STOP chorobom wirusowym i bakteryjnym u psów

Parwowiroza u psów wywołana przez wirus CPV-2, jest wysoce zakaźną i bardzo niebezpieczną chorobą, której śmiertelność szacuje się na poziomie 40%, a w przypadku szczeniąt, psów starszych i/lub obciążonych innymi chorobami – 100%. W ostatnich latach wirus ten przeszedł szereg mutacji. Pojawiły się nowe formy: CPV-2a i CPV-2b, a ostatnio CPV-2c, przeciwko którym dotychczas stosowane szczepionki nie dają pełnej odporności. Wirus jest wysoce trwały w warunkach środowiska i może się w nim utrzymywać ponad pół roku. Źródłem zakażenia jest kał, mocz, wymiociny oraz ślina chorego psa.

W związku z coraz częstszymi przypadkami (w tym śmiertelnymi) wystąpienia parwowirozy u psów biorących udział w wystawach organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce, My niżej podpisani członkowie ZKwP wracamy się z ogromną prośbą do Zarządu Głównego ZKwP:

1. o zwrócenie uwagi wszystkim sędziom aby przestrzegali zasad higieny i każdorazowo po ocenie każdego psa, bezwzględnie dezynfekowali ręce, ewentualnie używali jednorazowych rękawiczek. A  w okresie największej zachorowalności, aby sędziowie zaniechali samodzielnego sprawdzania uzębienia psa. Czynność tę może przeprowadzić właściciel lub osoba wystawiająca psa.

2. o zwrócenie uwagi wszystkim lekarzom weterynarii obsługującym wystawy aby bezwzględnie sprawdzali w książeczkach zdrowia/paszportach czy wszystkie psy wjeżdżające na teren wystawy mają aktualne szczepienia (stosownie do wieku), nie tylko przeciw wściekliźnie ale również przeciw pozostałym chorobom wirusowym/bakteryjnym oraz aktualną profilaktykę przeciwpasożytniczą.

3. aby psy nieszczepione i/lub nieodrobaczone oraz psy z widocznymi objawami choroby nie były dopuszczane do udziału w wystawach ZKwP.

Wprowadzenie przez Zarząd Główny ZKwP powyższych zasad, które będą obowiązywały na wystawach psów rasowych w Polsce, pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się nie tylko parwowirozy ale też innych chorób wirusowych i bakteryjnych u naszych psów. Znacznie też zmniejszy ryzyko śmiertelności wśród naszych szczeniąt i psów w podeszłym wieku, które mamy w naszych hodowlach.


Agnieszka Filipek    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję


LUB

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na naszej stronie. Jednak należy zaznaczyć, że autor petycji zobaczy wszystkie informacje, które udostępnisz w tym formularzu.

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Facebook