STOP RZEZI LUBLINIECKICH LASÓW!

My, mieszkańcy Lublińca i przyjaciele lasów, wyrażamy swoje stanowcze zaniepokojenie działalnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i kierujemy tę petycję do Ministra Klimatu i Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwa Lubliniec, Nadleśnictwa Brynek, Nadleśnictwa Koszęcin, Nadleśnictwa Zawadzkie.

Stanowczo sprzeciwiamy się wobec prowadzenia wzmożonego użytkowania rębnego na dużych powierzchniach i w bezpośrednim sąsiedztwie stref zamieszkania.
Nadmierna wycinka lasów znajdujących się w zasobie państwowym, posiadających status lasów ochronnych, doprowadzi do utraty wielu walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i społecznych naszego miasta.

Apelujemy do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe o wzmocnienie funkcji ekologicznych i społecznych lasów państwowych i minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez realizację funkcji gospodarczych lasów. Konieczne jest ograniczenie pozyskiwania drewna, ograniczenie intensywności cięć wlasach leżących na terenie i wokół miasta Lubliniec oraz podjęcie działań mających na celu uzyskanie zrównoważonej gospodarki leśnej przeciwdziałającej zagrożeniom lasu, wynikających z rozwoju cywilizacji.
Należy dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną m.in. produkcją drewna a ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją ekologiczną.

My, Mieszkańcy Lublińca i okolic wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko planowanemu wzrostowi użytkowania rębnego w nowym Planie Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 dla Nadleśnictwa Brynek oraz apelujemy do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach o utrzymanie użytkowania rębnego w Nadleśnictwie Brynek na poziomie z poprzedniego dziesięciolecia. Mając na względzie wartości wskazane w art. 74 ust. 1, 2 i 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, apelujemy do Ministra Klimatu i Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśniczych Nadleśnictwa Lubliniec, Koszęcin, Brynek o podjęcie działań prowadzących do poprawy ekologicznych i społecznych funkcji lasów państwowych na obszarze i wokół Miasta Lublińca oraz o podjęcie negocjacji zabezpieczających tymczasowo lasy lublinieckie przed użytkowaniem rębnym.
Domagamy się także korekt i zmian w Planie Urządzania Lasu dla Lublińca na lata 2020-2029, który znacząco ograniczy zaplanowane cięcia!

Planowane wzrosty obszarów rębnych w nowych Planach Urządzania Lasów proponowanych przez poszczególne Nadleśnictwa i akceptowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach a następnie zatwierdzanych przez Ministra Środowiska i Klimatu obligują nas do zabrania głosu w tej brzemiennej w skutki sprawie.
Nadmierna wycinka lasów znajdujących się w zasobie państwowym na dużych powierzchniach i w bezpośrednim sąsiedztwie stref zamieszkania doprowadzi do utraty wielu walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i społecznych naszego miasta oraz innych miast i gmin położonych na terenach Nadleśnictw Lubliniec, Brynek, Koszęcin. Do takiej sytuacji nie wolno dopuścić. Status lasów ochronnych wymaga, aby rodzaj czynności gospodarczych i ich rozmiar dostosować do indywidualnych potrzeb zachowania funkcji ochronnych, dla jakich lasy te zostały utworzone.

Lasy Lublinieckie zwane „Zielonymi Płucami Śląska” przez co warte są szczególnej troski i ochrony, powinny być Leśnym Kompleksem Promocyjnym całego Górnego Śląska, a nie obszarem do prowadzenia intensywnej działalności gospodarczej w zakresie produkcji drewna.

Mając na uwadze powyższe, apelujemy o poważne potraktowanie naszego społecznego głosu i wzięcie pod uwagę powyższych postulatów.

Lasy to MY, dlatego żądamy natychmiastowego zaprzestania wyrębu naszych lublinieckich lasów!
A4769252-9B81-4917-8083-A3F585BEB2C1.png

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Gabriel Podbioł do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...