Absolwenci sprzeciwiają się obecności ONR w Małachowiance


Gość

/ #3 Re:

2016-03-22 15:51

#2: Dawid Walczak -  

Szanowny Panie,  

W odpowiedzi na Pańskie pytania moja krótka odpowiedź.

Jeżeli chodzi o fakty i zaangażowanie szkoły w całą imprezę to w tym zakresie panuje spory bałagan, ale ma to miejsce ze względu na mało konsekwentne wyjaśnienia przedstawiane przez szkołę (w prasie wypowiada się Pani Dyrektor). Wersji, że Pani Dyrektor nie decyduje o tym jakie imprezy i przez kogo organizowane odbywają się w szkole przez nią kierowaną jeszcze nie słyszałem. Kompetencja Pani Dyrektor w tym zakresie wynika z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty (Dyrektor kieruje działalnością szkoły). Mogę dodać także z własnego, że organizowałem jako uczeń Małachowianki, co najmniej kilka spotkań w Małachowiance (w tym na auli) i zawsze wymagało to akceptacji Dyrektora. W tym przypadku, z wyjaśnień Pani Dyrektor wynika, iż była to uroczystość szkolna organizowana z udziałem uczniów i nauczycieli. 

Nie jest także tak, że Pani Dyrektor nie wiedziała, kto będzie współorganizatorem tej uroczystości bądź też, że tej propozycji złożonej przez ONR nie przyjęła. Otóż tę propozycję Pani Dyrektor "przyjęła w imieniu społeczności Małachowiaków", że pozwolę sobie na cytat. Wkleiłem tutaj podpisany przez Panią Dyrektor dokument, który potwierdza, iż miała ona świadomość, kto taką uroczystość będzie współorganizował i to zaakceptowała (zdjęie tego dokumentu było prezentowane w prasie, przy opisie tej uroczystości). 

Pojęcie "podobne wydarzenia" jest pojęciem szerokim i nieprecyzyjnym. Z tego co udało mi się dowiedzieć z prasy w Jagiellonce odbyła się debata oxfordzka pod patronatem IPN. W każdym razie nie znalazłem informacji, aby w Jagiellonce osoby w opaskach ONR występowały z wystąpieniami. 

Nasz list powstał nie z powodu uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych - absolwentów Małachowianki, co uważamy za ważne i pozytywne, a ze względu na dopuszczenie do sytuacji w której przedstawiciel ONR w opasce tej organizacji przemawia na terenie szkoły publicznej, która ma określone misje i zadania. Jest wiele organizacji o dyskusyjnych celach, które pod przykryciem szczytnych idei starają się legitymizować, rzeczą roztropnej Dyrekcji jest takim sytuacjom zapobiegać.

I na końcu jedna ważna rzecz, Pani Dyrektor zasłania się faktem, iż ONR występuje jako oficjalny partner obchodów 4 Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jakkolwiek nie uważam żeby miasto miało się czym szczycić pozyskując takiego partnera. To mnie osobiście jako absolwenta Małachowianki oburza jednak fakt przebiegu uroczystości w szkole, którą miałem zaszczyt ukończyć.

Każdą Pana decyzję, co do Pana podpisu będę oczywiście szanować, list ma charakter otwarty i każdy w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami musi zdecydować, czy go podpisuje czy nie.

 

Piotr Paśnik