List otwarty do Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w sprawie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Szanowna Pani Prezydent Miasta Łodzi
Hanna Zdanowska
W związku z informacją o nieprzedłużeniu umowy Joannie Podolskiej na stanowisku p.o. Dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, my, mieszkanki i mieszkańcy Łodzi, osoby ze środowiska kultury, a także wszystkie osoby, którym Łódź jest bliska, wyrażamy swój sprzeciw i głębokie zaniepokojenie o przyszłość tej instytucji.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Łodzi, jak i całej Polski. Zgodnie z założeniami statutowymi, jest ono otwartą, świecką instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi, a jego podstawowym celem jest prowadzenie działalności edukacyjno-kulturalnej, dotyczącej przede wszystkim popularyzowania dorobku różnych kultur, promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz upowszechnianie idei tolerancji i przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury.
DNA Centrum Dialogu od samego początku tworzyła Joanna Podolska, z niesamowitym wyczuciem, otwartością i ogromną wiedzą wypełniając cele, zaakceptowane zarówno przez Radę Miejską, jak i fundatorów instytucji.
To dzięki Joannie Podolskiej, Centrum Dialogu przez czternaście lat stało się instytucją o światowej renomie, bliską Łodziankom i Łodzianom, także tym byłym - osobom Ocalałym z łódzkiego getta i ich rodzinom, które regularnie odwiedzają nasze miasto, Centrum Dialogu i Park Ocalałych.
Centrum Dialogu to nie tylko wydarzenia upamiętniające, ale także imprezy kulturalne, działania edukacyjne, debaty, spotkania, pikniki, spacery, wystawy, wydawnictwa i Festiwal Łódź Wielu Kultur (wcześniej: Łódź Czterech Kultur), którego ostatnia edycja cieszyła się świetnym odbiorem. Centrum Dialogu z każdym wydarzeniem przybliża Łodziankom i Łodzianom wielokulturowość oraz uczy empatii i prawdziwego dialogu.
Tym bardziej jest nam ogromnie przykro, że w zadziwiającej decyzji Pani Prezydent tego dialogu zabrakło. Zespół Centrum Dialogu o zaskakującej decyzji dowiedział się z Facebooka Pani Prezydent, ponieważ Joanna Podolska nie zdążyła dojechać do pracy i przekazać tej wiadomości osobiście.
Takie potraktowanie osoby, która przez ostatnie czternaście lat konsekwentnie wypełniała misję tworzenia miejsca niezwykle ważnego dla tożsamości Łodzi, jest niedopuszczalne i zaskakujące. To nie tylko brak szacunku wobec działalności Joanny Podolskiej, ale także zagrożenie ciągłości działań instytucji. Domagamy się wyjaśnienia, dlaczego konkurs na dyrektora Centrum Dialogu nie został ogłoszony odpowiednio wcześnie, tak, aby Joanna Podolska mogła przekazać swoją pracę innej osobie. Działania każdej instytucji kultury, które nie są wystarczająco dofinansowane przez Miasto, planowane są z dużym wyprzedzeniem, poprzez pisanie licznych wniosków o dotacje. Joanna Podolska, wraz ze swoim zespołem, zaplanowała działania na najbliższy rok, wnioski zostały napisane. Zwraca na to uwagę zespół Centrum Dialogu w liście do Pani Prezydent z dn. 31.12.2024 [list dostępny tutaj]. Jak wobec tego instytucja ma dalej kontynuować swoją misję, prowadzona przez osobę z zewnątrz, która zostanie wybrana dopiero za pół roku?
Zwracamy się również z prośbą o przedstawienie opinii publicznej kryteriów, które zadecydowały o zakończeniu współpracy z dyrektor Joanną Podolską, dotychczas docenianą przez osoby i instytucje z nią współpracujące. W naszej opinii, misja kierowania Centrum Dialogu powinna zostać powierzona osobie, która zna, często delikatne i wielopoziomowe, relacje instytucji z różnymi środowiskami. W obliczu wielu współczesnych wyzwań, musi ona umieć poruszać się wśród różnych narracji, być nastawiona na dialog i szeroką współpracę z różnymi środowiskami. Taką osobą jest dotychczasowa dyrektorka Centrum Dialogu. Najbardziej logicznym rozwiązaniem do czasu rozstrzygnięcia konkursu wydaje się powierzenie obowiązków p.o. dyrektora osobie z zespołu Centrum Dialogu. Taką praktykę zastosowano w innych instytucjach kultury na terenie Łodzi, m.in. ostatnio w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Prosimy także o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ma zostać wyłoniony nowy dyrektor lub dyrektorka Centrum Dialogu? Kto zasiądzie w komisji konkursowej? Czy będą to tylko reprezentanci i reprezentantki Urzędu Miasta Łodzi, czy także osoby ze środowiska artystycznego i naukowego.
Apelujemy o transparentność. Kultura to bowiem obszar życia, który powinien być wolny od wpływów politycznych. Żądamy przeprowadzenia transparentnego postępowania konkursowego, uwzględniającego głosy zespołu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, środowiska kultury i nauki, niezależne od Urzędu Miasta Łodzi.
Końcówka roku 2024 w Łodzi napawała optymizmem. Oddolne i artystyczne środowisko docenia zwiększenie budżetu na łódzką kulturę, a także zmiany regulaminów konkursów grantowych. Cieszył wybór nowego Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ. Jednak ostatnia decyzja wydaje się być zaprzeczeniem tych dobrych kierunków. Została ona podjęta wbrew ideom i zasadom, które legły u podstaw Centrum Dialogu, jako miejsca szacunku, porozumienia i dialogu.
Łodzianki i Łodzianie Skontaktuj się z autorem petycji