PETYCJA w sprawie sprzeciwu wobec przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – działki nr 208, 207, 211 i 161 w obrębie Bojano (nr 0019), gmina Szemud
Wioleta Przybojewska-Antosik
Radna Gminy Szemud
Bojano, dnia data 15 lipca 2025
Do
Rady Gminy Szemud
ul. Samorządowa 1
84-217 Szemud
PETYCJA
w sprawie sprzeciwu wobec przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 208, 207, 211 i 161 w obrębie Bojano (obręb nr 0019, jednostka ewid. 221509_2), gmina Szemud
Jako radna Gminy Szemud, działając wspólnie z mieszkańcami, kieruję niniejszą petycję w związku z projektem uchwały Rady Gminy Szemud z dnia 14 lipca 2025 r., dotyczącym przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ww. działek.
Obecnie oznaczone w planie symbolem ZL – tereny leśne, działki te mają zapewniać trwałość ekosystemów, spełniają kluczowe funkcje środowiskowe, są siedliskiem wielu gatunków ptaków, w tym mewy śmieszki, oraz stanowią bezpośrednie sąsiedztwo obszarów objętych ochroną Natura 2000.
UZASADNIENIE SPRZECIWU:
• Zmiana przeznaczenia terenów leśnych na mieszkaniowo-usługowe w tym miejscu niesie znaczące ryzyko dla lokalnej przyrody, hydrologii oraz społecznych potrzeb mieszkańców w zakresie rekreacji, zachowania mikroklimatu i retencji wód.
• Tereny te pełnią ważną funkcję bufora ekologicznego i zielonej infrastruktury, a zabudowa w tak kluczowym miejscu byłaby nieodwracalną stratą przyrodniczą i krajobrazową.
• W bliskim sąsiedztwie występują siedliska gatunków chronionych, w tym mewy śmieszki, co wymaga szczególnej ostrożności i konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
• Proponowana zmiana stoi w sprzeczności z postulatami społeczności lokalnej, zgłaszanymi licznie zarówno w rozmowach bezpośrednich, jak i w formie pisemnej.
WNOSIMY O:
• Wyłączenie działek 208, 207, 211, 161 w Bojanie z procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
• Utrzymanie obowiązującego przeznaczenia jako ZL – tereny leśne.
• Uwzględnienie opinii mieszkańców oraz pełną transparentność i szerokie konsultacje społeczne podczas ewentualnych dalszych działań planistycznych.
W imieniu swoim oraz licznych mieszkańców Bojana i okolic, zwracam się o zachowanie leśnego charakteru tych terenów i odrzucenie propozycji ich zabudowy.
Zmiany planistyczne powinny służyć wspólnemu dobru – a ochrona środowiska i walorów przyrodniczych naszej gminy jest i pozostaje wartością nadrzędną.
Wioleta Przybojewska-Antosik Skontaktuj się z autorem petycji