszcz, Słupsk i Kalisz, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra, nawet Warszawa która jest bardzo nowoczesnym miastem stała się popularną trasą turystyczną ze względu na unikatowe oraz wiernie odbudowane stare miasto. Ciekawym przykładem turystyki jest również Kłodzko i Stargard, bowiem liczące niecałe 30 tysięcy mieszkańców Kłodzko posiada kilkunastokrotnie więcej turystów niż 70 tysięczny Stargard, który jest bogaty w zabytki, jednakże brakuje mu zabytkowej zabudowy...

Dziś również da się budować tradycyjnie, najlepszym przykładem jest Drezno, ale również Poczdam w przeciągu ostatniej dekady postanowił odbudować swoją starówkę, na czele z zamkiem miejskim, jak widać da się, tylko trzeba chcieć.
ąąąą.png

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Architektoniczna Rewolta Szczecin    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Architektoniczna Rewolta Szczecin będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...