NIE dla połączenia Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

Jelenia Góra, 11 października 2020 r.

 

 

Szanowni Państwo

Radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry

Pl. Ratuszowy 58

58-500 Jelenia Góra

 

 

PETYCJA

 w sprawie połączenia Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

 

          My niżej podpisani nie zgadzamy się na połączenie Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze w jedną instytucję.

23 września br. Radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry przyjęli uchwałę o zamiarze połączenia Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna. Pomysł ten został opracowany w wąskim gronie Radnych, nie był wcześniej konsultowany z dyrektorami, pracownikami obu muzeów ani z lokalną społecznością. Uchwała intencyjna spotkała się z powszechną krytyką, zarówno muzealników i ludzi kultury, jak i mieszkańców naszego regionu. Oba muzea mają swoją markę, na którą pracowały przez lata i z której znane są nie tylko w Polsce. 

     Muzeum Przyrodnicze mieści się w jednej z dzielnic Jeleniej Góry, w Cieplicach,
i jest jedyną samodzielną placówką tego typu w kraju. Instytucja kontynuuje tradycję muzealniczą śląskiego rodu Schaffgotschów, których znaczenie dla naszego regionu jest nie do przecenienia. Przez kilkaset lat Schaffgotschowie byli właścicielami większości ziem Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, Gór Izerskich i okolic. Z ich inicjatywy i na ich koszt powstawały szpitale, teatry, kościoły, klasztory, parki miejskie, szlaki turystyczne oraz inne niezliczone obiekty użyteczności publicznej. Byli skoligaceni i blisko związani z Piastami, których zostali faktycznymi spadkobiercami po wygaśnięciu linii Piastów na Śląsku. Muzeum Przyrodnicze mieści się w budynku poklasztornym, ufundowanym pierwotnie właśnie przez Schaffgotschów w 1403 roku.

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna ma swoją siedzibę w innej części Jeleniej Góry, w Jagniątkowie, w domu należącym niegdyś do niemieckiego pisarza noblisty Gerharta Hauptmanna, zbudowanym w 1901 roku. Muzeum podtrzymuje wielokulturowe dziedzictwo Dolnego Śląska, gromadzi i udostępniania spuściznę Gerharta Hauptmanna (m.in. jego sprzęty, listy, pierwsze wydania dzieł) oraz zbiory związane z kulturą i literaturą Śląska.

Oba muzea mają stałe, ważne miejsce w krajobrazie kulturowym naszego regionu, a swoją obecną renomę zawdzięczają przede wszystkim pasji i zaangażowaniu ich pracowników, a także wielu życzliwym ludziom, którzy doceniają ich działalność i którym zależy na dobru wspólnym. Nie pozwólmy tego zniszczyć.

Za pomysłem połączenia obu instytucji kultury nie przemawiają ponadto analizy społeczne czy ekonomiczne, ponieważ nie zostały przedstawione w żadnej postaci, nie zostały poparte żadnymi precyzyjnymi wyliczeniami. Radni nie określili szczegółowo, jakie skutki dla lokalnej społeczności oraz jakie oszczędności przyniesie połączenie muzeów. Rada Miejska Jeleniej Góry nie wskazała w treści uchwały żadnych argumentów dotyczących oceny wpływu połączenia obu muzeów na wykonywanie dotychczasowych zadań każdej z instytucji.

            Muzea są instytucjami pełniącymi najwyższą misję społeczną i obywatelską.
Nie można stosować wobec nich mechanizmów rynkowych, w których funkcjonują organizacje biznesowe. W związku z powyższym
apelujemy, aby oba muzea pozostały samodzielnymi instytucjami kultury. Nie chcemy likwidacji miejsc, które są kulturalną, historyczną oraz turystyczną wizytówką naszego miasta, a ponadto stanowią centra kulturotwórcze dla Cieplic i Jagniątkowa. Zwracamy się do Rady Miejskiej Jeleniej Góry o podjęcie działań, które w rezultacie zapobiegną połączeniu Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze w jedną instytucję pod nazwą Muzeum Miejskie.

muzeum_1.jpg

 muzeum_22.jpg

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Natalia Zatka do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook