Petycja ws. świeckości Rzeczypospolitej Polskiej

_leszek

/ #67 Re:

2014-08-02 09:24

#15: -

Ad. 6

A państwie neutralnym światopogladowo, rodzice mogą wyrazić chęć, by ich dziecko miało lekcje religii w szkole.

W Polsce - jeżeli nie chcesz by twoje dzieco miało obowiązkową religię - musisz złożyć stosowne oświadczenie.

WNIOSEK - z założenia religia katolicka jest obowiązkowa dla wszystkich obywateli Polski. Konstytucja najwyżej daje im mozliwość nie uczestniczenia w lekcjach religii.

Czy to jest państwo neutralne światopoglądowo, czy państwo wyznaniowe, które respektuje (na razie) inne poglądy?

Ja takiego państwa nie chcę. Chcę państwa w którym, jeżeli rodzice zechcą by ich dzieci nauczano np. hinduizmu - to powinnością opaństwa jest im POMÓC. Natomiast z założenia szkoła powinna być neutralna - to znaczy by nie preferowała żadnego światopoglądu.

Jednocześnie powinno być wyraźne oddzielenie "prawd" nauki od "prawd" wiary. Póki co to np. ewolucjonizm, jest dyscypliną naukową - a kreacjonizm jest podstawą wiary. I nie wolno mieszać ze sobą, ani przeciwstawiać sobie tych dwóch spraw. Ewolucjonizm powinien być wykładany w szkole - kreacjonizm na lekcjach religii.