Bezwzględny zakaz sprzedaży i wypuszczania sztucznych ogni w Gdyni.

Drodzy Gdynianie,

Zaniepokojeni konsekwencjami używania fajerwerków, petard, a niekiedy nawet rakiet, w Sylwestra zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej petycji w sprawie wprowadzenia bezwzględnego zakazu sprzedaży tego typu materiałów oraz zakazu wypuszczania sztucznych ogni na terenie naszego miasta. Ewentualnie warte jest rozważenie ścisłe określenie stref, w których korzystanie z tego typu materiałów byłoby dopuszczalne, ale wyłącznie przez osoby dorosłe i odpowiednio przeszkolone.

Jest to wyjątkowo ważna sprawa, ponieważ cierpią na tym zwierzęta, przyroda i ludzie. Powodów, dla których piszemy petycję jest kilka:

1. Nasze zwierzęta, które panicznie boją się podczas wystrzeliwania fajerwerków. Strach pomyśleć, ile bezdomnych zwierząt nie jest sobie w stanie poradzić z tą sytuacją bez pomocy ludzkiego opiekuna.

2. Mieszkańcy lasu, którzy płoszą się podobnie jak zwierzęta domowe. Nasze obawy potwierdzają leśnicy i weterynarze. Specyfika Gdyni jest taka, że znajduje się tu dużo terenów zielonych, które są zamieszkane przez dzikie zwierzęta. Ze względu na ograniczenie powierzchni lasów, zwierzęta te często wychodzą na gdyńskie osiedla. Co roku po Sylwestrze leśnicy znajdują dużo martwych zwierząt.

3. Negatywne oddziaływanie na środowisko - same petardy bardzo zanieczyszczają powietrze, a następnego dnia po imprezie, której towarzyszyły, wszędzie znajdują się odpadki. Co więcej istnieje ogromne zagrożenie pożarnicze zarówno okolicznych lasów jak i budynków mieszkalnych i usługowych. Każdego roku słyszy się o podobnych przypadkach w całym mieście, a ujęcie osób za nie odpowiedzialnych graniczy niemal z cudem.

4. Niebezpieczeństwo dla samych ludzi, którzy niejednokrotnie pod wpływem alkoholu i kierując się absolutnym brakiem wyobraźni stanowią zagrożenie życia i zdrowia tak dla siebie samych jak i wszystkich ludzi wokół. Statystyki sylwestrowe wskazują jednoznacznie, iż noc z 31 grudnia na 1 stycznia to jeden z najtrudniejszych okresów pod względem wypadków, których przyczyną w zdecydowanej większości są fajerwerki. Co więcej w tym roku na terenie Gdańska jedna z mieszkanek zmarła w wyniku pożaru wywołanego nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków.           

Coraz częściej miasta, takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków wprowadzają pokazy laserowe w zamian za pokaz fajerwerków. Uważamy, że jest to doskonały pomysł, który z pewnością znajdzie znacznie większą liczbę zwolenników niż przeciwników.


Liliana Poszumska, LA MANCHA Centrum Języka Hiszpańskiego    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Liliana Poszumska, LA MANCHA Centrum Języka Hiszpańskiego do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...