PETYCJA DO GRUPY ALLEGRO Sp. z o.o. W SPRAWIE PARAMETRU TRAFNOŚĆ

Skontaktuj się z autorem petycji

Co dalej

2014-09-14 11:55:41

Witam.

Odpowiadając na pytania, które pojawiły się w komentarzach chciałbym powiedzieć, że petycja nie została jeszcze przesłana do Allegro. Dlaczego? Niestety, jest nas zdecydowanie za mało :( Na Allegro są dziesiątki tysięcy zarejestrowanych sprzedawców, jeśli skieruję do Allegro petycję podpisaną przez dwieście osób, zostanie ona kompletnie zignorowana podobnie jak ignorowane są pojedyncze głosy na forum internetowym portalu. Cały pomysł z petycją opierał się na założeniu że udokumentowany głos sprzeciwu znaczącej grupy klientół portalu nie bedzie mogł przejsc niezauważony. Petycja miała pokazać skalę problemu - wielką grupę pokrzywdzonych przez wprowadzone zmiany. Niestety z jakiegoś powodu póki co nie udało się zmobilizować takiej grupy, wystąpienie w tym momencie dałoby mocne argumenty przeciwko nam, Allegro zbagatelizowało by cała sprawę argumentując że jest to głos garstki sprzedawców, którzy zapewne mają po prostu nieatrakcyjna ofertę.

Co dalej? Wciąz uważam, że ogromna większość uzytkowników nie zdaje sobie nawet sprawy z tego w jaki sposób trafnośc wpływa na ich sprzedaż, wieć jedyne co możemy i powinniśmy w tej chwili robić to w dalszym ciągu informować używkowników wysyłając wiadomości przez formularz "Zadaj pytanie sprzedającemu" i prosić o to by Ci którzy otrzymali wiadomość przekazywali ja dalej. To jedyny sposób. No chyba, że problem wcale nie istnieje i większości sprzedawców sprzedaje się dalej dobrze lub lepiej, w co ja osobiście nie wierzę.

 

 


PISMO DO UOKiK

2014-08-03 17:36:40

Namawiam do pisania do UOKiK! Rozmawiałem z przedstawicielem Urzędu i wiem, że wpłynęły juz pierwsze skargi na Allegro, trzeba ich jednak więcej by UOKiK zjął się sprawą, im więcej tym szybciej sprawa nabierze tempa.

Wniosek można wysłać pocztą na adres:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa

lub mailem na adres: uokik@uokik.gov.pl

Wniosek musi zawierać imię i nazwisko składającego, adres - jeśli chcesz otrzymać pisemną odpowiedź urzędu oraz opis sprawy. UWAGA - nie musimy wskazywać we wniosku konkretnych ustaw czy innych przepisów,  tym zajmie się urząd, wystarczy opisać postępowanie Allegro, które według nas łamie prawo lub zasady uczciwej konkurencji.

Ponizej wklejam wniosek, który wysłałem już do UOKiK, możesz wykorzystać go w całości lub we fragmentach. We wniosku posługuje się przykładami ze swojego podwórka, będzie na pewno lepiej jeśli wstawicie tam swoje własne przykłady, można ta część też ewentualnie pominąć.

A zatem do piór, długopisów i klawiatur!

Nie przestajemy też rozsyłać maili do uzytkowników Allegro, teraz można też wkleić w treści link do tego wniosku.

 

Imię nazwisko

ul. ….............

kod, miasto

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Plac Powstańców Warszawy 1

00-950 Warszawa

 

Szanowni Państwo

 

Zwracam się z prośbą o interwencję Urzędu w sprawie działań podejmowanych w ostatnim czasie przez Grupę Allegro, właściciela portalu aukcyjnego Allegro.pl

Mam podstawy aby sądzić, że zmiany wprowadzone w serwisie uderzają w zasady uczciwej konkurencji i są krzywdzące dla mnie i większości sprzedawców i doprowadziły do drastycznych spadków mojej sprzedaży, w wyniku których jestem zmuszony do rozważenia częściowego lub całkowitego wycofania się z rynku.

W wyniku przejęcia przez Grupę Allegro w 2013 roku kontroli nad spółką Agito, a następnie utworzenia w obrębie Allegro.pl Strefy Marek, serwis przestał być jedynie pośrednikiem i platformą dla sprzedawców i kupujących a stał się aktywnym uczestnikiem sprzedaży. Okazuje się bowiem, że aż 51 z 210 sklepów Strefy Marek jest własnością spółki Agito a tym samym Grupy Allegro, co oznacza, że będący klientami Allegro sprzedawcy stali się jednocześnie konkurencją serwisu. Oferty umieszczane przez Allegro w serwisie przy pomocy spółki Agito z góry znajdują się na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ trudno sobie wyobrazić aby Allegro pobierało opłaty za wystawienie i promowanie oraz prowizję od sprzedaży samo od siebie! Co więcej w odróżnieniu od pozostałych aukcji oferty sklepów Strefy Marek nie mają ograniczonego czasu trwania. Co to oznacza w praktyce wyjaśnię za moment.

Aktywne zaangażowanie Allegro w sprzedaż w obrębie własnego serwisu było wstępem do przeprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania Allgero, które dałyby właścicielowi serwisu mozliwość sterorowania i kształtowania rynku, stymulowania wzrostów jednych sprzedawców i spadków sprzedaży pozostałych uzytkowników. 11 lipca tego roku, Allegro zmieniło domyślną metodę sortowania wyników wyszukań, wprowadzając jako domyślne sortowanie według nowego parametru – Trafności. Sortowanie według trafności jest również domyślne przy przeglądaniu ofert po drzewie kategorii, a więc bez wpisywania szukanej frazy w wyszukiwarkę, tak więc bez względu na to w jaki sposób przeglądalibysmy oferty zamieszczone w serwisie, domyślnie będą one posortowane według trafności.

Do tej pory domyślnym parametrem do sortowania aukcji był czas do zakończenia oferty, co w praktyce oznaczało, że każda aukcja, bez względu na to czy była zamieszczona przez duży sklep mający tysiące aukcji, czy mełego sprzedawcę wystawiającego jedną ofertę, pod koniec trwania znajdowała się na pierwszej stronie wyników gdzie miała ogromne szanse zostać zauważona przez kupujących. Zmiana na trafność całkowicie odmieniła sposób wyświtlania aukcji i wpłyneła w znaczący sposób na funkcjonowanie rynku.

W sprzedaży na portalu aukcyjnym sposób sortowania i wyświetlania ofert jest strategicznym elementem wpływajacym na sprzedaż. Szczególnie w przypadku popularnych kategorii, gdzie ilość podobnych ofert zamieszczonych przez sprzedawców idzie w tysiące. Mechanizm sortowania po czasie do końca trwania dawał wszystkim uczestnikom rynku równe szanse na sprzedaż, to klient decydował o wartości oferty poprzez swoja decyzję zakupową, on oceniał czy oferta jest atrakcyjna dla niego czy nie.

Wprowadzając trafność Allegro postawiło siebie w roli arbitra, teraz to serwis decyduje którą aukcję wyświtlić na pierwszej stronie wyników, a którą na odległym miejscu gdzie nikt jej nie zobaczy. Sortowanie według czasu było dynamiczne, aukcje nowo wystawione zaczynały na końcu listu i z czasem przesuwały się ku górze, by pod koniec znaleźć się na pierwszej stronie. Teraz aukcja która trafiła na np. 35 stronę listy ofert może tam zostać przez cały czas trwania oferty.

Na czym polega sortowanie po trafności, jak się odbywa? Allegro wprowadzając tak istotną zmianę nie dość, że nie poinformowało użytkowników o jej wprowadzeniu to na dodatek nie umieściło nigdzie żadnej informacji jak nowa funkcja działa! Wszystkiego co wiemy o trafności dowiedzieliśmy się dzięki zasypaniu Allegro pytaniami na ten temat, za pośrednictwem formularzy kontaktu oraz na Cafe.allegro.pl Większość szczegółowych pytań Allegro ignoruje i pozostawia bez odpowiedzi, pozostałe zbywa tą samą formułką:

http://pomoc.allegro.pl/artykul/31249/jestem-sprzedajacym-na-czym-polega-sortowanie-po-trafnosci

Oto iformacje na temat trafności zebrane z wypowiedzi pracowników serwisu, wytłuszczenia pochodzą ode mnie:

„Trafność jest naszym nowym sposobem sortowania. Jego celem jest zwiększenie sprzedaży poprzez prezentowanie użytkownikom ofert najlepiej dopasowanych do ich potrzeb.
Przy dopasowywaniu bierzemy pod uwagę wiele czynników. Między innymi:
- zgodność z wyszukiwaną frazą
- popularność oferty w serwisie
- jakość oferty (cena, odpowiednia kategoria, wypełnienie parametrami itd.)
- wiarygodność sprzedającego
Na podstawie tych jak i innych elementów każdej ofercie przyznajemy ocenę, która następnie służy do ustalenia kolejności na stronie z wynikami wyszukiwania.
Najważniejszym jest to, że żaden z tych parametrów w pojedynkę nie jest w stanie wypromować przedmiotu na pierwsze miejsce listy ofert.”

Na sortowanie według trafności ma wpływ wiele czynników w tym, te wymienione. Popularność oferty, nie ma na myśli aktualnej liczby zakupionych ofert czy też wyświetleń - jest to bardziej zaawansowany mechanizm. To samo jeżeli chodzi o jakoś oferty oraz wiarygodność sprzedającego - branych pod uwagę jest bardzo dużo czynników.
Jeżeli chodzi o ocenę, to ta jest przyznawana w całym mechanizmie sortowania, nie jest ona widoczna dla użytkowników.

...Nie jestem w stanie odpowiedzieć biorąc pod uwagę jeden konkretny przykład. Sortowanie po trafności jest bardzo skomplikowane i nie mam wglądu do szczegółowych danych dlaczego została posortowana tak a nie inaczej jakaś dana lista.”

Jaki jest cel sortowania po trafności już pisałem, jakie parametry bierzemy pod uwagę również. Dlaczego zatem nikt nie potrafi podać dokładnie jak działa ten mechanizm?
Odpowiedź jest jest prosta: Ponieważ codziennie ulega on zmianom”

Co zatem powinien zrobić sprzedający aby trafiać na pierwsze miejsca?
Dbać o klienta.

Cała nasza praca polega na tym aby promować dobrych sprzedających, takich do których nasi użytkownicy będą chcieli wracać. Zatem wszystko ma na to wpływ będzie przez nas brane pod uwagę.”

Obecnie decyzja zakupowa większości użytkowników podejmowana jest na podstawie czasu do końca oferty. Z tego też powodu sprzedawcy świadomie operują godzinami wystawienia swoich ofert tak aby kończyły się w momentach największego ruchu w serwisie.
Moim zdaniem czas do końca nie ma żadnego związku z jakością oferty KT! i konsekwencją tego jest fakt, że część użytkowników porzuca proces zakupowy nie będąc w stanie odszukać interesującej oferty.

Przy trafności ten parametr w przypadku ofert KT! nie jest brany pod uwagę. Staramy się zamienić chaos wyników wyszukiwania na najlepsze jakościowo oferty, takie które są poszukiwanie i mają szansę na zakup.”

„Nie zawsze oznacza to najpopularniejsze. Istnieją mechanizmy pozwalających wywnioskować już na niewielkim zbiorze danych jak wartościowy jest dany oceniany towar.

Nie oceniamy produktu, oceniamy ofertę. Ten sam produkt może być w innej cenie, inaczej opisany, sprzedawany przez mniej wiarygodnego sprzedawcę itd. To wszystko powoduje, że mają dwa takie same produkty użytkownicy częściej wchodzą i interesują się jedną z ofert a drugą nie. Przekłada się to na prawdopodobieństwo zakupu i wpływa na miejsce w wynikach wyszukiwania.”

Opisane sortowanie jest ustawione jako domyślne, ponieważ taki sposób sortowania wyświetla oferty, które odpowiadają wymaganiom klientów. Każdy użytkownik ma możliwość w każdej chwili dokonania zmiany sposobu sortowania. Celem tej zmiany jest wzrost zakupów dokonywanych przez kupujących, a tym samym wzrost sprzedaży ogółu sprzedających. Naszym celem nie jest zmniejszenie sprzedaży, wręcz przeciwnie, robimy wszystko, żeby ta sprzedaż była jak najlepsza.”

Mimo dziesiątków pytań zadanych przez użytkowników pracownikom serwisu nie udało się uzyskać odpowiedzi na pytania:

 • jakie to liczne inne elementy wpływają na ocenę trafności?

 • jakie to liczne czynniki brane są pod uwagę przy dopasowaniu?

 • jak wygląda przyznawana punktacja?

 • Ile punktów i za co można otrzymać?

 • Dlaczego nie znamy punktacji konkretnych ofert?

 • Jak można poprawić swoją punktację?

 • Jak liczona jest popularność oferty?

 • Jak ustalana jest wiarygodnośc sprzedaawcy?

 • W jaki sposób porównuje się ceny zupełnie różnych ofert?

 • Skoro Trafność bierze pod uwagę zachowania kupujących po wpisaniu szukanej frazy, zatem na jakiej podstawie odbywa się sortowanie po trafności przy przeglądaniu kategorii, bez wpisywania szukanej frazy?

Te i wiele innych pytań pozostają bez odpowiedzi, pracownicy Allegro po prostu ignorują je i nie udzielają żadnej odpowiedzi!

Tak więc Allegro postanowiło zaingerować w proces zakupowy i nie ograniczać się do obiektywnej i równej dla wszystkich prezentacji przyjmowanych od klientów ofert. Od teraz serwis przyjmuje jendakowe opłaty od wszystkich swoich klientów, po czym dokonuje oceny ich ofert i decyduje które oferty są godne zaprezentowania na szczycie listy a które nie! Nie podaje przy tym szczegółowych informacji o zasadach działania mechanizmu, który ma tan ogromny wpływ na sprzedaż, jedyne co wiemy, to że jest wiele elementów mających wpływ, mechanizm jest bardzo skomplikowany, bardzo wiele czynników decyduje itp. itd.

Co więcej, Allegro wciąż przyjmuje opłaty za usługę wyróżnienia aukcji, która polega na tym że wyróżnione oferty umieszczane są wyżej na liście niż pozostałe nie wyróżnione oferty. Opłata jest niebagatelna, bo jest to suma kilkanaście lub kilkadziesiąt razy większa niż opłata za samo wystawienie aukcji. Tyle tylko, że od wprowadzenia trafności w domyslnym ustawieniu wyszukiwarki w sortowaniu po trafności oferta nie wyróżniona może się znaleźć, co przyznaje samo Allegro, nad ofertą wyróżnioną! Na forum Cafe.allegro.pl użytkownicy podają mnóstwo takich przykładów, gdzie opłacona przez nich aukcja umieszczona jest na odległej stronie listy wyników! Czy Allegro informuje o tym wykupujących wyróżnienia? NIE! Czy poinformowało uzytkowników że oto wprowadza zmianę która w tak istotny wpłynie na realizację tej usługi? NIE. Czy w związku z tym obnizyło cenę usługi? NIE. Czyli od 11 lipca diametralnie zmieniły się warunki realizacji usługi ale nie ma na ten temat żadnej informacji! Co więcej nie istnieje żaden regulamin dotyczący tej usługi i sposobu jej wykonania! Jedyna informacja na ten temat znajduje się w dziale pomoc:

 

http://pomoc.allegro.pl/szukaj/wyr%C3%B3%C5%BCnienie%20aukcji/26605/co-oznacza-wyroznienie-w-formularzu-sprzedazy

 

Allegro podkreśla że uzytkownik w każdej chwili może zmienić metodę sortowania, nie podaje jednak, że usługa wyróżnienia nie zadziała poprawnie przy domyślnym ustawieniu! Nie podaje też jaki procent uzytkowników zmienia parametr sortowania (potoczna wiedza na ten temat jest taka że jest to znikomy procent).

Co to wszystko oznacza w praktyce i jaki jest efekt wprowadzenia trafności?

Teraz sprzedawca bedący klientem Allegro zawiera z serwisem umowę na wystawienie w serwisie swojej oferty, płaci za nie i nie ma pojęcia jak zostanie zaprezentowana jego oferta. Serwis ją oceni i umieści na pierwszej, dziesiątej lub dwieście piećdziesiątej stronie wyników. Dlaczego właśnie tam? Nie dowie się. Co sprawiło że tak a nie inaczej oceniono jego ofertę? Nie dowie się. Co mógłby zrobić aby oferta była wyżej na liście? Nie dowie się, poza groteskową odpowiedzią pracownika serwisu, że musi dbać o klienta.

Może to wszystko brzmieć zabawnie ale nie dla sprzedawców, pierwsze miejsce na liście to ogromny wzrost sprzedaży, odległe miejsce to zamarcie sprzedazy. W ten oto sposób Allegro ręcznie decyduje kto będzie sprzedawał a kto nie.

W tym miejscu powrócę do wątku sklepów Strefy Marek. Czytając informację o sposobie działania trafności od razu widać że mechanizm będzie wyraźnie faworyzował oferty własne Allegro ze Strefy Marek. Trudno bowiem uwierzyć by system źle ocenił wiarygodność sprzedawcy należącego do Allegro! Do tego warto przypomnieć że oferty ze SM są bezterninowe co ma niebagatelne znaczenie w kontekście popularności oferty. Zwykłe aukcje kończą się po 30 czy 14 dniach, a po ponownym wystawieniu muszą zdobywać popularnośc od nowa. W zwykłej aukcji widoczne oferty kupna kasują się wszystkie po zakończeniu aukcji, nowa aukcja startuje z licznikiem zerowym, tymczasem w aukcjach ze SM oferty kupna kasuja się pojedynczo po 30 dniach od sprzedaży, tym samym aukcja taka może cały czas wykazywać sprzedaż co ma niebagatelne znaczenie dla decyzji zakupowych uzytkowników serwisu!

 

Oto przykład: wpisując w wyszukiwarkę frazę „MONSTER HIGH UPIORNI UCZNIOWIE FRANKIE” otrzymujemy wyniki:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=MONSTER+HIGH+Upiorni+uczniowie+Frankie&bmatch=seng-v6-p-4-dz-0718

 

Na pierwszym miejscu trafność podsuwa nam ofertę sklepu należącego do Agito czyli Allegro, proszę zwrócić uwagę na cenę ofery i na ceny innych ofert na dalszych miejscach oraz na wielkość sprzedaży oferty Allegro i pozostałych ofert.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Już w okresie testów trafności zgłaszane były przez użytkowników liczne przypadki drastycznych spadków sprzedaży, po 11 lipca zjawisko przybrało rozmiar masowy. Na forum Cafe.allegro.pl można przeczytać liczne wpisy, sprzedawcy odnotowują z dnia na dzień spadek oglądalności swoich ofert i sprzedaży, często są to wręcz dramatyczne relacje ludzi, którzy utrzymują się z handlu na Allegro i z dnia na dzień ich sprzedaż spada o 60, 70, czy 80%! Na potrzeby tego pisma ograniczę się do swojego przykładu. W chwili obecnej niemal całkowicie zrezygnowałem z wystawiania nowych ofert w kategorii prezerwatywy, ponieważ od 11 lipca dzienna liczba moich transakcji spadała sukcesywnie od kilkunastu transakcji do zera (w dniu 25 07)

Ostatnią sprzedaż prezerwatyw w ogóle miałem kilka dni temu, przed 11 lipca to było kilkanaście transakcji dziennie.

 

A oto jak w praktyce posunięcie Allegro odbiło się na rynku prezerwatyw (dane pochodzą z serwisu Tradewatch.pl):

w okresie od 1 01 2014 do 10 07 2014 sprzedaż największego sprzedawcy stanowiła 19,2% całej sporzedaży, a łączna sprzeadż pierwszych 4 sprzedawców stanowiła 32% całej sprzedaży.

W okresie od 11 07 2014 do 03 08 2014 sprzedaż największego sprzedawcy stanowiła 28,3% całej sprzedaży, a łączna sprzedaż pierwszych 4 sprzedawców stanowiła 49,9% całej sprzedazy

Nietrudno zgadnąć że udziały w rynku pozostałych sprzedawców zmniejszyły się. Szczegółowe dane załączam w postaci plików xls do tego maila.

Tak wygląda w praktyce wyrażana przez Allegro chęć zwiększenia sprzedaży, zyskuje wąska grupa największych sprzedawców, traci cała reszta. Nietrudno w tym miejscu o konkluzję że posunięcie Allegro ma na celu wyeliminowanie z rynku małych i średnich sprzedawców a więc zmiejszenie konkurencyjności w obrębie serwisu.

Proszę rzucić okiem na wyniki wyszukania dla frazy „Prezerwatywy”:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=prezerwatywy&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v6-p-4-spt-0718

29 spośród 60 ofert na pierwszej stronie to oferty jednego sprzedawcy!

Inny sprzedawca ma ofert 13 czyli 42 oferty na 60 (70%!) należą do 2 sprzedawców! Dodam że na tym rynku funkcjonuje ok 140 sprzedawców.

Tak wygląda konkurencyjność na rynku oczami nowego wynalazku Allegro, które przekonuje nas że celem trafności jest zwiększenie sprzedaży wszystkich uczestników rynku i przedstawienie kupujacym oferty najlepiej trafiającej w ich potrzeby. Proszę pomysleć jaką szansę na sprzedaż ma w tym momencie podobna cenowo oferta która znalazła się na 50 albo 90 stronie listy? Przypomnę, ta kolejność nie zmieni się wiele ani jutro ani za tydzień.

Przypomnę również że uzytkownik mający 29 ofert na 1 stronie zapłacił za wystawienie aukcji i wyróżnienie tyle samo co właściciel oferty ze strony 10 na przykład.

Wyobraźmy sobie sytuację że dwie firmy chcą dać ogłoszenie w dużym ogólnopolskim dziennkimu, obie płacą taką samą sumę za ogłoszenie, po czym redakcja dziennika stwierdza ze ogłoszenie firmy X lepiej trafia w potrzeby czytelników więc otrzyma pół pierwszej strony, natomiast ogłoszenie firmy Y dostanie 2 cm kwadratowe przy dziale nekrologów na 10 stronie dziennika. Czy nie tak zachowuje się Allegro?

Według mnie opisane działania właściciela serwisu Allegro.pl w sposób wyraźny łamią zasady uczciwej konkurencji i są szkodliwe dla większości klientów serwisu. Zwracam się do Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zajęcie się tą sprawą. Poniżej przedstawiam w punktach zarzuty wobec Allegro i pragnę dodać, że dysponuję dowodami na potwierdzenie zaprezentowanych w liście wielkości sprzedaży i wszystkich innych podanych informacji wraz ze źródłami cytowanych wypowiedzi pracowników Allegro, które na życzenie Urzędu mogę przedstawić w każdej chwili.

Z poważaniem

 

Zarzuty wobec Allegro:

 • faworyzowanie ofert sklepów Strefy Marek należących do Allegro

 • ingerencja i ręczne sterowanie prezentacją ofert klientów serwisu

 • faworyzowanie wąskiej grupy uzytkowników kosztem pozostałych, płacących te same sumy za wystawienie i promowanie ofert oraz taką samą prowizję od sprzedaży

 • brak szczegółowego regulaminu usługi wyróżniania aukcji

 • nierealizowanie usługi wyróżniania mimo jej opłacenia przez uzytkowników

 • niepoinformowanie uzytkowników o zmianach w sposobie sortowania aukcji

 • brak informacji o zasadach działania parametru trafności

 • ustawienie parametru trafności jako domyslnego sposobu sortowania przy braku wyjaśnienia zasad jego funkcjonowania

 • dokonywanie oceny jakości ofert użytkowników w sposób niejawny i niejasny, bez podania szczegółowych kryteriów oceniania oraz ukrywanie przyznanej punktacji

 • ingerowanie w decyzje zakupowe użytkowników poprzez podsuwanie im jednych ofert i umieszczanie pozostałych na odległych stronach wyników

 • konflikt interesów - występowanie Allegro jako pośrednik między sprzedającym i kupującym przy jednoczesnym aktywnym uczestnictwie w charakterze sprzedawcy poprzez zależną spółkę Agito

 • pobieranie opłat za wyróżnianie, mimo zmiany sposobu sortowania ofert na taki, który

  nie gwarantuje wyświetlkania wyróżnionych przed ofertami bez wyróznienia

 

 

 

 

 

 

 

 


AKCJA WYSYŁANIA MAILI

2014-08-02 09:58:14

Mamy juz ponad 60 podpisów ale potrzebujemy dużo, dużo, dużo więcej!

Wyślij wiadomość do 10 sprzedawców na Allegro poprzez opcję "Zadaj pytanie sprzedającemu" , zajmie Ci to nie więcej niż 5 minut! Nikt niczego nie zrobi jeśli sami nie zawalczymy o swój interes! Możesz skopiować i uzyć tej wiadomości:

Czy wiesz że 11 lipca Allegro zmieniło sposób domyślnego sortowania aukcji? Teraz o miejscu na liscie wyników wyszukiwan decyduje Trafność której sposobu działania nie potrafi wyjaśnić samo Allegro! Do tego Allegro wciąż pobiera opłaty za wyróżnianie aukcji mimo że od 11 lipca nie gwarantuje to wysokiego miejsca na liscie, wyróżnione aukcje mogą się znaleźć za niewyróznionymi!!! Jesli tez odnotowałeś spadek sprzedaży a Twoich aukcji próżno szukać na pierwszych stronach listy ofert, jesli chcesz wyrazić swój głos sprzeciwu przeciw zmianom wprowadzonym przez Allegro przyłącz się do protestu, podpisz petycję:

http://www.petycjeonline.com/petycja_do_grupy_allegro_sp_z_oo_w_sprawie_parametru_trafno

i polub stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/trafnosc.

Podpisując petycję dodasz swój adres do listy mailingowej i wkrótce otrzymasz instrukcję jak złozyć skargę na Allegro do UOKiK.
Pomóż sobie i innym poszkodowanym przez eksperymenty Allegro, skopiuj i wyślij tą wiadomość przez opcję "Zadaj pytanie sprzedającemu" do 10 innych sprzedawców na Allgero, liczy sie kazdy głos sprzeciwu, niech nas usłyszą!

 

 


POTRZEBNA POMOC

2014-08-01 19:14:03

Potrzebna jest informacja (do skargi do UOKiK) ile sklepów ze Strefy Marek Allegro jest własnością spółki Agito. Można to sprawdzić wchodząc do każdego sklepu i otwierając dowolna ofertę, po prawo jest zakładka Dane firmy, nie jestem jednak w stanie zrobić wszystkiego sam, więc przydała by się pomoc.


Strona na Facebook

2014-08-01 18:55:44

Tu link do strony na Facebook:

https://www.facebook.com/trafnosc

Lajkujcie, piszcie posty, podawajcie przykłady trefnego działania trafności, siła portali społecznościowych jest ogromna! Pamiętacie rewolucję w Egipcie? Wszystko zaczęło się na Facebooku!


Plan działania

2014-08-01 18:49:23

Witam wszystkich i dziękuję za pierwsze podpisy, to już coś, choć potrzeba ich zdecydowanie więcej! Na tym etapie najistotniejszą sprawą jest dotarcie z informacją do jak największej ilości uzytkowników Allegro. Część z nich ma świadomość fatalnych skutków wprowadzenia trafności ale czuje się bezsilna, jednak przypuszczam, że spora grupa uzytkowników którzy doświadczyli spadków sprzedaży nie wie nawet o zmianach w wyszukiwarce i zastanawia sie co spowodowało załamanie sprzedaży. Trzeba do tych użytkowników dotrzeć z informacją! Niech każdy wyśle przy pomocy opcji "Zadaj pytanie sprzedającemu" co najmniej 10 wiadomości, adresatami moga być inni sprzedawcy z Twojej kategorii, albo zupełnie przypadkowi użytkownicy. Wyjaśni w czym problem, wklej link do strony na Facebooku oraz link do petycji i poproś o podpisanie. Na koniec poproś by ta osoba wysłała Twoją wiadomość do 10 kolejnych osób, i tak dalej. W ten sposób w krótkim czasie można dotrzeć do tysięcy uzytkowników. To bardzo ważne, musimy pokazać skalę problemu.

Jeśli nie bardzo wiesz jak się zabrać za napisanie takiej wiadomości, możesz rozsyłać wiadomośc którą przygotuję najpóźniej do niedzieli. Treść wiadomości roześlę do wszystkich osób które do tej pory podpisały petycję.

Jutro podam więcej szczegułów odnośnie skargi do UOKiK.

Działajmy, nikt tego za nas nie zrobi!

 

 
Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook