Dezinformacja w mediach publicznych - list otwarty do społeczności akademickiej

W ostatnich latach jesteśmy świadkami postępującej polaryzacji poglądów politycznych polskiego społeczeństwa. Z przerażeniem obserwujemy główną rolę jaką w tym procesie odgrywają media, mające w założeniu być platformami pluralistycznego przekazu informacji. Jako byli studenci Wydziału Historycznego, a w szczególności specjalności Myśli i Kultury Politycznej (MiKP) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ze smutkiem obserwujemy, że jedną z twarzy tego procesu jest były członek naszej społeczności – redaktor Maciej Sawicki, będący dziennikarzem Wiadomości TVP.

Materiały autorstwa Macieja są sprzeczne z podstawowymi zasadami dziennikarstwa i etyki badań naukowych tj. pluralizmem, bezstronnością, uczciwością, niezależnością, niewyrządzaniem szkody społecznej oraz tolerancją w stosunku do innych poglądów politycznych. Zasady te, wpajano nam podczas studiów, tak samo jak red. Sawickiemu.  Wielu z nas ukształtowały, dla wielu są nadal ważne w codziennym życiu. Reportaże red. Macieja Sawickiego wielokrotnie pełne były dezinformacji oraz przeinaczania faktów dotyczących politycznych przeciwników. Ostatni z jego materiałów dotyczył przedwyborczej mobilizacji zwolenników obecnego Prezydenta i kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich. Materiał ten był bardziej spotem wyborczym nasyconym medialnymi zabiegami manipulacyjnymi niż rzetelną próbką dziennikarstwa. Oglądając materiały sygnowane nazwiskiem Macieja trudno nie odnieść wrażenia, że więcej tam retoryki, mowy nienawiści niż prawdziwego dziennikarstwa. Wystarczy choćby przypomnieć haniebny reportaż, który ukazał się po morderstwie prezydenta Gdańska. Takie działania przyczyniają się do pogłębienia podziałów społeczeństwa oraz udzieleniu cichego przyzwolenia do przemocy na tle ideologicznym.

Jako koledzy i koleżanki Macieja, dawni studenci Wydziału Historycznego, nie zgadzamy się na propagowanie nienawiści, zatajanie prawdy, używanie zabiegów propagandowych mających na celu wykluczenie osób z różnych części polskiego społeczeństwa.

Zwracamy się również z prośbą do społeczności Akademickiej o niepozostawanie neutralnym. W obecnej sytuacji bycie neutralnym jest równoznaczne z akceptacją i zgodą tego typu działania, niemające nic wspólnego z wartościami, które wpajano nam podczas studiów. Komentarze udzielane mediom, a dotyczące pracy red. Sawickiego, powinny dotyczyć obecnych jego działań, a nie odnosić się tylko do jego studenckiej przeszłości. Maciej Sawicki nie jest postacią historyczną i nie potrzebuje noty biograficznej. Nie pozostawajcie neutralni, gdy widzicie jak Wasi byli studenci zaprzeczają temu o czym mówiliście przez pięć lat studiów. To Wy nauczyliście nas wyrażać nasze opinie w sposób obiektywny i sprzeciwiać się demagogii, nie zawiedźcie nas!


Apelujemy również do koleżanek i kolegów studiujących kierunki społeczne i polityczne na naszym Uniwersytecie, by nie byli obojętni, wobec tego typu postaw. Działania firmowane nazwiskiem red. Sawickiego nie mają nic wspólnego z uniwersyteckim etosem. Studia są okresem, podczas którego toczymy dyskusje światopoglądowe, bawimy się i kształtujemy nasz pogląd na świat. My zapamiętaliśmy je właśnie jako czas, w którym formowały się nasze wartości.    

Nie chcemy wnikać czy działania Macieja są podyktowane tylko partykularnym podejściem do kariery. Nie będziemy też apelować o opamiętanie, nie liczymy na to. Tym listem chcemy zaprotestować przeciwko dzieleniu społeczeństwa. Musimy reagować, jeżeli chcemy myśleć o budowie prawdziwej obywatelskiej Polski. W innym wypadku wyborczy kurz opadnie po 12 lipca, podziały i nienawiść zostaną z nami na długo.    

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam A.Raj, M.Kal do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...