Mutyzm wybiórczy - wyrównujmy szanse wszystkich dzieci!

Łódź, 12 maja 2017

 

Szanowny Pan

Konstanty Radziwiłł

Minister Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

ul. Miodowa 15,

00-952 Warszawa

 

Szanowna Pani

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Al. Jana Chrystiana Szucha 25,

 00-918 Warszawa 

 

My niżej podpisani, rodzice, nauczyciele i terapeuci, świadomi problemów, z jakimi borykają się na co dzień w przedszkolach i szkołach dzieci z mutyzmem, występujemy z prośbą w ich imieniu.

Jest XXI wiek. Żyjemy w kraju, w którym coraz częściej słyszy się o nowym obliczu oświaty, o wychodzeniu naprzeciw dzieciom, ich problemom, zainteresowaniom. Co kilka lat wdraża się kolejne reformy w szkolnictwie. Wydaje nam się, ze wśród tych wszystkich zmian giną gdzieś dzieci, ich rzeczywiste potrzeby i prawa.

Najnowsze badania wykazują, że mutyzm diagnozowany jest dwa razy częściej niż autyzm. Mutyzm jest zaburzeniem, przy którym wcześnie podjęta terapia zwiększa szanse na wyjście z zaburzenia i umożliwia normalne funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie. Z autyzmu się nie wyrasta, nie można się z niego wyleczyć. Dziecko autystyczne objęte jest orzecznictwem o kształceniu specjalnym. Jeżeli trafia do szkoły masowej przysługują mu dwie godziny rewalidacji oraz nauczyciel wspierający, który opiekuje się nim i pomaga mu przez cały czas pobytu w placówce. Rodzic dziecka z autyzmem ma wybór: szkoła specjalna czy masowa. Rodzic dziecka z mutyzmem nie ma żadnego wyboru, a dziecko żadnego wsparcia w placówce. Jesteśmy przekonani, że mutyzm również powinien być objęty orzecznictwem, a dzieciom z mutyzmem powinny przysługiwać godziny rewalidacyjne (z psychologiem) oraz bezpłatna terapia.

Wyrównujmy szanse wszystkich dzieci! Nakłady finansowe potrzebne do realizacji tego celu to niewielka kropla w porównaniu z kosztami kolejnej wdrażanej reformy polskiej oświaty.  

 

Członkowie Stowarzyszenia „Usłyszeć ciszę – zrozumieć dziecko z mutyzmem”


Aleksandra Krawczyk    Skontaktuj się z autorem petycji