Nasz region potrzebuje nowego węzła drogowego na S1 w Sosnowcu

Drodzy Zagłębiacy!

Temat budowy węzła na drodze S1 w Sosnowcu jest aktualny od bardzo dawna. Od kilku lat władze Sosnowca starają się o tę inwestycję – sami jednak nie są w stanie i po prostu nie mogą tego zrobić. Konieczny jest ruch po stronie ministerialnej.

Planowane połączenie pozwoli na bezpośrednie skomunikowanie obszarów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, należącej zresztą do Skarbu Państwa. Nowe połączenie zapewni również takie same możliwości dla transportu, który obsługuje przedsiębiorstwa znajdujące się po drugiej stronie drogi ekspresowej, na terenie po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór. Na tych dwóch obszarach znajduje się kilkanaście dużych zakładów pracy, które zatrudniają około 10 tysięcy osób. Jednak plusy z budowy węzła wychodzą daleko poza Sosnowiec. Każdego dnia, drogą S1 przejeżdżają tysiące Mieszkańców regionu, województwa, a także całej Polski. Na tę inwestycję czekają także Mieszkańcy Sławkowa, którzy również od wielu lat domagają się bezpiecznego połączenia Euroterminalu. Dzięki temu, z miasta zniknie uciążliwy ruch ciężarowy, a to właśnie powinien być kolejny etap inwestycji na drodze S1.

Niestety, mimo zaangażowania finansowego Sosnowca w projekt, w pierwszym kwartale 2018 roku od realizacji umowy odstąpiło biuro projektowe opracowujące dokumentację na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Dyrekcja nie uruchomiła przetargu na wyłonienie nowego biura, które dokończyłoby projekt. Czekała również na aktualizację Programu Inwestycji, którą musi przyjąć Ministerstwo Infrastruktury. Z kolei miasto swoją część zadania zrealizowało i jest gotowe do dalszego działania.

Kolejny przetarg na dokumentację w GDDKiA był planowany na lipiec 2020 roku, ale w sierpniu został wykreślony. Dzisiaj słyszymy, że „być może” temat wróci w 2021, a to przecież dopiero dokumentacja! Co jeśli na drodze staną przeszkody formalne? Ile lat będziemy czekali na poprawę warunków? Sytuacja na drogach, w pobliżu S1, obecnie wygląda dramatycznie. Mieszkańcy boją się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Każdego dnia wielotonowe pojazdy przejeżdżają w pobliżu zabudowań, mijając dzieciaki chodzące do szkół i spacerujące rodziny. Czy tak to powinno wyglądać?

Nie mogę patrzeć na to, co dzieje się wokół tej inwestycji, ale nie pozostałem i nie pozostanę bierny. Odkąd wybrano mnie posłem, złożyłem kilka interpelacji, rozmawiałem z ministrem infrastruktury, z sejmowej mównicy apelowałem, aby tego tematu w ten sposób nie zostawiać, bo mogą na tym ucierpieć Mieszkańcy. Moją ostatnią interpelację poparło prawie 110 posłów, z różnych klubów parlamentarnych. Chciałbym jednak, aby decydenci na najwyższych szczeblach dostrzegli, jak wielka jest potrzeba i poparcie dla tej inwestycji. Pokażmy, że węzeł jest bardzo ważne dla tysięcy Mieszkańców regionu.

Przede wszystkim bardzo Was proszę o podpis pod apelem, abyśmy mogli go złożyć w Ministerstwie Infrastruktury. Proszę również o pomoc w sprawie budowy węzła w ciągu drogi S1 i zaangażowanie w nagłośnienie sprawy. Podpisy można składać w moim Burze Poselskim przy ulicy Warszawskiej 1/4 w Sosnowcu oraz w wybranych miejscach. Jeśli wolicie online, podpiszcie sie proszę pod tą petycją.

Pokażmy, że potrafimy się zjednoczyć i jest to dla nas niezwykle ważna inwestycja.

Mateusz Bochenek
Poseł na Sejm

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Mateusz Bochenek do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook