Stop fajerwerkom i petardom w Sylwestra i Nowy Rok

Zwracam sięz uprzejmą prośbą o zakaz używania petard, fajerwerków i innych materiałów wybuchowych oraz dymnych mogących powodować szeroko pojęte szkody.

Każdego roku media podają o masowych  przypadkach gdy  dzieci tracą palce, wzrok w wyniku  niewłaściwego używania  materiałów hukowych ( petard) w czasie noworocznych  imprez. Wystarczy, że dany fajerwerk jest po prostu wadliwy, źle go podpalimy i tragedia gotowa. Tym bardziej, że większość osób podczas odpalania fajerwerków jest już raczej pijana.Co roku w całym kraju dochodzi do wielu wypadków związanych z użyciem materiałów pirotechnicznych. Tylko w 2012 roku w Lubuskiem kilka osób trwale uszkodziło dłonie lub część twarzy na skutek nieprawidłowego obchodzenia się z fajerwerka.

Sylwestrowa noc jest prawdziwym horrorem dla zwierząt. Na dźwięk petard i fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Chowają się w najdalszych kątach mieszkania, piszczą skomlą i trzęsą się ze strachu, zupełnie nie rozumiejąc  kanonady przeraźliwych wystrzałów. . Wiele ze zwierząt w panice ucieka i gubi drogę powrotną do domu, a ogromna część umiera na zawał. Taki hałas jest smiercionośny dla dzikich ptaków. Jest to również uciążliwe dla osób starszych oraz  najmłodszych członków naszego społeczeństwa.

We Francji zabronione jest przez włądze używanie petard, fajerwerków a nie przeszkadza to nikomu w zabawie. Bawmy się , tańczmy nie przeszkadzając innym i nie zakłócając im spokoju , zwłaszcza jeśli może mieć to tragiczne skutki.

Bardzo proszę o podpisywanie ankiety gdyż sprawa jest bardzo ważna i pilna. Pieniądze zamiast na fajerwerki można natomiast przeznaczyć na datek dla Caritasu i nakarmić głodujące dzieci co przyniosłoby  niebagatelne korzyści .

 
Facebook