List otwarty ws. poparcia dla utworzenia Parku Kulturowego Nowa Huta

W tym roku obchodzimy jubileusz 70-lecia Nowej Huty. Krajobraz kulturowy tej części Krakowa jest wyjątkowy. Składa się na niego zarówno dziedzictwo dawnych podkrakowskich wsi na czele z kompleksem cysterskiego opactwa w Mogile i pejzażem Krzesławic, jak i przestrzeń miejska powstała po 1949 r. W ciągu ostatnich 70 lat obszar ten naznaczony został bogatym repertuarem znaczeń symbolicznych, na czele ze sprzeciwem mieszkańców wobec systemu, który Nową Hutę stworzył. Najbardziej spektakularnym tego przejawem była Obrona Krzyża Nowohuckiego w 1960 r. i działalność opozycyjna w latach 80. XX w., która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 r.

Wyjątkowa jest skala całego założenia Nowej Huty, planowanej pierwotnie jako odrębne miasto. Wyróżniają je przede wszystkim unikatowa architektura i urbanistyka, będące świadectwem minionej epoki i zapisem przemian stylowych, jakie zachodziły w tej części Europy w drugiej połowie XX w. Projektanci Nowej Huty odwoływali się do najlepszych wzorców w projektowaniu miast nowożytnych i współczesnych. Idee miejsca dobrego do życia, które przyświecały twórcom Nowej Huty, sprawdzają się nadal w życiu codziennym.

Stan nowohuckiej architektury stale się jednak pogarsza. Brakuje odważnego i wizjonerskiego pomysłu na przyszłość tej dużej przestrzeni Krakowa, stanowiącej ponad 1/3 jego powierzchni i zamieszkałej przez niemal 1/3 jego mieszkańców. Nowa Huta – przez lata rozwijająca się bez określonej strategii – potrzebuje nowego impulsu, nadania kierunku rozwoju i konkretnych działań, a nie kolejnych deklaracji. Wierzymy, że taką szansą może być utworzenie Parku Kulturowego Nowa Huta, obejmującego jej centrum wraz z częściami dawnych wsi Mogiła i Krzesławice.

Mając na uwadze powyższe jako mieszkańcy i sympatycy Nowej Huty wyrażamy poparcie dla idei utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Nowa Huta i apelujemy do Rady Miasta Krakowa o przyjęcie Uchwały w tej sprawie, co stanowić będzie zakończenie procesu trwającego od maja 2014 r., a zarazem nowe otwarcie w dbałości o Nową Hutę. Objęcie tą formą ochrony krajobrazu kulturowego, zabytków oraz historycznego układu urbanistycznego da realne narzędzia troski o nowohuckie dziedzictwo kulturowe. Jednocześnie dowartościuje Nową Hutą i przywróci jej należne miejsce pośród innych elementów naszego dziedzictwa kulturowego. Mamy również nadzieję, że Park Kulturowy poprawi estetykę przestrzeni miejskiej, a w efekcie polepszy jakość życia jej mieszkańców.

Ponadto liczymy, że utworzenie Parku Kulturowego Nowa Huta doprowadzi ostatecznie do uznania Nowej Huty za pomnik historii przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy, że uchwałę intencyjną w tej sprawie Rada Miasta Krakowa przyjęła 28 kwietnia 2004 r. Dokumentacja w tej sprawie gotowa była w lutym 2010 r., a jej ostateczna wersja czeka na rozpatrzenie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od sierpnia 2013 r., będąc bodaj najdłużej oczekującym wnioskiem w tej sprawie w skali całego kraju.

Nowa Huta jest ważną i aktywną częścią Krakowa. Zasługuje na należytą ochronę.


Grupa Fotodokumentacja Nowa Huta    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Grupa Fotodokumentacja Nowa Huta do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...