Petycja o tańsze bilety w pociągu Warszawa-Szczecin "Chrobry"

chrobry2.png
Szanowny Pan
Marek Chraniuk
Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.

Szanowny Pan
Andrzej Adamczyk
Minister Infrastruktury

Szanowni Państwo,
Jako mieszkańcy Szczecina i okolic, od ponad 4 lat jesteśmy praktycznie odcięci od racjonalnego połączenia kolejowego z stolicą Polski.

Zgodnie z rozkładem jazdy PKP, czas podróży pociągiem pomiędzy Warszawą a Szczecinem wynosi nawet do 8 godzin. Od 4 lat pasażerowie czekają na zakończenie remontu sieci kolejowej, po którym czas podróży miał ulec skróceniu poniżej 5 godzin. Remont ten, który zgodnie z oryginalnymi zapowiedziami miał zostać ukończony w grudniu 2022 roku, zgodnie z najnowszymi doniesieniami ma potrwać jeszcze do końca roku 2023. 

Z dniem 11.03.2022 r. PKP Intercity S.A. zmieniło kategorię pociągu 8100/1 Chrobry w relacji Warszawa-Szczecin na pociąg IC, co wiązało się nie tylko z ułatwieniem dla ukraińskich uchodźców, którzy mogli nim podróżować za darmo, ale także dla osób, które chciały ostatnim dziennym połączeniem dojechać do stolicy województwa zachodniopomorskiego, podobnie jak osobom, które chciały przed południem dotrzeć do Warszawy.

Była to decyzja tym bardziej racjonalna, że obecnie nazywanie “ekspresem” pociągu, który przemierza swoją trasę ze średnią prędkością poniżej 100 km/h, nie jest akceptowalne.

Niestety, kategoria handlowa EIC dla pociągu Chrobry została przywrócona w lipcu 2022, a w związku z podwyżkami dokonanymi przez PKP Intercity S.A dn. 11.01.2023, cena biletu 2 klasy teraz wynosi teraz bazowo 182 złote. Płacimy więc o sto złotych więcej za połączenie, którym jazda zajmuje niemal 40 minut dłużej, niż w czerwcu 2022 r. 

Chrobry jest jedynym dziennym pociągiem ze Szczecina który dojeżdża do Warszawy przed południem, oraz ostatnim pociągiem wyjeżdżającym z stolicy do zachodniopomorskiego. To sprawia, że dla wielu podróżnych jest jedyną opcją, na którą są skazani jeżeli chcą pojechać do Szczecina po pracy czy zajęciach, albo dostać się do Warszawy przed godziną 12.

Ta absurdalna sytuacja tworzy barierę majątkową dla wielu osób, które muszą przemieszczać się między Warszawą i Szczecinem, zmuszając je do szukania alternatywnych sposobów transportu, brania dodatkowych dni urlopu, organizowania dodatkowych noclegów bądź modyfikowania swoich planów wyjazdowych. Jest to problem, który można rozwiązać usuwając jedną literkę z kategorii handlowej pociągu, tak żeby lepiej oddawała rzeczywistą jakość usług na trasie.

W związku z tym apelujemy do spółki i ministerstwa o podjęcie działań mających na celu przywrócenie pociągowi 8100/1 Chrobry kategorii handlowej IC do czasu zakończenia remontu węzłów kolejowych na trasie Szczecin-Warszawa. Ta zmiana oznaczałaby 90 zł tańsze bilety w 2 klasie i 140 zł tańsze bilety w 1 klasie, pomagając pasażerom w walce z inflacją, a także popularyzując komunikację kolejową na trasie.. Po zakończeniu tych remontów i skróceniu czasu podróży, przywrócenie połączeniu wyższej kategorii handlowej będzie w pełni usprawiedliwione.

Adam Kościelak
Izabela Olbratowska
Irys Barda
Zarząd Okręgu Lewica Razem Szczecin

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Adam Kościelak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...