Wloszczowa-Opoczno-Warszawa

Petycja o utrzymanie połączeń kolejowych na trasie Opoczno Południe – Warszawa – Opoczno Południe od 15 października 2017 r.

 

Szanowni Państwo,

W imieniu własnym oraz wszystkich osób które codziennie dojeżdzają do Warszawy z Opoczna i spowrotem ,zwracam się z prośbą o podpisanie tej petycji, która ma na celu:

1) utrzymanie połączenia kolejowego IC 53100 Żeromski na trasie Warszawa – Opoczno Południe, Włoszczowa począwszy od 15 października 2017 r.;

2) uwzględnienie w rozkładzie jazdy, który ma obowiązywać od 10 grudnia 2017 r.:
a) pociągu który będzie jeździł rano z Opoczna Południe do Warszawy rano bliżej godziny 6.00 niż 7.00,
b) pociągu, który będzie wyjeżdżał z Warszawy Centralnej do Opoczna Południe, Włoszczowy po południu między godz. 16.20 a 17.30 – bezpośrednio po trasie CMK.

 

 

                                           Uzasadnienie              

Z zamieszczonego na stronie internetowej www.intercity.pl przyszłego rozkładu jazdy PKP Intercity wynika, że począwszy od 15 października 2017 r. przestanie kursować pociąg IC 53100 Żeromski na trasie Warszawa – Opoczno Południe, który odjeżdżał ostatnio o godzinie 16.26 (Warszawa Centralna), 16.31 (Warszawa Zachodnia). Połączenie to ulega likwidacji od połowy października. Zamiast tego pociąg IC 53100 Żeromski będzie jeździł inną trasą i nie będzie zatrzymywał się w Opocznie ani we Włoszczowie.            

 

Począwszy od 10 grudnia 2017 r. sytuacja ma być jeszcze gorsza. Z zamieszczonego na stronie www.portalpasazera.pl projektu rozkładu jazdy wynika, że od 10 grudnia 2017 r. ma przestać kursować na trasie Opoczno Południe – Warszawa pociąg IC 406 Chopin, obecnie o 6.10. Natomiast pociąg IC 31113 Hańcza, który obecnie planowo odjeżdża z Opoczna Południe do Warszawy o 6.25, ma odjeżdżać dopiero o 6.36. Po południu natomiast nie będzie kursował ani pociąg IC 53100 Żeromski ok godz. 16.20, ani pociąg IC 13106 Wit Stwosz ok godz. 18.20. Jedyne popołudniowe pociągi powrotne do Opoczna Południe to TLK Korczak o godz. 14.55 i Hańcza ok. 20.20.            

Dla mieszkańców Opoczna i Włoszczowy jest to bardzo zła wiadomość. Wiele osób z Opoczna i Włoszczowy pracuje lub studiuje w Warszawie i codziennie dojeżdża do pracy lub na studia pociągiem. Pociąg IC 53100 jest jedynym sensownym połączeniem umożliwiającym powrót po pracy czy po zajęciach do domu.          

   Aktualnie rano z Opoczna Południe do Warszawy są tylko 2 rozsądne połączenia dla osób dojeżdżających codziennie do pracy – to pociągi Chopin i Hańcza, które w momencie, gdy jadą punktualnie, umożliwiają rozpoczęcie pracy przed godz. 8.00 rano. Jeśli chodzi o mieszkańców Włoszczowy – jest tylko jedno połączenie (pociąg IC Hańcza) Późniejsze połączenie jest zdecydowanie mniej dogodne (podróż trwa około 2 godzin zamiast około godziny) i nie jest możliwy przyjazd do Warszawy w godzinach umożliwiających normalne rozpoczęcie pracy. Później jadą pociągi godzinne, jednak przyjeżdżają do Warszawy około południa, więc zupełnie nie nadają się, aby korzystać z nich w celu dojazdu do pracy. Zatem jedyną możliwością dojazdu do pracy są pociągi Chopin i Hańcza, które przyjeżdżają do Warszawy po godz. 7.00 rano.   

          Z powrotem sytuacja ma się gorzej, gdyż jedynym pociągiem, z którego tak naprawdę można skorzystać jest pociąg IC 53100 Żeromski, który odjeżdża z Warszawy po godz. 16.00. Umożliwia on codzienny powrót do domu po przepracowaniu 8 godzin. Inne połączenia nie są dla osób dojeżdżających codziennie z Opoczna do Warszawy dogodne. Wcześniejszym pociągiem jest pociąg Pobrzeże IC 83100 obecnie o godz. 14.50, a od 15 października o 15.00. Nie ma możliwości, aby dojechać do Warszawy, pracować 8 godzin i wrócić tym pociągiem. Natomiast kolejny pociąg, którym możemy wrócić do Opoczna to pociąg. IC 13106, obecnie o godz., 18.26, który jedzie inną trasą i którym podróż trwa około 2 godzin. Później jest dopiero pociąg o 20.37, który przyjeżdża do Opoczna przed 22.00.            

Proszę się zatem postawić w sytuacji osób dojeżdżających do pracy do Warszawy z Opoczna. Musimy wyjechać z domu przed 6.00 rano, aby zdążyć na pociąg, który zawiezie nas do pracy. Obecnie wracamy pociągiem Żeromski po 16.00 i dojeżdżamy do domu przed 18. Codziennie spędzamy poza domem 12 godzin. Taka praca i dojazdy są bardzo ciężkie. Wymaga to od nas ogromnego codziennego wysiłku.          

   W październiku nasza sytuacja ma ulec drastycznemu pogorszeniu. Zostanie zlikwidowany jedyny pociąg, którym można w miarę normalnie wrócić z pracy. Zostanie nam jedynie opcja powrotu pociągiem po 18, który przyjeżdża do Opoczna przed 21.00. Zatem musielibyśmy spędzać poza domem codziennie już nie 12, ale 15 godzin, co jest nie do zaakceptowania w sytuacji, gdy te dojazdy do pracy odbywają się codziennie. Począwszy od 10 grudnia 2017 r. będzie jeszcze gorzej, gdyż nie będzie kursował nawet pociąg ok. 18.20, zostanie wyłącznie pociąg wyjeżdżający z Warszawy ok. 20.20, który przyjeżdża do Opoczna przed 22.00. To z kolei spowodowałoby konieczność przebywania poza domem przez 16 godzin. Jest to nierealne dla osób mieszkających w Opocznie czy we Włoszczowie pracujących w Warszawie. W przypadku osób z Włoszczowy trzeba doliczyć jeszcze dodatkowo po pół godziny w każdą stronę. Ponadto rano będzie kursował tylko jeden pociąg umożliwiający dojazd do pracy – Hańcza, ale pociąg ten jest planowany w Opocznie na 6.36, co spowoduje, że większość osób dojeżdżających do pracy nie zdąży tam dotrzeć na godz. 8.00.

 

Podpisz petycję


LUB

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na naszej stronie. Jednak należy zaznaczyć, że autor petycji zobaczy wszystkie informacje, które udostępnisz w tym formularzu.

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Facebook