Umożliwienie nauczycielom kontraktowym (rocznik 2019) rozpoczęcia stażu na mianowanie w roku szkolnym 2021/2022

Szanowni Państwo.

Prosimy o wsparcie interesu 21020 tysięcy nauczycieli kontraktowych (21020 nauczycieli stażystów w roku 2018 -informacje statystyczne Główny Urząd Statystyczny, Oświata i Wychowanie w roku szkolnym 2018/2019).

Jest to grupa nauczycieli, którzy we wrześniu 2018 roku rozpoczynali 2 letni staż na stopień nauczyciela kontraktowego ( zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli Dz.U.2018 poz.1574). Następnie po nowelizacji rozporządzenia staż został skrócony do dnia 31.08.2019 roku. W związku z tym nauczyciele mieli rozmowy egzaminacyjne z komisją najczęściej po 14 września 2019, co wiąże się z uniemożliwieniem kontynuacji awansu zawodowego zgodnie z terminami. 

Wnieśliśmy o nowelizację rozporządzenia w trybie nagłym lub skrócenia czasu oczekiwania na mianowanie nauczycielom kontraktowym, którzy zostali poszkodowani przez wprowadzone zmiany w 2019 roku. Wprowadzone zmiany miały umożliwić kontynowanie awansu zawodowego zgodnie z Kartą Nauczyciela, a spowodowały, że przez nie jest to grupa, która nie może (nie ze swojej winy) zrealizować ścieżki podnoszenia swoich kwalifikacji.

Przez dwa lata Ministerstwo mydliło oczy zmianami w Karcie Nauczyciela, rozporządzeniu dot. awansu zawodowego, w obecnej sytuacji nadal nie ma decyzji dotyczącej dużej grupy ambitnych i młodych nauczycieli. 

W związku z powyższym prosimy o wsparcie nie tylko nauczycieli, którzy są w tej grupie. Prosimy o wsparcie innych nauczycieli, rodziców i uczniów, dla których system edukacji jest ważny.


INSOLITUS Europejska Fundacja Wspierania Edukacji    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam INSOLITUS Europejska Fundacja Wspierania Edukacji do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...