Nie dla ograniczenia opieki psychologicznej w służbie zdrowia !!!

APEL DO ŚRODOWISKA PSYCHOLOGÓW, LEKARZY, PACJENTÓW i ICH RODZIN ORAZ WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH WYSOKĄ JAKOŚĆIĄ USŁUG W SŁUŻBIE ZDROWIA !!!!!!!!!!!!!!!!!  Szanowni Państwo!
Z przykrością, a zarazem poważnym zaniepokojeniem informujęmy, że Ministerstwo Zdrowia chce z dniem 01. 07. 2016 roku wprowadzić nowe rozporządzenie godzące w jakość pracy zawodowej psychologów oraz praktycznie wykluczając merytoryczne usługi psychologiczne (diagnozę i terapię) dla pacjentów w służbie zdrowia. W przypadku neuropsychologów i psychologów nowe rozporządzenie likwiduje etat psychologa na oddziałach: geriatrii, oddziale udarowym oraz redukuje do 1/ 4 etat na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Zmiany te godzą w potrzeby pacjentów. Udar, uraz mózgu, stan po operacjach neurochirurgicznych itd. może wiązać się (oprócz niedowładów) z zaburzeniami mowy, pamięci, myślenia, itd. , które mogą w sposób bardzo istotny zaburzać lub uniemożliwiać samodzielne funkcjonowanie pacjenta. Według obecnych standardów, najskuteczniejsza jest jak najszybsza rehabilitacja w tym rehabilitacja neuropsychologiczna. Zatrudnienie psychologa w wymiarze 1/4 etatu uniemożliwia jakąkolwiek pomoc. Dodatkowo neuropsycholog jest niezbędnym członkiem zespołu diagnostycznego, który niejednokrotnie wskazuje kierunek diagnozy zespołów otępiennych. Właściwa diagnoza warunkuje późniejsze leczenie medyczne. Należy także wspomnieć o braku psychologa na oddziałach somatycznych takich jak ginekologia i położnictwo, oddziałach chirurgii naczyniowej i angiologii. Pacjenci nie mają na tych oddziałach możliwości korzystania z profesjonalnych usług psychologów niezbędnych do prawidłowego radzenia sobie z przewlekłą chorobą a także nierzadko z traumatycznymi dla nich zabiegami. Medycyna światowa traktuje oddziaływania psychologiczne jako integralny element leczenia. W Polsce aktualnie obserwuje się odwrotny trend, idący w kierunku dehumanizacji ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia swoimi działaniami chce świadomie ograniczyć dostępność świadczeń medycznych dla pacjentów i wprowadzić przepisy niezgodne z obowiązującymi standardami światowymi. Poniżej udostępniamy link do proponowanych zmian. Konsultacje społeczne prowadzono w skróconym czasie 21 dni (bez podania merytorycznych przyczyn). Informacja do naszego środowiska zawodowego dotarła zbyt późno.

Protest i apele można kierować na maile rządowe: m.misiura@mz.gov.pl , j.startek@mz.gov.pl

Link do strony, gdzie można zapoznać się ze zmianami: https://legislacja.rcl.gov.pl/proje...


MIMO UKOŃCZONEGO TERMINU PROSIMY O PROTEST i WSPARCIE


PROSIMY RÓWNIEŻ O PODPISANIE PETYCJI I UDZELENIE NAM PSYCHOLOGOM POPARCIA W WALCE O WYCOFANIE PRZEPISÓW OBNIZAJACYCH JAKOSC USŁUG PSYCHOLOGICZNYCH W SŁUŻBIE ZDROWIA.   

 

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy podpisali nasza petycje. Dziękujemy Wam za Wasze wsparcie i pomoc. Cieszy tez nas że tak wiele osób dostrzega potrzebę współpracy z psychologiem.  Dziękujemy też za wszelkie komentarze. Prosimy Was o dalsze wsparcie i podpisywanie petycji.  Prosimy także wszystkich psychologów o nagłaśnianie zaistniałej sytuacji - Walczmy razem o jakosc naszej pracy.  

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...