Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

rev

#51 Re:

2015-01-17 15:34

#19: roy -  

 Witam troszeczke sie pomyliłeś w obliczeniach,bo z dnia 16/01/2015 dodatkowej kasy wychodzi 700tyśx0,80zł=560000tyś mówie tu o różnicy 14/01/2015 a 15/01/2015. A ty wyliczyłeś całą ratę kapitał +odsetki+prowizja

Arkadiusz Szcześniak
Autor petycji

#52 Koordynacja działań

2015-01-17 15:50

Proponuję, aby na meila przesyłać dane osób chętnych do współpracy: forum@wwalutowani.pl

Wystarczy Imię Nazwisko, wybrane dane kontaktowe i ewentualnie czym dana osoba mogła by się zająć.

Wydaje się konieczne założenie Stowarzyszenia lub podobnej organizacji. Potrzebujemy więc osoby znające procedury tworzenia czegoś takiego.

Również chętnych do pomocy przy obsłudze strony, profilu na Face i Twitterze.

ika

#53 Re: Re:

2015-01-17 16:10

#47: realista - Re:  

 też tak zrobimy :( 

m-ka

#54 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 17:43

#49: nobody - Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Kiedyś wystąpiłam do swojego banku o przliczenie kredytu po kursie NBP powołując się na niedozwolone klauzule. Dostałam odpowiedź, że: literalnie nasza klauzula brzmi nieco inaczje niż ta wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych,  wkleili kilka tabelek z metodą wyliczania kursu do tabeli, dodali, że umowa była zawierana zanim te klauzule w rejestrze się znalazły, umowa była zawierana indywidulanie ( nieprawda), a w ogóle to wpłacam już przecież we frankach, tu bardzo dokładne zestawienie datami każdej wpłaty we frankach, no i mogę jeszcze odwołac sie do arbitra. Jednym słowem: wiemy że stoimy na przegranej pozycji, ale idziemy w zaparte. W nastepnym pismie do nich napisałam: że te tabelki mocno spóźnione, a poza tym nie ma dla mnie znaczenia jak oni to liczą, po drugie: udawanie że nie wiedzą, co oznacza abuzywność klauzuli uważam za naiwne,  po trzecie: do podpisu podsunieto mi gotowy wzorzec, a indywidulanie to wpisali tylko długopisem moje nazwisko i datę, po czwarte: brzmienie literalne klauzul nie ma znaczenia, kiedy jej sens i skutek są tożsame i nie ma sensu spierac sie na przecinki czy kropki, a informowanie mnie ile  wpłat dokonałam  we frankach, to strata ich cennego czasu, bo sama to wiem, skoro wpłacam. Efekt - kolejne przegadane pismo o niczym z dołączonym aneksem do podpisania. I tu uwaga - aneks zawiera zapis, że wpłaty będą dokonywane bezpośrednio we frankach. Przez wiele miesięcy płaciłam we frankach bez aneksu, a tu proszę. Co chcieli osiągnąć? Myślę,  że pobawić mnie argumentu w postaci klauzuli niedozwolonej, a  gdybym zechciała dalej podnosić, to oni maja haczyk- przecież się zgodziłam na płacenie we frankach. Tak więc aneks nie podpisany, klauzle niedozwolone nadal tam są. Tak że nie wiem jak podejdą do tych osób, które zgodziły się takie aneksy podpisać. Ale wydaje mi się, że to jest do obejścia, w końcu to nic nie zmienia w sytuacji kredytobiorcy, bo przecież wypłacili kredyt tez przeliczając go w/g niedozwolonej klauzli, więc nadal bez niej pozostaje kredytem złotowym.

Arkadiusz Szcześniak
Autor petycji

#55 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 17:59

#54: m-ka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

Aneks niewiele zmiania. Chyba, że zmienia zapis, iż kredyt jest udzielony w PLN. Samo dodanie zapisu o sposobie przeliczania waluty i sp.laty nic bankowi nie daje.

Klauzula wystarczy, że ma taki sam sens. Masz rację, że nie musi być tożsama z wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych. Są wyroki Sądu Najwyższego opisujące takie sprawy.

Zapisy uznane za niezgodne z prawem i wpisane do rejestru są niezgodne o chwili ich zapisania w umowie. Wszystkie banki odpowiadają tak samo - liczą że nikt nie pójdzie do sądu.

naibicifrankowcy

#56 Re: Re:

2015-01-17 17:59

#47: realista - Re:  

 Witam

 

 

Mieszanie w to partii politycznych i pisanie o tym, która partia jest winna nie ma sensu. Kiedy my braliśmy kredyt w Polsce rządził PIS - i można powiedzieć ze to ta partia przyzwoliła na takie działania banków w naszym kraju. Z drugiej strony PO i inne partie nic z tym nie zrobiły. A więc nie ma jednego winnego. Walczmy o nasze bezpartyjnie, bo to prowadzi donikąd. 

 

nabicifrankowcy

 

bezpartyjny

#57 Re: Re: Re:

2015-01-17 18:56

#56: naibicifrankowcy - Re: Re:  

Wydaje mi się, że celem naszych działań powinno być wykorztanie partii politycznych.

W końcu role powinny się odwrócić.

Najlepiej nie wychwalać w tym celu ulubionych partii politycznych i nie ganić tych nielubianych.

Każda partia się mogła wykazać i średnio to wyszło.

Wszystkie więszke partie z obecnej kadecji kiedyś rządziły. Obecna rządzi od. X.2007 i zostało jej kilka miesięcy do wyborów. Jest czas aby to wykorzystać.

Po wyborach będziemy raczej zbywani.

nobody

#58 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 20:14

#55: Arkadiusz Szcześniak - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Zapisy uznane za niezgodne z prawem i wpisane do rejestru są niezgodne o chwili ich zapisania w umowie. Wszystkie banki odpowiadają tak samo - liczą że nikt nie pójdzie do sądu.

No i chyba jeszcze nikt nie poszedł, by wykorzystać klauzule niedozwolone, do uznania przekształcenia umowy waloryzowanej CHF na umowę PLN.

 

as

#59 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 20:22

nobody

#60 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów

2015-01-17 20:27

m-ka

#61 Re: Re: Re: Re:

2015-01-17 20:59

#57: bezpartyjny - Re: Re: Re:  

 Zastanawiam się nad zawiadmieniem prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - art 286kk. Pasuje jak ulał. Wiem, że już takie zawiadomienie było i było prowadzone dochodzenie. Nawet wysyłałam tam oświadczenie jak wyglądała rozmowa z doradcą bankowym. Nie wiem czy to jest jeszcze w toku, czy już zakończone, ale przecież takie zawiadomienie może złozyć grupa osób ( chyba) Lub ktoś,kto reprezentuje grupę osób. Jak uderzać, to z każdej strony. Tym bardziej,  że wtedy sprawa będzie się toczyć na koszt budżetu.

m-ka

#62 Re:

2015-01-17 21:03

#4: -  

 Już pisałam w innym wątku - może zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu oszustwa - art 286kk. A w ogóle to na tylu frankowiczów, zaledwie 900 podpisów. Na co ludzie czekają? Powinno być już kilkadzisiąt tysięcy.

green

#63

2015-01-17 21:08

 a z jakiej racji Państwo pomaga kredytom zł: Mdm, RNS, zwrot vat, wczesniej kasy mieszkaniowe, odliczenia ulg budowlanych 40tys. zł w pit. O tym chyba wszyscy zapomnieli bo skorzystali i teraz cwaniakują że tacy samodzielni, prosze się przyznac że się nie korzystało z tych ulg, bo frankwoicze do tej pory swoje problemy rozwiazywali sami bo byli za młodzi by z wczesnijszych ulg korzystać, tak ryzyko walutowe jest jak banki twierdziły 20% ale teraz mamy do czynienia z oszustewm i spekulacją na niespotykaną skalę i jawnym złodziejstwem, pomyślcie jak frankowcy przestaną płacić to popłyną wszyscy bo to oni z własnej kasy sfinansowli boom w latach 2006-2008, a teraz zamiast wydawać na konsumpcję to pompują zyski banksterów które wywożą zagranicę, więc przeciwnicy pomocy niech uważaja by sie nie obudzili na bezrobociu jak nie bedzie miał kto ich pracy kupić, proszę o myslenie sprawiedliwe o Polsce jako calości bez wrodzonej temu narodowi zawiści 

roy

#64

2015-01-17 21:47

wyliczenie jest prawidłowe 700tys. kredytów x 400chf/msc srednia rata x 0,80zł skok kursu (w bankach sobie naliczają wiecej) = 224mln zł w 1 dzień x 12msc = 2,7mld rocznie - tyle uciekło z PKB w 1 chwili,

. I jeszcze art. 75 KONSTYTUCJI tego kraju: „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania. itd itp” jakby ktos z władzy zapomniał lub NIE CZYTAŁ pomimo ze to obowiazek każdego POLAKA

ponadto w obecnej sytuacji najlepiej będzie ustalenie przez NBP sztywnego kursu do spłaty rat chf na poziomie 3,00zł do czasu stabilizacji rynków finansowych i powrót do relacji rynkowych po spadku ponizej 3,00zł bowiem sam szef SNB twierdzi o dużym przewartosciowaniu chf

m-ka

#65 Re: Re:

2015-01-17 21:52

#21: - Re:  

 Dlaczego tak mało ludzi podpisuje? Na co czekają? To powinno być pospolite ruszenie. Wklejajcie linki gdzie się, informujcie znajomych.


Gość

#66

2015-01-17 21:59

Na tych kredytach traci państwo traci również ponieważ nasze pieniądze mogłyby zostać wydane w kraju (państwo ma wpływy z VAT), a tak musimy sporą część dochodów oddać zagranicznym (w większości) bankom.
nobody

#67 Re: Re: Re:

2015-01-17 22:03

#65: m-ka - Re: Re:  

 Może przydałby się adresat / adresaci petycji?

Bratek

#68

2015-01-17 22:14

W linku coś na pokrzepienie serc. Z racji zawodu znam się trochę na przepisach (choć ewidentnie nie na finansach) i po analizie stwierdzam, że coś jest w tej argumentacji. W każdym razie jest rzetelna i nie da się jej pozamiatać pod dywan w przypadku sporu sądowego.

http://www.forbes.pl/kredyty-we-frankach-szwajcarskich-mozna-podwazyc, artykuly,172375,1,1.html

Bratek

#69

2015-01-17 22:15

www.forbes.pl/kredyty-we-frankach-szwajcarskich-mozna-podwazyc,artykuly,172375,1,1.html

Bratek

#70

2015-01-17 22:17

Mam problem z wklejeniem całego linka bo wyświetla mi, że słowo nie może mieć więcej niż 90 liter. Trzeba więc z mojego pierwszego posta skleić podświetlonego na niebiesko linka wraz z przecinkiem i dopisać dalszą część "artykuly,172375,1,1.html"

roy

#71

2015-01-17 22:43

raport finansowy np. banku millennium:

"Zabezpieczenie zmienności przepływów pieniężnych generowanych przez portfel walutowych kredytów hipotecznych oraz finansujących je depozytów złotowych"

ono tłumaczy z czego generowali kasę na kredyty indeksowane i ile mieli chf, str 89, raport za 2013r.

zresztą tam wiecej fajnych "kwiatków" można znaleźć np. ile zarabia na posrednictwie ubezpieczeń kredytów od ktorych uzaleznia ich udzielenie

nobody

#72 Ankieta Bankiera nt. pomocy dla frankowców

2015-01-17 22:45

Wydaje mi się, że warto wypełnić tę ankietę:

http:// bit . ly /ankieta_frankowcy

nobody

#73 Re:

2015-01-17 23:16

#69: Bratek -  

Ciekawy artykuł (i część z komentarzy pod nim).

Jeżeli chodzi o możliwość osiągnięca przez bank dodatkowego arbitralnie ustalonego zysku, to - na przykładzie mojego kredytu - bank uzyskał > 2.5% zysku na początkowym przeliczeniu kwoty udzielanego kredytu z CHF na PLN.

Jest to o tyle dodatkowo ciekawe, że zapis waloryzacyjny w umowie stosowany dla rat, którego mechanizm jest identyczny jak dla początkowego przeliczenia - użycie ustalanej przez bank wartości z jego tabeli kursowej, a nie kursu NBP.

Zapis waloryzacyjny zastosowany w umowie został wpisany na listę klauzul zabronionych UOKiK.

Kredyt brałem w d. BRE Bank. O ile się nie mylę, co najmniej część środków na akcję kredytową bank otrzymał z Commerzbank AG i został on przeliczony na PLN po kursie NBP.

Czyli mamy tu ewidentną różnicę: bank otrzymuje środki (PLN) przeliczone po kursie NBP, a udziela kredytu (PLN, waloryzowanego CHF), przy użyciu swojej własnej tabeli, dzięki czemu uzyskuje na starcie > 2.5%.

Druga rzecz to informacja nt. kredytu, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności.

Nigdzie w umowie kredytowej ani materiałach nt. kredytu nie widziałem informacji ostrzegawczych o nieograniczonym ryzyku związanym ze zmianami kursu walutowego.

Jasne, zakładałem - na podstawie historycznego zachowania CHFPLN - że ryzyko wynosi 30-40%.

I gdyby nie kryzys 2007 - będący podobnie jak czwartkowy skok kursu CHFPLN po uwolnieniu EURCHF przez SNB zdarzeniem nadzwyczajnym (por. art. 357 KC) - kurs franka oscylowałby w przedziale znacznie mniejszym niż +/- 30-40%.

Dodatkowo, kredyt brałem w okresie, kiedy zakładane było wejście do strefy euro, co - gdyby zostało zrealizowane (decyzja polityczna!) - ustabilizowałoby to kurs franka, ale przede wszystkim skłoniłoby mnie do przewalutowania na euro.

Podsumowując, istnieją punkty zaczepienia, by umowy kredytowe udzielone w PLN i waloryzowane kursem CHF podważać.

Sugeruję spisanie innych kwestii, które sprawiają, że umowy te zawierają poważne, dyskwalifikujące je błedy, co sprawia, że powinny być zrewidowane - tutaj, lub w oddzielnym dokumencie założonym np. w Google Docs.

Polska to kraj niewolnikow

#74 Re: Re:

2015-01-18 01:57

#11: - Re:  

 Zgadzam sie te milionowe roczne pensje super prezesow, kilkadziesiat tysiecznie miesiecznie różnej masci managerowie - a to wszystko z naszych, kredytobiorców pieniędzy tych zlotowych i tych frankowych. Banki cale ryzyko przerzucily na kredytobiorców, za nic nie odpowiedaja, Pracownicy sprzedazy drenowani aby zwiekszyc sprzedaz. A popatrzyc trzeba jeszcze na rady nadzorcze w bankach, kto w nich zasiada, w niektórych róznej masli dawni politycy? Podobniez eksperci, tylko dlaczego nikt nie potrafił przewidzieć takiej sytuacji. KNF nic nie robi.

as

#75 Re: Re: Re: Re:

2015-01-18 08:15

#67: nobody - Re: Re: Re:  

Jest w treści na samym końcu:

"Apelujemy, więc do wszystkich decydentów"

Jest rozesłane do Kancelari Premier, Prezydenta, Sejmu, Klubów Parlamentarnych.

Będzie również w wersji papierowej do każdego Posła osobiście.

Tylko warto, aby było wcześniaj przynajmniej kilka tysięcy podpisów.