STOP KRADZIEŻY KATALIZATORÓW! W sprawie zacieśnienia kontroli nad sprzedażą używanych katalizatorów samochodowych

Pan Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska

Każdego roku w Polsce kradzionych są tysiące katalizatorów. W wielu przypadkach, dla poszkodowanych oznacza to konieczność zezłomowania pojazdu. Patologiczne zjawisko - oprócz oczywistych kosztów związanych z wymianą katalizatora (lub złomowaniem pojazdu) - jakie zmuszeni są ponosić właściciele - rodzi też poważny problem natury ekologicznej.

Do Polski szerokim strumieniem płynie rzeka używanych aut z zachodu, które - po wymontowaniu katalizatora i usunięciu cech indentyfikacyjnych - porzucane są jako wraki. Koszty związane z ich usuwaniem obciążają budżety gmin. Co więcej - w miejsce oryginalnych katalizatorów często montowane są "uniwersalne" zamienniki, które - chociaż pozwalają autu "zmieścić się" w danej normie emisji spalin, nie zapewniają tak dobrych parametrów dotyczących czystości spalin, jak oryginalne.

Zjawisko kradzieży napędza w dużym stopniu brak skutecznego nadzoru nad punktami skupu katalizatorów. Obecnie, by sprzedać katalizator w punkcie skupu, wystarczy dowód osobisty, a często - w przypadku firm oferujących skup on-line - nawet jego kserokopia! Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty służące chociażby identyfikacji pojazdu, z którego pochodzi dany konwerter katalityczny. Takie podejście mocno utrudnia również pracę policji, która nie jest w stanie prowadzić żadnych działań prewencyjnych poza - doraźnym - patrolowaniem parkingów i próbami zatrzymywania złodziei na gorącym uczynku.

W imieniu poszkodowanych zwracam się z prośbą o przeanalizowanie możliwości "uszczelnienia" systemu i zacieśnienia nadzoru nad punktami skupującymi używane konwertery katalityczne. W razie zainteresowania - służę pomocą. Szczegóły dotyczące obecnego stanu rzeczy i garść proponowanych rozwiązań znajdziecie państwo w serwisie YouTube na kanale Motoprawda.  


Paweł Rygas - Motoprawda (YT)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Paweł Rygas - Motoprawda (YT) do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...