Petycja o wprowadzenie zakazu promocji prostytucji i usług erotycznych w mediach klasycznych oraz na portalach internetowych należących do grup medialnych

DO: 

Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki

Minister Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Ziobro

 

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze

Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu uniemożliwienie promocji prostytucji i innych usług o charakterze erotycznym w mediach klasycznych oraz na portalach internetowych należących do koncernów medialnych.

W ostatnim czasie zarówno w mediach klasycznych, jak na portalach internetowych należących do dużych koncernów medialnych można zaobserwować wzrost publikacji mających na celu normalizację zjawiska prostytucji i innych usług o charakterze erotycznym poprzez promowanie terminu „praca seksualna” jako pożądanego zastępnika dla terminu „prostytucja” oraz, co istotniejsze, cały szereg innych działań mających na celu ukazanie tego do tej pory jednoznacznie potępianego społecznie zjawiska jako zwykłej drogi życiowej, opcji zawodowej, jednym słowem: czegoś normalnego, a niesłusznie obarczonego społeczną stygmatyzacją.

Promocja prostytucji czy jej normalizacja jest zjawiskiem o wysokiej szkodliwości społecznej, które może potencjalnie przyczynić się do szkód na ogromną, niemożliwą w tej chwili do oszacowania skalę. Pomijając nawet kryminogenny charakter prostytucji oraz innych usług o charakterze erotycznym trzeba podkreślić, że zjawiska te prowadzą do szeregu innych patologii społecznych. Oczywistymi są takie jakie uzależnienia od różnego rodzaju używek, zarówno alkoholu jak i substancji psychoaktywnych, jednak i te stanowią jedynie część związanych z tymi fenomenami zagrożeń. Innymi są seksoholizm, psucie relacji rodzinnych, zaburzenia i choroby psychiczne (zarówno wśród osób świadczących takie usługi jak i ich klientów),  wzmacnianie trendów konsumpcjonistycznych aż do ekstremalnego utawarowienia relacji międzyludzkich.

Zwracając uwagę na to, że regulacje prawne na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej aktywnie zakazują reklamy wyrobów tytoniowych, ograniczają możliwość reklamowania alkoholu oraz wprost zakazują używania szeregu innych środków psychoaktywnych zdziwienie może budzić fakt, że w kwestii promocji prostytucji i usług erotycznych nie podejmuje takich działań ograniczając się do penalizacji sutenerstwa. A przecież te ostatnie prowadzą wprost lub przynajmniej korelują zarówno z nikotynizmem, alkoholizmem, jak i narkomanią – mamy więc tutaj do czynienia z rażącą niekonsekwencją.

Oczywiście źródłem tej niekonsekwencji może być to, że dotychczasowi polityka mediów wyrzucała poza nawias promocję tego rodzaju dysfunkcyjnych sposobów życia i zarobkowania. Jednak w obliczu opisanych wcześniej zmian wydaje się, że przyszedł czas na podjęcie stosownych działań legislacyjnych.

Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka przykładów publikacji medialnych promujących lub normalizujących opisane wcześniej zjawiska.  

1.       TVN Style „Bez Tabu” sez.2 odc.1 – data publikacji 23 I 2023 (rozmowa Agaty Młynarskiej z trzema prostytutkami), link: https://fb.watch/iqiKfLSXWn/

Prostytucja.PNG

2.       gazeta.pl; artykuł „Postanowiła zostać prostytutką. "Wolałam pracować w burdelu niż dziesięć godzin na kasie" – data publikacji 30 I 2023, link: https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,29413271,byla-prostytutka-klasy-sredniej-zamiast-zostac-kasjerka.html

prostytucja_3.jpg

3.       gazeta.pl; artykuł „"'Mam seksualność i mogę na niej zarabiać'. Taka kobieta przeraża" – data publikacji 1 II 2023, link: https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,29388326,mam-seksualnosc-i-moge-na-niej-zarabiac-taka-kobieta-przeraza.html  

Prostytucja_2.jpg

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Łukasz Woźniak będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...