Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

odp

#26 Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 19:07

#25: nobody - Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

Niestety ale banki nie ograniczyły się do zarabiania na marży.

Zarabiają jeszcze na:

  • niejasno określonych spreedzie, co zostało uznane za niezgodne z prawem,
  • dodatkowych ubezpieczeniach, od ktorych pobiera sowite prowizje, kwestionowane przez KNF,
  • UNWW co zostało również w wielu procesach przegrane przez banki.

Mimo to dalej te zapisy są stosowane bo bank ma nadzieję, że mało osób pójdzie z tym do sądu.

 


Gość

#27 Re: Re:

2015-01-16 19:07

#2: Arkadiusz Szcześniak - Re:  

 Proponuję zmusić rząd polski, banki do traktowania nas wreszcie uczciwie! Zróbmy np w przyszłym m-cu bojkot spłaty kredytu w terminie na jaki przypadł, zróbmy to za 5 dni po czasie, aż zobaczą, że mamy dość i że to tylko sygnał jak nie zaczną naszego dramatu traktować poważnie!

nobody

#28 Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 19:12

#26: odp - Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 @26

Czyli jednak, Twoim zdaniem, nie na kursie CHFPLN?

(pomijam spread, który rzeczywiście jest ustawiony nieuczciwie)

Pytam, bo to właśnie wzrost CHFPLN ma największy wpływ na wielkość zobowiązania (wyrażonego w PLN).


Gość

#29 Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 20:07

#25: nobody - Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Graż

W tym przypadku banki zarabiaja na:

1. marży,

2. spreadzie,

3, wywindowanym kursie  waluty ( ktorej podobno nawet nie musza posiadać).

4. Sposobem odzyskiwania długu ( najpierw spłacamy odsetki a na końcu kapitał) W ten sposób bank odzyskuje swoje zainwestowane pieniądze w pierwszym krótkim okresie kredytowania. mY za to w pierszym 10-leciu placimy oprocentowanie na poziomie  ok 20% i więcej. I nie mamy żadnej mozliwości negocjowania kredytu. Albo go bierzemy albo precz... Państwo niestety współpracuje z bankami w tym procerderze i nie widzi żadnego powodu aby szanować swoich obywateli....i zapewnić nam kredyty hipoteczne ktore dla większości są życiowym olbrzymim zobowiązaniem czyli kredyty  bezpieczne, przemyślane i gwarantujące stabilne przepisy i przewidywalne obciążenia dla kredytobiorców w całym okresie kredytowania.

 To jest "czysty" interes. Wymyślony przez najlepszych oszustów finansowych!!

Banki bowiem nie ponoszą żadnego ryzyka w przeciwieństwie do zwykłych obywateli. Otrzymuja wszystko powyższe(4) nie ryzykując nawet 1 PLN chyba, że kredytobiorca upadnie. Ale wtedy podnoszą spread czy kurs i szybko odzyskują swoją gotówkę.

Ważne jest aby jak najwięcej osób miało świadomość, że jest to sprawa wszystkich obywateli, bo wszyscy jesteśmy manipulowani i oszukiwani. Zapraszam do podpisywania petycji, nawet jesli nie wszystkie argumenty w pełni akceptujemy. Solidarnośc oszukiwanych obywateli może zdziałać bardzo wiele.

Graż


Gość

#30 Re: Re: Re:

2015-01-16 20:13

#27: - Re: Re:  

 Uważam, że powinniśmy zrobić sobie wycieczkę manifestacyjną pod Sejm oczywiście pod warunkiem, że będzie to poważna duża grupa - przynajmniej kilka tysięcy osób z petycją i ew. dodatkowymi warunkami do spełnienia natychmiast ( jak teraz górnicy i wszyscy ludzie na ziemi domagający się swoich praw obywatelskich od zarania dziejów do dziś)

Tylko rewolucyjne działania mogą nam pomóc, moga pomóc w tym draństwie.

 

m-ka

#31 Re:

2015-01-16 20:16

#23: -  

 Tu jest dobrze wytłumaczony problem

https://www.facebook.com/

m-ka

#32 Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 20:19

nobody

#33 Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 20:21

#29: - Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 @29

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

1,2 - absolutnie się zgadzam

4 - Tego wyjaśnienia nie rozumiem. Dlaczego najpierw mielibyśmy spłacać odsetki? Harmonogram spłaty pokazuje raty kapitałowe (wieksze) i odsetkowe (mniejsze).

[zakładam, że chodziło o kolejność spłaty zadłużenia przeterminowego - par. 17 umowy MultiBank]

>>> 3 - To mnie najbardziej interesuje :)

W jaki sposób bank zarabia na wywindowanym kursie waluty?

Byłoby tak, gdyby nie miał zabezpieczonej (przed spadkiem) swojej ekspozycji walutowej.

W niektórych przypadkach, bank musiał sobie przez pewien czas (zależny od momentu udzielenia kredytu) radzić ze spadającym kursem CHFPLN.

Teraz - szczególnie po wczoraj - kurs CHFPLN dla wszystkich kredytobiorców jest powyżej kursu w dniu zaciągnięcia kredytu.

I tu pojawia się lekko zlożone pytanie:

1) Czy bank,

2) w jaki sposób (symetrycznie / asymetrycznie),

3) na jaki okres / do kiedy,

4) i przy jakim koszcie

ma zabezpieczenie walutowe?

Przepraszam za nudzenie, ale jak napisałem wcześniej, wydaje mi się to ważne pod kątem możliwości i zakresu negocjacji z bankiem.

nobody

#34 Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-16 20:23

#32: m-ka - Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 @m-ka

Na Facebooku jest pewnie wszystko wyjaśnione, tylko nie wiadomo gdzie ;)

jaromir

#35

2015-01-16 20:33

a co by sie stało aby tak nagle wszyscy frankowicze, około 700tys rodzin polskich przestały płacic bankom???? hm... ciekawi mnie to bo przeciez nie mozna 700 tys rodzin wyrzucic z ich domów to byłby koniec tego kraju

m-ka

#36 Re:

2015-01-16 20:42

#10: ja -  

 Posłuchaj tego, może podniesie Cię na duchu https://www.youtube.com/watch?v=MNdnivthYuY&feature=youtu.be

mag

#37

2015-01-16 21:42

A co z tymi którym banki podstawiły aneksy zamiany kredytu denominowanego w Walutowy (getin).

 

chętnie bym podpisał  ale  nie łapię się.


Gość

#38

2015-01-16 23:46

Działalność banków to czysta zbrodnia, tyle że w rękawiczkach
jaromir

#39 Re: Re:

2015-01-17 09:53

#36: m-ka - Re:  

 to oznacza że wszystkie umowy sa nie wazne????

m-ka

#40 Re: Re: Re:

2015-01-17 10:44

#39: jaromir - Re: Re:  

 Nieważne to może za dużo powiedziane, ale na pewno nie wiążą klienta zapisy uznane za niezgodne z prawem. A takim zapisem jest klauzula indeksacyjna. Po wyrzuceniu tej klauzuli pozostaje kredyt w złotówkach z oprocentowaniem w/g libor. Czy tak to orzekną sądy- nie wiem. Ale jakby nie było takie klazule nie mogą w umowach się ostać. Zatem pozostaje renegocjowanie kredytu. A wtedy kredytobiorca nie musi godzić się na warunki banku. Co najwyżej od kredytu odstąpić, spłacając go w/g tego co pozostało w umowie jako ważne. O tym trzbe trąbić, zamiast rozjuszać krzykaczy, że chcemy, by ktoś za nas spłacił nasz kredyt. To nie jest przypadek, że na diesiątki artykułów w ostatnich 2 dniach, ani jeden nie ujmuje problemu od tej strony. Celowa manipulacja mediów, rządu, tzw ekspertów, i analityków

m-ka

#41 Re: Re: Re: Re:

2015-01-17 10:48

#40: m-ka - Re: Re: Re:  

 Wkleję jeszcze wpis z facebooka, który pokazuje jak banki żerują na bierności i niewiedzy klienta

"Mogę Państwu opisać mój przypadek z ówczesnym Polbankiem, który zastosował klauzulę abuzywną w kredycie hipotecznym. Wspomniana klauzula dotyczyła stosowania podwyższonego oprocentowania kredytu do momentu dostarczenia przed kredytobiorcę do siedziby banku wpisu do księgi wieczystej kredytodawcy. Wydział ksiąg wieczystych dostarcza odpis bankowi jak również kredytobiorcy. Nie ma najmniejszej potrzeby by fatygował się klient z wpisem do siedziby banku. Przed złożeniem pozwu, który określał wartość przedmiotu sporu jako wartość stosowanego podwyższonego oprocentowania w danym czasie, złożyłam reklamację do Banku - odpowiedź negatywna, następnie zawiadomienie do KNF. KNF rozpisując się w temacie i nie wniósł absolutnie nic wartościowego w niniejszym sporze. Następnie wnioskowałam o bankowy arbitraż konsumencki, który funkcjonuje przy Związku Banków Polskich. Otóż Panowie ze Związku Banków Polskich, (którzy właśnie teraz krzyczą o armageddonie, który czeka sektor bankowy na wypadek wsparcia przez rząd frankowiczów) w odpowiedzi na mój wniosek rzekli, iż Polbank jest fantastyczny nie stosuje klauzuli niedozwolonej w umowie, nie mam racji. Ostatecznie mając zebrany materiał dowodowy przygotowałam pozew o zwrot nienależnie pobranych kwot z tytułu stosowania zawyżonego oprocentowania. Moje zdziwienie były ogromne bowiem gdy tylko pozew zdążył wpłynąć do pozwanego banku otrzymałam telefon od tegoż, że kwota stanowiąca przedmiot sporu jest na moim koncie, a bank prosi mnie o wycofanie pozwu :) Taka sytuacja - szkoda, że organy Państwa pozwalają na nagminne bezpardonowe stosowanie klauzul abuzywnych instytucjom finansowym. Dlaczego tak się dzieje? Otoż co setny oszukany będzie dochodził sprawiedliwości reszta zapłaci co się bankowi nie należy.'

Frank w Kimono

#42 Re: Re: Re:

2015-01-17 11:07

#18: Marcin - Re: Re:  

 zakładając konto na sp. z o.o. w mbanku nalezy podpisac BTE na 40.000

a) zarzad sp. z o.o. podpisuje BTE na 40.000

b) kazdy wspolnik z osobna (obojetnie ilu ich jest) też podpisuje BTE na 40.000 PLN

A przeciez to chodzi o zalozenie konta i trzymanie tam wlasnej kasy a nie KREDYT !!!!!!!!

BTE TO ZŁO

PROFŁ Anna

#43 Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 11:08

#25: nobody - Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Jak do tej pory żaden bank na sali sądowej, w Polsce nie potrafił udokumentować faktycznego faktu posiadania franków szwajcarskich. Prawda jest taka ,że  zabezpieczenie mogły posiadać jedynie " matki "   tych banków,  z przyczyn oczywistych.  Prawda jest oczywista  wszyscy ,którzy wzieli kredyty " frankowe " wypłacone w PLN zostali zwyczajnie zmanipulowani. Cały proces to  jedynie  zabiegi księgowe na dwóch kontach. Nie dajcie się dalej oszukiwać. Przypomnieć także należy  o tym ,ze jeden wniesiony do banku depozyt generuje  w zależności od państwa od 10 do 12 kredytów - Bank czerpie korzyści  z tych 12 kredytów  bo depoizytariuszowi płaci marne 3-4% wniesionego depozytu. . Kto więc jest tutaj górą ! W przypadku kredytów   rzekomo w CHF , CHF nie było! były jedynie PLN - Sam zapis umowny nie powoduje kosztów , nie kupowali franków na żadnym rynku bo nie musieli. Ludzie ten mechanizm jest praktycznie taki sam  w odniesieniu do wszystkich indeksowanych, denominowanych czy walutowych-  wypłacanych w PLN. Nie dzielcie  na tych  z indeksem , denominacją  czy walutą w zapisach umownych . Wszędzie  są jakieś ubezpieczenia  i wszędzie jest DOMINUJACA ROLA BANKÓW  A KLIENT NIE MA NIC DO POWIEDZENIA,  poza podpisaniem często bardzo zagmatwanych umów i płaceniem  tyle ile sobie życzy Pan i władca Bank!. Nie dajcie się także zauroczyć  pozwami zbiorowymi . Klauzule abuzywne  praktycznie we wszystkich przypadkach już są w rejestrze. Jeżeli są jakieś wątpliwości  można je rozwiewać  w postępowaniach indywidualnych. Zbiorowe  dają tyle ,że wydłużają postępowania , komplikują  sytuację( bo wszystko musi byc to samo ) więcej ograniczają możliwość podnoszenia indywidualnych roszczeń.  Nie zmieniają faktu ,że i tak czeka Was postępowanie odrębne, indywidualne  w swojej własnej sprawie, i tak wniosek o zwolnienie z kosztów  i tak adwokat.  No to może tyle . Łączmy wszystkie siły  ze wszystkich stron  wszystkie grupy z tego zakresu RAZEM ! To jest dopiero siła , Jak na chwile obecną  jest sporo grup  zbierających pooszkodowanych.  Liderzy powinni  spotkać sie razem i postanowić czego się domagamy wszyscy  i tylko w takiej sytuacji mamy siłe ! Tak inaczej  moze byc róznie !

PROFŁ Anna

#44 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-17 11:23

#41: m-ka - Re: Re: Re: Re:  

 Twoje ostatnie zdanie  to całe sedno  sprawy! Dlatego własnie nikt z władzy nic  nie zrobił do tej pory! jak wiesz o co chodzi i umiesz się bronic to sie wybronisz, Masz kasę to się wybronisz albo Adwokat Cię obroni. Cały czas liczą na to ,że obroni się 10- 15- 20 % reszta będzie płacic albo co dla banków też jest korzystne  upadnie  i go zlicytują ! O to chodzi . banki bronią sie przed sprawami sądowymi ,bo wiedzą   że to podważa ich wiarygodność Dlatego udało Ci sie załatwioć sprawe polubownie.Jest jedna droga SĄDY!

 


Gość

#45

2015-01-17 12:18

Mam nadzieje, że coś się zmieni w tej sprawie. Spłacam kredyt od 2008 płaciłem ok 900 a teraz masakra 1800 zł.Jeżeli przez 7 lat tak wzrosła moja rata to aż się boję co bedzie za 10 lat.
m-ka

#46 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-17 12:19

#44: PROFŁ Anna - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Dokładnie tak. Wczoraj ukazała się też informacja " nabitym w polisę". który wygrał z Ekspanderem w pierwszej instancji z uwagi właśnie na klauzule abuzywne,  a w uzasandieniu sąd nie zostawił suchej nitki na pozwanym. Tuż przed sprawą apelacyjną " nabity" niespodziwanie wycofał pozew. Konkluzja - Ekspander wiedział jaki skutek przyniesie dla niego prawomocny wyrok. Można się domyślać, że " nabity" musiał dostać na boku więcej niż żądał. Szkoda, bo przecież nie miał nic do stracenia ( i tak stracił wszytko na tej polisie) a mógłby pomóc kolejnym. Ciekawe jaką suą wykupił sobie Ekspander na jakiś czas spokój?

realista

#47 Re:

2015-01-17 12:44

#1: -  

 

And the Oscar goes to & gratulacje:

 

1. Dla szwajcarskiego rządu, który broni swoich obywateli

 

2. Dla węgierskiego rządu, który bez wydawania pieniędzy ustalił przewalutowanie kredytów we frankach na stałym kursie i uratował swoją gospodarkę i obywateli

 

3. Dla banków w Polsce, które dostaną (przy założeniu że rata wzrośnie ok 500 zł/mc, bo kurs może rosnąć do 5zł a część osób zbankrutuje, część zapłaci 1-2 tys więcej) ok 3mld dodatkowych odsetek rocznie. Kredyty wypłacone w złotych!  ale spłaty liczone wg kursu franka.

 

4. Dla górników i lekarzy który zaszantażowali rząd i dostali więcej pieniędzy

 

 

 

Nagroda frajera roku dla:

 

1. Frankowców którzy spłacali swoje kredyty mimo rosnących kursów i wierzyli w nadzór i właśnie przekonali się, że manipulacje zewnętrznych krajów są tylko ich problemem (nawet jeżeli zdarzają się w takiej skali raz na 50 lat).

 

2. Frankowców, którzy głosowali na PO a PO się na nich wypięła

 

3. Polaków którzy zapłacą za górników i lekarzy

 

4. Biznesów, które stracą min 3 mld zł od konsumentów, którzy będą zaciskać pasa zanim zbankrutują i spłacać wyższe raty (fryzjerzy, nianie, sklepy, budowlańcy etc)

 

5. Polaków, którym wydaje się że jak inny będzie miał gorzej to im będzie lepiej, niestety w ekonomii tak nie działa, gospodarka padnie złoty się osłabi i będzie jeszcze gorzej niż w 2008 roku.

 

6. Rolnikom którym rząd pomaga bez gadania jak stracą dom z powodu tornada w przeciwieństwie do frankowców którzy stracą dom z powodu tornada kursów walut

 

 

 

Na koniec - jedyną partią która widzi że sytuacja jest nadzwyczajna i chce bronić swojego kraju czy to się komuś podoba czy nie okazał się PIS. Zatrzymanie kursu franka nie kosztuje budżetu uratuje ludzi i gospodarkę, którzy nie przewidzieli takiej skali zmian i kryzysu, tak jak nie da się przewidzieć tornada, powodzi, Enron i wojny. PIS zaproponował rozwiązanie prawne a Pani Premier jedzie do górników....

 

 

 

Ponieważ my nie mamy czasu na zbieranie pieniędzy jak górnicy bo ratę w styczniu zapłacić trzeba i nasze dzieci też chcą mieć domy i mają żołądki to po 20 latach zmieniam opcję i ja i moja rodzina zamiast na PO będziemy głosować na PIS.

 

m-ka

#48 Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 12:47

nobody

#49 Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 14:30

#48: m-ka - Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 @m-ka

Dziękuję bardzo!

Filmik oglądnąłem i wysłałem mail do kancelarii z zapytaniem o ewentualna obsługę przy pozwaniu banku.

Przy okazji pytanie dot. #40

Nieważne to może za dużo powiedziane, ale na pewno nie wiążą klienta zapisy uznane za niezgodne z prawem. A takim zapisem jest klauzula indeksacyjna.

A co jeżeli ma się aneks do umowy, który pozwala spłacać bezpośrednio we franku?

 

nobody

#50 Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 14:52

#43: PROFŁ Anna - Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 

Łączmy wszystkie siły  ze wszystkich stron  wszystkie grupy z tego zakresu RAZEM ! To jest dopiero siła , Jak na chwile obecną  jest sporo grup  zbierających pooszkodowanych.  Liderzy powinni  spotkać sie razem i postanowić czego się domagamy wszyscy  i tylko w takiej sytuacji mamy siłe ! Tak inaczej  moze byc róznie ! 

Zdecydowanie trzeba skoordynować działania.

Nie chodzi mi o jeden wielki proces zbiorowy, ale stworzenie spójnej organizacji do wywierania presji na banki oraz wszelkie instytucje, które mogą się przyczynić do rozwiązania wciąż rosnącego problemu kredytów CHF.

Grup "frankowych" rzeczywiście sporo się wytworzyło - wybiórcza i na pewno niepełna lista linków na końcu postu [niestety nie udało mi się jej tutaj wkleić :(]. To dobrze, ale teraz chyba nadszedł czas konsolidacji.

Sugerowałbym, by pierwszym krokiem w tej konsolidacji działań, było stworzenie w jednym miejscu - np. na Google Docs - otwartej bazy kontaktowej grup, stowarzyszeń i osób zaangażowanych w sprawę.

Spotkanie lub rozmowa (telefoniczna, Skype, Hangout) to rewelacyjny pomysł! Kiedy?

***

Arkadiusz Szcześniak
Autor petycji

#52 Koordynacja działań

2015-01-17 16:50

Proponuję, aby na meila przesyłać dane osób chętnych do współpracy: forum@wwalutowani.pl

Wystarczy Imię Nazwisko, wybrane dane kontaktowe i ewentualnie czym dana osoba mogła by się zająć.

Wydaje się konieczne założenie Stowarzyszenia lub podobnej organizacji. Potrzebujemy więc osoby znające procedury tworzenia czegoś takiego.

Również chętnych do pomocy przy obsłudze strony, profilu na Face i Twitterze.

 

Na Facebooku powstała niepubliczna grupa dla osób z kredytami CHF:

https://www.facebook.com/groups/nabicifrankowcy/