Petycja w sprawie "Apelu Smoleńskiego" w trakcie 72. rocznicy PW

Do:     Minister Obrony Narodowej

           Pan Antoni Macierewicz  

 

PETYCJA

w sprawie treści Apelu Poległych wygłaszanego

w trakcie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  

 

       Zwracamy się do Pana Ministra z petycją o zmianę zarządzenia dotyczącego treści Apelu Poległych (apelu pamięci) w trakcie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Domagamy się wyłączenia z treści apelu części dotyczącej ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.  

        Nie umniejszając w żaden sposób doniosłości, powadze i tragedii katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, odnosząc się z należytym szacunkiem i powagą do okoliczności śmierci 96. wybitnych Polaków, stoimy na stanowisku, iż apel ich dotyczący winien być wygłaszany w chwilach i miejscach pozwalających nadać mu właściwa rangę oraz znaczenie. Dołączanie go niejako na siłę do innych apeli powoduje niechęć społeczną do tego apelu, a co za tym idzie efekt odwrotny od najprawdopodobniej zamierzonego przez Pana Ministra.  

       Najistotniejszym jednak argumentem przemawiającym za spełnieniem istoty naszej petycji jest to, że Powstanie Warszawskie było ciągiem zdarzeń tak doniosłych, tak tragicznych i wyrazem najgłębszego heroizmu oraz patriotyzmu jego uczestników, iż zasługuje na osobny i wyłączny apel dla uhonorowania jego ofiar.                  

       Mając na uwadze właśnie pamięć heroizmu tych wielu nieraz kilkunastoletnich dziewcząt i chłopców, Powstańców Warszawskich, którzy nie bacząc na nieproporcjonalność sił wroga, odważyli się w odruchu patriotyzmu czynnie stanąć do walki z okupantem i złożyć ofiarę krwi, wyrażamy zarazem oburzenie rozmywaniem pamięci o nich, poprzez odmowę odczytania apelu, który będzie poświęcony wyłącznie im, Powstańcom Warszawskim z sierpnia 1944 roku!  

       Przeto raz jeszcze stanowczo domagamy się: Panie Ministrze, proszę zmienić zarządzenie w sprawie tego apelu i pozwolić godnie oraz z zadumą należną temu zdarzeniu, uczcić pamięć 16.000 ofiar Powstania Warszawskiego poprzez wygłoszenie Apelu Pamięci tylko do poległych w Powstaniu Warszawskim.  

        Na koniec, na poparcie naszej petycji, proszę uprzejmie znaleźć i zadumać się nad fragmentem wypowiedzi Andrzeja Erlicha, w czasie powstania saper "Kot", 8. Kompania batalionu AK "Kiliński" : „1 sierpnia czcimy pamięć naszych dowódców oraz koleżanek i kolegów poległych w powstaniu. Serdecznie też wspominamy tych, którzy umarli czy zginęli po wojnie. Nie uważamy jednak za słuszne uzupełnianie tego apelu poległych o ich nazwiska. Tym bardziej nie widzę żadnego uzasadnienia, by rozszerzać apel o nazwiska osób, choćby najbardziej zasłużonych, które nie miały związku z powstaniem.”