macewy w Sokołowie Podlaskim

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji macewy w Sokołowie Podlaskim


Gość

#1

2011-08-19 17:18

Macewy są częścią dziedzictwa narodowego, więc uwazam czyn ten za brutalne naruszenie praw przysługujących społecznościom stanowiącym integralną część narodu.

Gość

#2

2011-08-19 17:24

Postępowanie takie jak to, którego dotyczy ta petycja, to podstawowy brak poszanowania dla wspaniałej, prastarej kultury oraz ignorancja wobec ludzi, którzy się z nią identyfikują. W demokratycznym państwie nie powinno być miejsca dla takich działań!

Gość

#3

2011-08-19 17:51

Ja już nawet nie chcę nic komentować bo ten kraj odbiera mi słowa... Polski kołchoz... Oby to coś dało. Jako wielki miłośnik, przedwojennej Europy z chęcią składam swój podpis.

Anonymous

#4 Re:

2011-08-19 18:34

#3: -

Trzeba komentowac i trzeba robić coś więcej. Mi też ten kraj często odbiera słowa jednak chce zmieniać co mogę a ile możemy to często zależy od nas - choć niestety nie zawsze. Dziekuje za podpis.


Gość

#5

2011-08-19 19:56

Petycja jest ze wszech miar sluszna, poniewaz historia Zydow polskich jest integralna czescia historii samej Polski i polskich miast i zabetonowanie macew stanowi dowod totalnego braku szacunku dla Zmarlych i ich historii

Gość

#6

2011-08-19 21:01

Przerażająca jest polska mania niszczenia cmentarzy. Znam ją ze Szczecinka - tam zniknął duży cmentarz niemiecki, poza jednym(!) grobem. Tymczasem moi przodkowie w Żółkwi i na Łyczakowie leżą sobie spokojnie...
KAT
Gość

#7

2011-08-19 23:47

Nie ma czego komentowac. Miasto po prostu MUSI USZANOWAC swych dawnych obywateli!!! Pytam zatem urzednikow, ktorzy podjeli taka decyzje: czy Ty budowales to miasto, czy Ty tworzyles jego historie i dobrobyt? NIE?! To jakim prawem chcesz zniszczyc pamiatki narodowe???


Gość

#8

2011-08-20 12:39

Nie zapominać o zapomnianych
Grzegorz Meisel
Autor petycji

#9 Re:

2011-08-20 12:44

#8: -

Pieknie i zwiezle powiedziane.


Gość

#10

2011-08-20 13:11

Do niedawna obrzeże stawu w Parku Południowym we Wrocławiu wyłożone było płytami z przedwojennych grobów niemieckich. Zrobiono to w latach pięćdziesiatych, kiedy likwidowano cmentarze bo nie pasowały do piastowskiej przeszłości miasta.
Ale żeby dziś...

Gość

#11

2011-08-21 00:26

Uważam to za barbarzyństwo, przypomina mi zniszczenie 1000letnich posągów buddy przez Talibów...
luisa
Gość

#12 Macewy do zabetonowania

2011-08-21 02:22

Popieram calkowicie G.Meiselesa, autora petycji 119. Chcialabym sama zwrocic sie rowniez do Pana Burmistrza z prosba o zmiane decyzji zabetonowanie macew. Nie bede podkreslala mego oburzenia, lecz wyraze ogromny zal i wielki smutek, ze Pan Burmistrz zarzadzil unicestwienie sladow zycia Zydow w Sokolowie Podlaskim. Mam gleboka nadzieje, ze petycja wzbudzi refleksje i doprowadzi do odwolania decyzji podjetej, byc moze, w chwili, gdy inne problemy zajmowaly glowe. Slady bytnosci Zydow tak w Sokolowie Podlaskim jak w innych miejscowosciach w Polsce, swiadcza o koegzystencji Polakow i Zydow i sa przykladem dla naszych dzieci i wnukow, ze mozna byc innym i mozna zyc razem w calkowitym wzajemnym poszanowaniu czlowieka, jego tradycji i partykularyzmow, jego wiary. Te wzajemne uczucia powinny nas laczyc i wzbogacac, a nie dzielic. Ochrona sladow i zabytkow po Zydach jest moze pierwszym krokiem do glebszego poznania ich historii, ich codziennosci w Polsce. A zniszczenie macew jest, niestety, przykladem obskurantyzmu.


Gość

#13

2011-08-21 08:36

Prosze o oddanie tych nagrobkow do muzeum Holocaust
w Jerozolimie. Tam jest ich miejsce.
Grzegorz Meisel
Autor petycji

#14 Re: Macewy do zabetonowania

2011-08-21 10:06

#12: luisa - Macewy do zabetonowania

Dziekuje za podpis i ciesze sie, ze myslimy tak samo o tym co sie stalo i co trzeba zrobic. Ja osobno po za ta petycja napisalem maila do Urzedu Miejskiego w Sokolowie Podlaskim - Was namawiam do tego samego adres :

um@sokolowpodl.pl

Grzegorz Meisel
Autor petycji

#15 Re:

2011-08-21 15:53

#1: -

Zgadzam sie - macewy sa czescia dziedzictwa narodowego, ale jak by na to nie patrzec przede wszystkim sa nagrobkami konkretnych ludzi, ktorzy po prostu zyli w danym miescie czy wsi.


Gość

#16

2011-08-21 16:46

Bardzo slusznie!
AK
Gość

#17

2011-08-21 16:55

Zaskakujace, ze w kraju o tak silnie zakorzenionych tradycjach chrzescijanskich burmistrz zapomnial o zasadzie "nie czyn blizniemu co tobie nie milo" i tym samym odbiera sobie i mieszkancom Sokolowa moralne prawo do protestu gdy polskie pamiatki beda lub sa niszczone gdziekolwiek na swiecie.

Wrocławianin z Podlasia
Gość

#18 Cmentarze żydowskie na Podlasiu (i w Polsce)

2011-08-21 17:35

Mój ojciec i jego dość duża rodzina pochodzą z Podlasia. O ile wiem, nikt z nich nie pochodził co prawda z Sokołowa, ale za to z pobliskich miast i miasteczek (Biała Podlaska, Międzyrzecz, Łuków, Terespol, Kock). W żadnej z tych miejscowości nie ostał się cmentarz żydowski, najczęściej zniszczony przez okupanta hitlerowskiego, a potem to co zostało było zaniedbane i zniszczone kompletnie przez czas i działalność miejscowych lumpów. Z nielicznych macewy, częstokroć odzyskanych od miejscowych, którzy używali ich do różnych, ale za to mało chwalebnych, celów, utworzono w najlepszym przypadku skromne lapidaria (pomniki ze zlepionych odłamków). Pan burmistrz sokołowski nie postąpił o wiele bardziej po ludzku niż owe wspomniane wyżej miejscowe lumpy. No i zrobił to, jak widać na zdjęciu, wyjątkowo niechlujnie. Tak że przejawił swym postępowaniem jednocześnie i "wzniosłe" standardy moralne i tak samo "wysokie" wyczucie estetyczne. "Chwała" mu.
Ciekawe co na to mieszkańcy Sokołowa?


Gość

#19

2011-08-21 22:47

Karygodne

Gość

#20

2011-08-22 19:59

Tak trzeba dzialac aby osoby odpowiedzialne wiedzialy ze to co czynia jakie decyzje wydaja nie sa anomimowe! Tak wlasnie trzeba dzialac aby to co juz starozytnosci bylo wazna zasada wciaz obowiazywalo: conservatio est aeterna creatio !!! zachowanie jest wiecznym tworzeniem. D.Walerjanski

Gość

#21

2011-08-23 23:42

Sprawa tez wazna dla nas z zagrincy.
Ewa Gliksman
Gość

#22

2011-08-25 15:35

Jestem tym faktem gleboko wszczasnieta i jezeli by doszlo do tak haniebnego uczynku to napewno zrobie wszysko aby caly swiat sie o tym dowiedzial.

Daniel Kraus
Gość

#23

2011-08-25 15:52

Dla nas Zydow macewa oznacza swiete miejsce tak jak groby dla chrzescijan. Niszczenie swietych miejsc jest profanacja a takze pogwalceniem praw czlowieka. Jest tez brakiem respektu dla wspolnej przeszlosci.  Z wielkiej nacji zydowskiej w Polsce pozostaly juz tylko macewy i to tez wydaje sie byc zaduzo. Jest to przykre i bolesne. Mam nadzieje ze ludzie prawi zrozumieja powage zaistnialej sytuacji i decyzja o zniszczeniu macew zostanie wycofana.


Gość

#24

2011-09-04 19:45

Co ja będę komentował niechaj opinię wyrazi prokurator...

Gość

#25

2011-09-04 20:14

Popieram tę inicjatywę, Wiem z własnego doświadczenia (Miejsce Pamięci w Dobrej koło Turku), że przy dobrej woli miejscowych władz to jest możliwe.