Petycja do Prezydenta Wrocławia ws. budowy kładki przez Widawę między Psim Polem a Kowalami

Szanowny Panie Prezydencie,

wnioskuję o przygotowanie inwestycji polegającej na budowie kładki pieszo-rowerowej przez Widawę, łączącej Psie Pole z Kowalami.

W ostatnim czasie rozebrano drewnianą przeprawę między tymi osiedlami. Prowizoryczna konstrukcja, wykonana przez mieszkańców, była regularnie wykorzystywana w celach komunikacyjnych, mimo że nie zapewniała wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Należy zaznaczyć, że w okolicy ul. Iwana Franki do lat 90. funkcjonowała też kładka z prawdziwego zdarzenia, z której na co dzień korzystano w podróżach pieszo i rowerem - w 1997 r. jej elementy spłynęły razem z wielką wodą.

Za budową kładki pieszo-rowerowej między Psim Polem a Kowalami przemawiają jednak nie tylko argumenty historyczne. Przeprowadzenie tej inwestycji pozwoli okolicznym mieszkańcom zaoszczędzić czas przeznaczany na codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Aktualnie przeprawa przez Widawę wymaga nadkładania drogi, co zniechęca wiele osób. Stworzenie wygodnej i bezpiecznej trasy pieszo-rowerowej między osiedlami może zniwelować obciążenie okolicznych dróg i zatłoczenie w autobusach. 

Nie bez znaczenia są również korzyści związane z poprawą jakości powietrza w tej części miasta. Wrocławianie i wrocławianki docenią też zwiększenie atrakcyjności wałów nad Widawą i uzupełnienie oferty sportowo-rekreacyjnej w tej okolicy. Stworzenie trasy przecinającej rzekę ułatwi korzystanie z sieci tras przebiegających przez tereny zielone (co ważne, ingerencja w istniejącą zieleń powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum). 

Projekty zakładające budowę tej kładki były zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego w 2014 i 2018 r., niestety odrzucono je przed głosowaniem. O wpisanie kładki na listę miejskich inwestycji starała się również Rada Osiedla Psie Pole-Zawidawie, niestety bezskutecznie. Najwyższy czas podejść do sprawy poważnie i zadbać w ten sposób o interes okolicznych mieszkańców. Prawdopodobnie lokalizacja dawnej kładki - między ul. Iwana Franki a Lechitów - jest najbardziej dogodna dla nowej przeprawy, jednak należy to jeszcze potwierdzić w rozmowach ze stroną społeczną (mieszkańcy, Rady Osiedli, itd.), aby zapewnić wygodę i dostępność dla maksymalnie dużej liczby osób.

W związku z powyższym wnioskuję o niezwłoczne rozpoczęcie przygotowań do budowy kładki i zapisanie odpowiednich środków na prace projektowe i budowlane w budżecie miasta na 2025 rok. Sprawne przystąpienie do wykonania projektu kładki zwiększy szanse na uzyskanie finansowania w ramach funduszy europejskich, w tym Krajowego Planu Odbudowy.


Aleksander Obłąk    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Aleksander Obłąk będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...