Matura z matematyki (i ew. innych przedmiotów ) z możliwością uzyskania sukcesu na poziomie dostosowanym do możliwości i potrzeb ucznia, z możliwością bezterminowego zaliczania na wyższym poziomie
Uczenie się jest prawem i możliwością rozwoju człowieka, jest procesem, który trwa całe życie i ma jemu służyć.
Aby tak było, ważna jest indywidualizacja wymagań i oczekiwań z prawem do błędu i uczenia się na nim.
Sensem efektywnego uczenia się (nie nauczania) jest proces, któremu służy motywacja, przekonanie, że ktoś chce, że warto, że wysiłek i zaangażowanie ma szansę docenienia i uznania, bez porównań, nagród i kar.
iBrak zainteresowania zdobywaniem wiedzy i umiejętności ma swoje źródła i powody. Jednymi z nich są: porównania, rankingi, presja czasu, niedocenianie starań i brak wsparcia. Bardzo silnym demotywatorem jest przekonanie, że inni są lepsi, że nie warto, bo i tak nie osiągnę sukcesu.
Od ponad dwudziestu lat jestem nauczycielką - innowatorką w tworzeniu warunków do uczenia się matematyki w zduńskowolskim liceum. Uważam, że matematyka, która jest "Babą Jagą" uczenia się dla bardzo wielu uczniów, może stać się przedmiotem, którego ranga będzie taka, jaka być powinna i na jaką zasługuje, czyli - KRÓLOWEJ NAUK.
Proponuję dostosowanie warunków uczenia się i zaliczania wiedzy, które będzie wsparciem i szansą do osiągania sukcesu zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela.
PROPOZYCJA- to wypracowanie założeń do zaliczania wiedzy na jednym z czterech poziomów.
A - podstawowym, B - średnim, C - wysokim, D - rozszerzonym.
Bardzo ważne byłoby też stworzenie warunków do możliwości uczenia się przez całe życie i zaliczania wyższego poziomu wtedy, gdy ktoś będzie tego potrzebował, takie będą wymagania do dalszej edukacji lub, gdy ktoś "dorośnie" do takiej potrzeby, zainteresuje się rozwojem w danej dziedzinie wiedzy i umiejętności.
Moja propozycja wynika z doświadczeń i wiedzy, które są źródłem moich innowacyjnych rozwiązań. Wynika też z troski o człowieka, któremu nie służą stosowane nadal przestarzałe i nieefektywne metody powielane od dziesięcioleci.
Zbyt wielu ludziom nie tylko nie służą, ale wręcz szkodzą.
Anna Szulc - Innowatorka EMPATYCZNEJ EDUKACJI Autorka innowacyjnej metody oceniania ERAS (EWALUACJA RELACYJNA ANNY SZULC) Skontaktuj się z autorem petycji