"Ciche godziny" w sieciach handlowych w całej Polsce!

Szanowna Pani Bożena Borys-Szopa
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,

Szanowni Panie i Panowie Posłowie,

 

Sygnalizowany przez Instytut Polityk Publicznych problem jest związany z osobami z nadwrażliwością na bodźce zmysłowe, np. dźwięk, obraz, światło.  Według danych zebranych przez organizację Autism Europe, 1 na 100 osób w Europie cierpi na spektrum zaburzeń autystycznych. Duże obiekty handlowe najczęściej wymieniane są jako miejsca, których odwiedzanie sprawia osobom z nadwrażliwością sensoryczną sporą trudność. Wysokie natężenie rozpraszających bodźców w tego typu obiektach (głośna muzyka, dźwięki kas, komunikaty głosowe, mocne światło) w istotny sposób ogranicza ich dostępność dla takich osób, utrudnia codzienne funkcjonowanie, w szczególności wykonywanie zakupów. 

sieci_handlowe_petycja_2.png

Przedstawiony przez nas projekt ustawy (PEŁNA WERSJA PDF >>>TUTAJ<<<) ma na celu przede wszystkim zwiększenie możliwości oraz ułatwienie osobom z tego typu zaburzeniem podstawowych czynności dnia codziennego.

Pragniemy doprowadzić do sytuacji, w której w każdym dużym obiekcie handlowym na terenie naszego kraju będą działały tzw. “ciche godziny”, czyli wyznaczony przedział czasowy, podczas którego sklepy dostosują warunki do potrzeb osób z nadwrażliwością sensoryczną, w szczególności poprzez zmniejszenie natężenia dźwięku i oświetlenia. Nałożenie takiego obowiązku na sieci handlowe nie wiąże się z koniecznością podejmowania przez nie znaczących nakładów finansowych, a jego realizacja nie będzie nastręczać szczególnych trudności. Konsekwencją będzie znaczna poprawa komfortu robienia zakupów oraz bardziej przyjazna dostępność placówek handlowych grupie osób z nadwrażliwością sensoryczną.   

Jeśli bliski jest Ci problem nieprzystosowania obiektów dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, wesprzyj naszą inicjatywę!

Co trzeba zrobić?

  • Zapoznaj się z naszym projektem ustawy. LINK >>>TUTAJ<<<
  • Podpisz się pod petycją!
  • Udostępnij informację o petycji w mediach społecznościowych.
  • Wspólnie pokażmy, że nie pozostajemy obojętni wobec osób, które na co dzień muszą się zmagać z czynnościami, które dla nas wydają się banalnie proste.                    

 

Kim jesteśmy?

Instytut Polityk Publicznych to dynamicznie rozwijający się ośrodek ekspercki, organizacja pozarządowa, fundacja i firma, ale przede wszystkim ludzie z własnymi projektami wdrażającymi je w życie. Instytut Polityk Publicznych łączy ludzi chcących zmian i myślących nieszablonowo. 

Misją Instytutu Polityk Publicznych jest doskonalenie Rzeczypospolitej, jej instytucji i organów, budowa wspólnoty aktywnych obywateli i wzmacnianie pozycji Polski w Europie i świecie. 

Fundacja Istytut Polityk Publicznych

ul. Kazimierza Wielkiego 18/5 (2 piętro)
30-074 Kraków

Biuro otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

KRS: 0000583153; NIP: 9452187651; REGON: 362874454

Numer konta (PKO BP): 29 1020 2892 0000 5702 0592 2119

E-mail: ipp@ipp.expert  Strona internetowa: KLIKNIJ

 

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.


Instytut Polityk Publicznych    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Instytut Polityk Publicznych do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook