Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych


Gość

#101 Re:

2015-01-19 11:55

#99: -  

 cała prawda o kredytach frankowych, ktora powinni sobie przyswoic przede wszytskim politycy

http://www.kredytchf.pl/prawdy-i-mity-na-temat-tzw-kredytow-frankowych/

 

green

#102 Re: Re:

2015-01-19 12:03

#101: - Re:  

 no tak, krótko i na temat i poparte argumentami, Państwo musi zmusić banki do respektowania prawa, tylko a może aż tyle bo o żadnych pieniądzach z budżetu nie może być mowy, niech odda ten złodziej co ukradł

 

m-ka

#103 Opracujmy wzór pisma do banku

2015-01-19 12:10

Ja mam taką propozycję, aby wspólnie opracować wzór pisma i każdy wyśle do swojego banku, że zgodnie z prawem nie bedzie spełniał świadczenia wymaganego abuzywną klauzulą, która go nie wiąże. Zatem będzie płacił zgodnie z umową z pominięciem zapisu nielegelnego. Bank nie bedzie mógł wtedy zarzucić,  że nie płaci ( były propozycje by solidarnie nie zapłacić raty za jeden miesiąc). Uważam,  że moja propozycja jest bezpieczna. Wtedy bank będzie musiał w sądzie udowadniać, że należy mu się wiecej.

Poniżej opinia prawna w tym temacie:

"Postanowienia noszące cechy klauzuli abuzywnej jest bezskuteczne z mocy samego prawa, co oznacza, że nie jest konieczne stwierdzenie bezskuteczności takiego zapisu w orzeczeniu sądowym. Oznacza to, że strony powinny zatem wykonywać łączącą ich umowę tak, jakby zakazanego zapisu nie było w umowie, a konsument nie ma obowiązku spełniania świadczenia na podstawie niedozwolonego zapisu – informuje adwokat Wioletta Jaroń-Gwizdała z Kancelarii Adwokackiej Osiński i Wspólnicy. "
adam

#104 Re: Re: Re:

2015-01-19 12:20

#27: - Re: Re:  

 Jestem za

m-log

#105 Nadpłata kapitału na dodatkowe konto.

2015-01-19 13:19

MAM KREDYT indeksowany w CHF i chciałbym mieć te same prawa co osoba biorąca kredyt złotówkowy, czy walutowy. Nie wiem czy dobrze rozumuję, bo mam póki co inny problem niż większość tu piszących i żeby nie zagmatwać tematu chwilowo zgadzam się na spłatę kredytu wg harmonogramu w sposób ustalony przez bank.
Będzie trochę długie, ale na pewno krótsze niż moja spłata kredytu przez 30 lat.
Idąc do banku (luty 2008) pytałem się o kredyt w PLN. Pani zaproponowała mi, jak mi się wówczas wydawało, pewną odmianę kredytu złotówkowego, tzn. ja wnioskuję o kwotę w PLN, dostaję PLN,a oni później przy wypłacaniu kolejnych transz będą je przeliczać na boczku na CHF i będę spłacał kredyt w oparciu o kurs CHF - kredyt szyty na miarę, bo w pełni złotówkowego nie mogli mi dać. Jak się później okazało fachowo jest to kredyt indeksowany kursem CHF - nie wiedzaiłem wówczas, że istnieje taka forma kredytu.
Dla niewtajemniczonych mój bank dając mi ten kredyt nie musiał kupować wówczas franków, a ja, aż do momentu spłaty pierwszej raty nie używałem waluty CHF. Czyli wnioskowałem o kwotę w PLN, wnioskowałem o kolejne transze w PLN, zgodziłem się na wpis do Księgi Wieczystej zabepieczenia kredytu na konkretną kwotę PLN - czyli wszystko tak jak przy kredycie typowo złotówkowym. Osoby, które dostały "prawdziwy" kredyt we frankach operowały walutą CHF, z KW włącznie.
Przeliczony na CHF kredyt spłacam, według umowy na główne konto kredytowe - nie jest łatwo, ale zgodziłem się na taki sposób spłaty, choć przy obecnym kursie to już jest lichwa, bo w moim przypadku ten wirtualny frank jest lewarem podnoszącym czyste zyski banku.
*** I teraz istota sprawy! ***
W umowie mam zapisane konto dodatkowe, na które mogę spłacać cały lub częściowo kapitał kredytu - jest to jedyny moment kiedy pojawia się to magiczne słowo "kapitał". Mam wolną gotówkę, która stanowi 50% wnioskowanego kredytu w PLN. Chciałem wpłacić na to konto dodatkowe, ale jak się dowiedziałem oni te moje wpłacone PLN przeliczą po obecnym kursie na CHF i odejmą od tej puli wirtualnych CHF, a później to ja już mogę sobie policzyć ile mi zostanie jeszcze do spłaty - rozbój w biały dzień!
Nie wiem czy ktoś wychwycił tę subtelną różnicę:
- osoba biorąca kredyt w PLN MA MOŻLIWOŚĆ choćby częściowej spłaty KAPITAŁU przyznanego kredutu w PLN
- osoba biorąca kredyt w CHF MA MOŻLIWOŚĆ choćby częściowej spłaty KAPITAŁU przyznanego kredytu w CHF (teraz nieopłacalne, cytując klasyków: sorry taki mamy kurs franka)
- osoba biorąca kredyt w PLN indeksowany do CHF NIE MA MOŻLIWOŚCI choćby częściowej spłaty przyznanego kredytu w PLN, bo bank przeliczył go na wirtualne CHF i według nich ta kwota w PLN jest już inna.
A według mnie jest to ta sama kwota z umowy (pomniejszona o spłacone raty), od której powinna być odjęta wpłata z tego konta dodatkowego, bez przeliczeń na CHF. W umowie nigdzie nie ma mowy co stanowi kapitał kredytu, a jedyną konkretną kwotą w umowie jest wnioskowana przeze mnie kwota PLN, która stanowi podstawę do przeliczeń wszelkich ubezpieczeń, zabezpieczeń i roszczeń przez bank. Bank dając mi KONKRETNĄ kwotę PLN (zapisaną w umowie) musi mi dać możliwość wcześniejszej spłaty TEJ KONKRETNEJ kwoty w PLN, nie indeksowanej do CHF. Chcę mieć takie samo prawo do wcześniejszego lub częściowej spłaty kapitału jak osoby, kótre mają kredyt złotówkowy czy walutowy. Indeksowanie jest potrzebne TYLKO do spłat rat według harmonogramu, bo na taką formę spłaty się zgodziłem i na tym bank zarabia - jest to zapisane w umowie.
Czy mam rację w tej kwesti wcześniejszej spłaty części kapitału kredytu?


Gość

#106

2015-01-19 13:51

Ludzie zostali zmanipulowani przez Banki ! Ktoś to wymyślił i niech to teraz naprawi ! Przewalutować wszystkim kredyty na złoty !!! Uratuje to wiele rodzin a to chyba najważniejsze !
m-ka

#107 Re:

2015-01-19 14:24

#106: -  

 Dlaczego się uparliście,  żeby Wam przewalutowali, skoro po wyrzuceniu kaluzul indeksacyjnych macie kredyt w PLN? Też daliście sobie wmówić? Te klauzule są nielegalne od samego początku, więc nie mogły się tam znaleźć. Skoro tak to nie macie kredytuw CHF. Nie ma czego przewalutowywać. Ja dziś napisałam do swojego banku takie właśnie pismo. Poprosiłam grzecznie o usunięcie tych klauzul jako nielegalnych, dodałam że mogę tego żadać poprzez złożenie oświdczenia,  że te klauzule ,mnie nie wiążą, więc takie oświadczenie składam i proszę o jego respektowanie. Zobaczymy co na to odpowiedzą.


Gość

#108 Re:

2015-01-19 14:53

# 4: -  

 Nie tylko wyplacanie wyplat ale rowniez kolosalne duze premie, ktore przewyzszaja wielokrotnosc rocznych pensji. Jedyne wyjscie to zlozenie skargi do Strasburga za nie przestrzeganie praw ludzkich i za niedozwolona lichwe uprawiana na zwyklych obywateli i forme przedstawiania i naswietlenia spraw dot."frankowiczow" w ten sposob by nastawic negatywnie czesc ludzi przeciwko nam.  Czy ktos tutaj z nas udzielal wywiadow odn. jak sie splaca kredyt we frankach i jest tak zadowolony z tego kredytu, ze w przyszlosci gdyby taka koniecznosc powstala siegnal by po ten sam kredyt.

I niemniej, ze rzad polski na to przyzwala i nie podejmuje, zadnych krokow by to ukrucic i naprawic!!!

AS

#109 Dalsze losy petycji

2015-01-19 15:04

#97: nobody - Re: Re: Re: Re:  

 Szanowni Państwo,

Mam już zgłoszenia osób chętnych do założenia stowarzyszenia. Jeżeli ktoś jeszcze chce dołączyć to zapraszam do pisania na adres forum@wwalutowani.pl.

Pytania bardziej szczegółowe dotyczące sytuacji poszczególnych osób proszę też tam kierować. Postaramy sie podzielić wiedzą taką jaką posiadamy.

Planujemy też próbę wspólnych działań z innymi organizacjami działającymi w tym zakresie ale na to potrzebujemy trochę czasu.

Na pewno niedługo pojawi się strona zwierające zebrane do tej pory materiały. Tak, aby osoby zapoznające się z tematem miały informację o tym co się wydarzyło do tej pory.

zielona

#110 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-19 17:01

#41: m-ka - Re: Re: Re: Re:  

 Witam

Czy możesz mi podpowiedzieć jak mam taką reklamację złożyć, mam również kredyty w CHF w dawnym Polbanku i również płaciłam podwyższona marżę do momentu otrzymania wpisu do księgi wieczystej. Chciałabym najpierw spróbować polubownie. Aktualnie rata mojego kredytu to prawie całość mojego wynagrodzenia...


Gość

#111

2015-01-19 17:28

duzo pomocnych informacji na temat sytuacji frankowiczow na fanpagu FB "Prawda o kredytach chf"

 

 

 

nobody

#112 Re: Re:

2015-01-19 18:34

#107: m-ka - Re:  

 Zobaczymy co na to odpowiedzą.

No właśnie - zobaczymy...

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź z Twojego banku i szykuję własne pismo :)

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2015-01-19 20:23


edi

#114 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-19 20:24

#41: m-ka - Re: Re: Re: Re:  

  Prosze o porade i pismo jakie pisałeś do banku w tej sprawie. Mam taką samą sytucję tylko w Multibanku i chce zożyć pismo do banku. Proszę o pomoc na maila dabb@wp.pl


Gość

#115

2015-01-19 20:58

Brakuje tu jeszcze problemu zmiany regulaminu w czasie trwania umowy. Np. Zmiana, polegająca na tym ze jesli Libor jest ujemny to oprocentowanie jest na poziomie 0.00% a nie ujemne.
Andrzej

#116 Re: Nadpłata kapitału na dodatkowe konto.

2015-01-19 21:07

#105: m-log - Nadpłata kapitału na dodatkowe konto. 

 Coś już ruszyło sie w tej kwestii u Ciebie? Mam podobna sytuacje ?

kredyt w zł

#117 Braliście to spłacajcie

2015-01-19 21:16

jak w temacie

m-ka

#118 Re: Re: Re:

2015-01-19 21:30

#112: nobody - Re: Re:  

 W moim przypadku to jest już kolejne pismo. Pisałam już kiedyś do nich, ale moje żadanie było mniejsze - chiałam policzenia w/g kursu NBP. Teraz, po słynnym procesie szczecińskim, kiedy sąd orzekł, że w miejsce nielegalnej klauzuli nie można wsatwić innego zaspisu moje żadanie jest, aby mi te klauzule usunęli z umowy.


Gość

#119 Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-19 22:34

#50: nobody - Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Nie wszyscy używają FB (ja tu jestem pierwszy raz, i na razie nie mam pojecia jak tu nawigować).

Jak się wytworzy jakaś skonsolidowana grupa na FB, warto skontaktować się z zorganizowanymi grupami które prowadzą pozwy zbiorowe przeciwko bankom - mBank to 1250 osób, Millenium jakieś 3 tysiące, PKO BP dopiero wystartowało. Na tej bazie można by zbudować coś większego.Teoretycznie nawet parię polityczną. Wg danych bankowych frankowców jest jakis milion. Plus rodziny, to razem może dać 10% wyniku w wyborach.


A jeszcze dodać do tego nabitych w polisolokaty i inne instrumenty inwestycyjne...

pytanie

#120

2015-01-20 07:40

Gdzie ta klauzula w umowie się znajdje i jak ona brzmi? Mam umowę z PKO BP


Gość

#121

2015-01-20 09:48

nie mozna gnebic ludzi w nieskaczonosc
Ania

#122 Re: Re:

2015-01-20 10:58

#107: m-ka - Re:  

 Bardzo bym chciala zeby tak bylo ale z tego co wyszukalam w necie o wyrokach to Sady stwierdzily nielegalnosc klauzul indeksacyjnych co niestety nie jest jednoznaczne z tym ze po wyrzuceniu tych klauzul kredyt jest zlotowy.

Tez mam kredyt w CHF i wiem, ze czeka mnie pewnie pozew do sadu i walka o zwrot nadplaconych pieniedzy na spreadzie i zlym poczatkowym przeliczeniu zlotowek na franki.

Skad wiadomo, ze mozna tego zadac poprzez zlozenie oswiadczenia? Jesli klauzule nie wiaza to gdyby bank chcial respektowac ich nielegalnosc to jak bedzie przeliczal kredyt? nie ma w ich miejsce nic.

Skoro na ich miejsce nie mozna wstawic nic to chyba indeksowanie staje sie niewazne?? Czy jest juz sprawa w sadzie o uniewaznienie kredytu indeksowanego??? Czy ktos cos wie???

Krew mi sie gotuje jak czytam takie bezczelnosci. Nikt nas nie broni. Rozboj w bialy dzien. Banki nie przestrzegaja prawa, a nam sie wciska polityczny kit.

Wejdzcie na wyborcza.biz. Artykul Co zrobic z drogim frankiem. Dzisiaj rozmowy bankowcow.

Chamstwo i zlodziejstwo.

Gdyby nieszczesliwie dla nas probowano odgornie ustalic zamiane naszych kredytow na zlotowki po kursie sprzed 15 stycznia to czy mamy wolnosc wyboru i mozliwosc indywidualnego podjecia decyzji???? Nie zycze sobie, zeby mi nakazywano odgornie przewalutowac moj kredyt. Skoro jestesmy coraz blizej uznania ich jako zlotowkowych to moze dlatego chca nam zrobic taka niedzwiedzia przysluge??

 

m-ka

#123 Re: Re: Re:

2015-01-20 12:42

#122: Ania - Re: Re:  

 Sąd w Szczecinie nie podjął się ustalenia po jakim kursie ma być frank po usunięciu nielegalnych klauzul, bo też nie było to jego rolą. Orzekł tylko, że te klauzle nie mogą być użyte do obleczenia kapitału do spłaty. W pozostałej częsci umowę uznał za wiążącą. Zatem pozostaje to co ważne. A ważne zostały PLN oprocentowane wedłyg Libor. Może pozostaje renegocjacja umowy. Ale wtedy też mamy asa w rękawie, bo nie musimy przystać na warunki,które narzuci nam bank, co powinni skutkowac zerwaniem umowy. Zostanie nam do zapłaty reszta kredytu w/g PLN. Może to być szansa, zeby raz na zawsze rozwieść się z bankiem.

m-ka

#124 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-20 14:06

#110: zielona - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Napisz po prostu,  że żadasz naprawienia wadliwej prawnie umowy poprzez usunięcie z niej klauzul uznanych za nielegalne - wymień o jakie klauzule Ci chodzi. Pewnie w każdym banku one mogą wystąpić pod róznymi paragrafami umowy. Napisz,  że te klauzle zgodnie z KC nie wiążą słabszej strony umowy i  nie ma ona obowiązku spłenienia świadczenia narzuconego tymi zapisami.

m-ka

#125 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-20 14:59

#124: m-ka - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Ku przypomnieniu o co idzie spór, bo chyba nawet nie wszyscy frankowicze są tego świadomi. Rozmowa z prawnikiem reprezentującym klientkę w przełomowym procesie szczecińskim. Szczególnie zwracam uwagę, że było to SPÓR PRAWNY, a więc jego konsekwencje rozciągają się na innych kredytobiorców. http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9769