Petycja w sprawie zabezpieczenia pergoli przy ul. Krakowskiej w Bydgoszczy

Bydgoszcz, 28 listopada 2023 r.

 

 

Sz.P.
Rafał Bruski
Prezydent Miasta Bydgoszczy

 

Szanowny Panie Prezydencie,

My, niżej podpisani - mieszkańcy, turyści i miłośnicy Bydgoszczy, składamy petycję w sprawie zabytkowej pergoli położonej na działce ewidencyjnej nr 32/2, będącej własnością Miasta Bydgoszczy. Pergola ta, będąca ważnym elementem dziedzictwa naszego miasta, obecnie doświadcza negatywnego wpływu prac związanych z przebudową kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych. W związku z tym, wnosimy o:

1.Natychmiastowe zapewnienie ochrony pergoli przed negatywnym wpływem prowadzonych prac budowlanych.
2.Przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej w celu oceny aktualnego stanu pergoli i potrzebnych działań ochronnych.
3. Podjęcie niezbędnych prac konserwatorskich i restauratorskich zgodnie z wynikami ekspertyzy.

Uzasadnienie

Pergola powstała w 1933 roku. Odwiedzający Bydgoszcz w 2001 roku światowej sławy amerykański pisarz William Wharton nazwał to miejsce „bydgoskim Akropolem". Malował ją Marian Turwid, rysował Franciszek Jerzy Pawłowski, fotografował Jerzy Riegel. Z inicjatywy Anny Sucharskiej, dyrektorki Szkoły Języka i Literatury  im. Williama Whartona przy ulicy Krakowskiej 21, były od 1993 r. wnoszone do P.T. Urzędów prośby o opiekę na pergolą i nadanie zabytkowi patronatu Mariana Güntzla, legendarnego architekta bydgoskiej zieleni, twórcy pergoli, który upiększaniu miasta poświęcił całe dojrzałe życie. Na prośbę Szkoły Języka i Literatury profesor dr hab. Adam Podhorecki z Uniwersytetu Techniczno - Przyrodniczego opracował plan rewitalizacji pergoli. Od wielu lat mieszkańcy ul. Krakowskiej walczą o ochronę tego magicznego skrawka Bydgoszczy. Na przestrzeni lat pergola była traktowana jak śmietnik, parking oraz toaleta publiczna (jest dokumentacja fotograficzna przekazywana Urzędowi).  W 2008 roku na ich prośbę została przeprowadzona ekspertyza budowlana. Stwierdzono wtedy, że pergola,  fragmenty muru oporowego, schody i fragment jezdni znajdują się w złym stanie technicznym i kwalifikują się do pilnej naprawy i renowacji. Ze strony Urzędu nie podjęto żadnych działań.

W związku z przebudową kanału deszczowego na ul. Krakowskiej pergola miała zostać rozebrana i odtworzona po zakończeniu prac budowlanych. W połowie września, gdy informacja na ten temat została nagłośniona w mediach społecznościowych,  Miejskie Wodociągi i Kanalizacja poinformowały, że prace będą prowadzone tak, by nie ingerować w obiekt. Pomimo takiego zapewnienia, widzimy, że prowadzone prace mają wpływ na tą wyjątkową budowlę. Głębokie odwierty i praca ciężkiego sprzętu wpłynęły także na sąsiednie budynki - w trakcie prac domy "drżały w posadach", popękały ściany i spadały półki ze ścian. Wykonawca przyznał, że ma to związek z przewiertami, zobowiązał się do pokrycia kosztów remontowych. W związku z powyższym wnosimy jak w petitum.

Jesteśmy przekonani, że te działania pozwolą na zachowanie pergoli jako cennego składnika dziedzictwa kulturowego Bydgoszczy.

Z poważaniem,

Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew


Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...