NIE DLA ROZBIÓRKI POMNIKA NA GÓRZE BARANOWSKIEJ W SUCHEDNIOWIE

W ostatnich dniach dotarła do nas - mieszkańców Suchedniowa - informacja, że Wojewoda Świętokrzyski na mocy Ustawy Dekomunizacyjnej zlecił rozebranie pomnika usytuowanego na Baranowskiej Górze, terytorialnie należącego do miasta Suchedniów. 
Decyzja wojewody oraz brak zainteresowania przejęciem pomnika przez samorządy miasta Suchedniowa i miasta Skarżyska- Kamiennej szczerze nas, mieszkańców, poruszyła.
Nikt i nic nie zmieni faktu, że Pomnik na Baranowskiej Górze od prawie pięćdziesięciu lat wpisany jest w krajobraz Suchedniowa. Intencją jego fundatorów było uczczenie pamięci ofiar poległych w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe.
Jest to miejsce szczególne, na trwale związane z wojenną historią naszego miasta: 
- w tym miejscu zginął polski żołnierz we wrześniu 1939 roku, który do dziś spoczywa bezimiennie w samotnej mogile, 
- to tu Niemcy w kwietniu 1942 roku rozstrzelali 22 cywilów, którzy do dziś spoczywają w lesie,
- także w lutym 1943 roku, oddział żołnierzy dowodzony przez podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” urządził w tym miejscu zasadzkę na Niemców zdobywając broń, amunicję, mundury i ważne dokumenty.
Warto wspomnieć, że Baranowska Góra to również miejsce związane z historią powstania styczniowego, którego pamięć jest tak bliska sercom mieszkańców Suchedniowa.
Dwa miecze umieszczone na cokole pomnika, to dla nas - Polaków, od czasów pamiętnej bitwy pod Grunwaldem symbol męstwa, waleczności, potęgi, męskości, siły i śmierci. Te symbole dotyczą również nas mieszkańców Suchedniowa i okolic. Związane są z historią naszych suchedniowskich rodzin – ojców, dziadów i pradziadów, którzy przelewali krew za wolność, za niepodległość. Bez tej historii nie bylibyśmy tu i teraz. Jak powiedział kiedyś Marszałek Józef Piłsudski „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Dlatego też, jako mieszkańcy miasta Suchedniowa domagamy się pozostawienia pomnika w miejscu, które zajmuje od wielu lat i zaniechania planów związanych z jego rozbiórką. To jest nasza „mała ojczyzna”, nasza historia i nasze dziedzictwo narodowe! 
Jednocześnie uznajemy zasadność zmiany tablicy pamiątkowej umieszczonej na cokole pomnika.

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam MACIEJ GLIJER do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook