Petycja przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego zmierzającego do rozszerzenia ograniczonych uprawnień architektonicznych

Komentarze

#4811

Jestem czynnym członkiem DSOIA i mam na uwadze ochronę tytułu Architekta IARP.

Bartosz Szczucki (Wrocław, 2022-11-10)

#4817

To będzie tak jakby sanitariusze dostali uprawnienia do przeprowadzania operacji.

Tomasz Nespiak (Wrocław, 2022-11-10)

#4825

jestem przeciwny wszelkim uproszczeniom obniżającym ład i jakość przestrzeni w Polsce.

MICHAŁ ŁUKOWSKI (ŻOŁĘDOWO, 2022-11-10)

#4837

Z szacunku do zawodu architekta

Kamila Kiełkowicz (Kraków , 2022-11-10)

#4845

Podpisuję, ponieważ jestem architektem z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń z ponad 6 letnim doświadczeniem w projektowaniu budynków kubaturowych i wiedząc jakie opłakane konsekwencje wyniosłoby wejście w życie tych przepisów apetuję o zaniechanie. Zmiana prawa, która została zaproponowana, wniesie nieład do polskiego krajobrazu i same problemy budowlane. Proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.

Ewa Gizler (Gdańsk, 2022-11-10)

#4847

Nie zgadzam się z projektem zmian.

Katarzyna Józefczyk (Sosnowiec, 2022-11-10)

#4868

Przewidywana zmiana ustawy prowadzi w oczywisty sposób do "wypierania z rynku" architektów posiadających nie tylko uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, ale również wiedzę, doświadczenie i przygotowanie, które były (i są) podstawą uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń. Tego typu działanie ustawodawcze jest wyrazem "antysymetryzmu", którego logicznej podstawy trudno się doszukiwać. Poszerzenie możliwości działania w ramach uprawnień ograniczonych, nie prowadzi bowiem do jednoczesnego poszerzenia możliwości działania w ramach uprawnień bez ograniczeń (bo nie może), ale w istocie do ograniczenia tych możliwości dla osób wykonujących zawód architekta, w oparciu o uprawnienia bez ograniczeń. Ta propozycja legislacyjna, wbrew pozorom, posiada w rzeczywistości u swych podstaw działania dyskryminacyjne wobec znaczącej grupy zawodowej jaką są architekci, posiadający uprawnienia do projektowania bez ograniczeń. Oczekiwałbym raczej od rządzących, że zapiszą się złotymi zgłoskami w historii i będą działać na rzecz przywrócenia świetności zawodu architekta, aby przestał być postrzegany jako "stawianie kilku kresek" i stał się ponownie (jak było przez wieki) działalnością artystyczną na rzecz "Królowej sztuk", jaką zawsze była Architektura, a posiadający nadto przewagę nad innymi dziedzinami sztuki w postaci konieczności posiadania przez jej adeptów nie tylko talentu, ale także wiedzy technicznej, prawnej i innych. Mało tego, oczekiwałbym również, że rządzący będą wdrażać (nie tylko na papierze) przepisy rozporządzenia ministra rozwoju i technologii z dnia 20.12.2021 r., które dotyczy m.in. kosztów prac projektowych, jako że tzw. "życie" architektów, jest na co dzień boleśnie weryfikowane rozmiarem przepaści pomiędzy zakładanymi w rozporządzeniu kosztami prac projektowych, a faktycznym wynagrodzeniem uzyskiwanym przez architektów. Rozporządzenie o jakim mowa wyżej, o zbliżonej treści było wprowadzone już w 2004 r., czyli pod rządami innej opcji politycznej, co pozwala domniemywać, że jest zgoda ponad partyjnymi podziałami, co do treści tam zawartych.
Jeśli w tak wielu sprawach (często słusznych) określanych mianem "zdobyczy cywilizacyjnych" chcemy "gonić" tzw. Zachód, to z jakiej przyczyny, akurat w przedmiotowym zakresie, ustawodawcy bliżej jest raczej do cywilizacji turańskiej. Chciałbym też zauważyć, jaki opór (skądinąd słuszny) wywołuje u rządzących zmiana "reguł gry w trakcie gry" przez przedstawicieli UE. Obecna próba naruszenia, funkcjonującego od bardzo dawna, podziału zakresu projektowania pomiędzy osoby o uprawnieniach ograniczonych i osoby o uprawnieniach bez ograniczeń, jest niczym innym jak zmianą "reguł gry w trakcie gry" i nie sposób pogodzić się z tym. Nieodparcie odnoszę wrażenie, że tego typu działania ustawodawcze ze strony rządzących (uświadomione bądź nie - tego nie przesądzam), mają na celu dalszą pauperyzację tej grupy zawodowej (czyli architektów), aż do całkowitej "urawniłowki", co jest niestety świadectwem ciągot, które można by wręcz określić mianem "bolszewizujących". Czy rzeczywiście architekci, czyli osoby które organizują przestrzeń, w której wszyscy na co dzień żyjemy, rzeczywiście mają uczestniczyć w jeszcze większym "wyścigu szczurów" o pozyskiwanie (a wręcz "wyrywanie" sobie) zleceń z osobami, których przygotowanie jest znacząco "uboższe"? Na koniec chciałbym zadać pomysłodawcom tej ustawodawczej inicjatywy pytanie (pytanie retoryczne rzecz jasna). Czy nie uważają za słuszne, w kolejnym, legislacyjnym kroku, przygotować projektu przepisów, które upoważniałyby osoby bez studiów medycznych, ale z przygotowaniem (dajmy na to) pielęgniarskim (z całym szacunkiem dla tych osób), aby leczyły i operowały, ale jedynie osoby o wzroście do 1,70m?

Jacek Murawski (ZŁOTORIA, 2022-11-10)

#4869

projekt ustawy dopuszcza do wykonywania projektów osoby niekompetentne i doprowadzi do kryzysu na rynku budowlanym

Anna Rawicka (Łódź, 2022-11-10)

#4873

Ponieważ Izba Arch nic nie robi

Bartosz Pindur (Tarnowskie Góry, 2022-11-10)

#4876

Popieram petycje !!! Tylko Osoby wykształcone w pełni
Powinny posiadać pełne uprawnienia architektoniczne .

Małgorzata Buczyńska (Lublin, 2022-11-10)

#4877

... psieje krajobraz oszpecony bezrefleksyjnie przypadkową zabudową!

Halina Bogusławska (Bytów, 2022-11-10)

#4878

Uważam, że zmiana spowoduje pogorszenie warunków i standardów pracy architektów w Polsce oraz wpłynie zdecydowanie negatywnie na jakość tworzonej architektury.

Sylwia Michałkiewicz (Zamość , 2022-11-10)

#4895

Nie możemy dopuścić do tego, my architekci, by powstawała wizualnie i przestrzennie koszmarna architektura, mająca również błędy funkcjonalne. Potem i tak ludzie będą mówić: "co za beznadziejny architekt to zaprojektował - kto mu dał uprawnienia projektowe?". Widziałam już takie budynki, które projektowali konstruktorzy, technicy budowlani - tragedia! Nie wiem kto im podpisywał projekt.

Emiliana Borkowska (Wrocław, 2022-11-10)

#4912

Za chwile kończę studia architektoniczne i chciałbym mieć prace a rola architekta nie byłaby okrojona do zera

Maciej Smoląg (Wrocław, 2022-11-10)

#4931

Powierzenie projektowania architektury osobom bez ukończonych studiów na wydziałach architektury powiększy chaos przestrzenny w Polsce. Kształcimy już tyle architektów na polskich uczelniach, że nie brakuje rąk do pracy w tej dziedzinie.

Anna Pawlicka- Zabojszcz (Bydgoszcz, 2022-11-10)

#4959

Każda branża ma swoich specjalistów, i nadawanie kompetencji ludziom bez odpowiednich kwalifikacji doprowadzi do spadku jakości usług.

Juliusz Dółka (Łódź, 2022-11-11)

#4974

Nie tylko wielkie projekty wpływają na kształt naszego kraju.

Jerzy Skupień (Legnica, 2022-11-11)

#4978

no jasne, niech postepuje dewaluacja, degrengolada i korozja przestrzeni zurbanizowanej.

P Nicki (warszawa, 2022-11-11)

#4996

Podpisuję gdyż nie zgadzam się na dalszą pauperyzację tego zawodu

Przemysław Wojciechowski (Kobiór, 2022-11-11)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...