PETYCJA W SPRAWIE ZANIECHANIA DZIAŁAŃ LEGISLACYJNYCH MAJĄCYCH NA CELU LIKWIDACJĘ LEKARSKIEGO STAŻU PODYPLOMOWEGO

Komentarze

#1

Uczelnie uczą fatalnie - czy rektorzy o tym nie wiedzą?

Paweł Gołąb (Wrocław, 2021-10-26)

#29

Podpisuję, ponieważ uważam, że uczelnia nie przygotowuje nas w żaden sposób pod względem praktycznym do otrzymania pwz od razu po studiach. Pomijając fakt, że jesteśmy rocznikiem, którego zajęcia 1.5 roku były przeprowadzone online, to nawet po powrocie w większości są to seminaria oraz wykłady, które nie przygotowują nas pod względem praktycznym do bycia lekarzem. Nie wyobrażam sobie ponosić pełną odpowiedzialność za leczenie bezpośrednio po studiach bez stażu.

Patrycja Kowalska (Wrocław , 2021-10-26)

#33

Jestem lekarzem. I uważam, że też staż jest konieczny.

Agnieszka Kociołek (Iwkowa , 2021-10-26)

#46

Uważam, że staż podyplomowy jest dla młodego lekarza ważnym etapem edukacji.

Katarzyna Bargieł (Katowice, 2021-10-26)

#50

Potrzebuje stażu podyplomowego do prawidłowego wdrożenia się do pracy jako lekarz w polsce

Paweł Kamiński (Łódź, 2021-10-26)

#51

Podpisuję, ponieważ uważam, że staż podyplomowy jest niezbędny w kształceniu lekarzy. Wiedza i doświadczenie wyniesione w jego trakcie zaprocentują w przyszłej karierze zawodowej.

Jakub Nowak (Rzeszów, 2021-10-26)

#70

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że student jest po studiach gotowy do pracy zawodowej, a nauka do egzaminu lekarskiego jest tożsama z przygotowaniem do rzeczywistej pracy w systemie

Igor Szymański (Piła, 2021-10-26)

#78

Podpisuje, ponieważ nie chce pozwolić na obniżenie standardów nauczania lekarzy w Polsce.

Michał Macur (Jelenia Góra , 2021-10-26)

#88

Nie nadaje sie po 6 roku do pracy bez stażu

Mateusz Gołębiowski (Mielec, 2021-10-26)

#94

Uważam, że zajęcia odbywające się w ramach studiów nie przygotowały mnie do praktycznego wykonywania zawodu, dlatego też popieram pozostawienie stażu podyplomowego, na którym z pewnością nabędę umiejętności potrzebnych do codziennej pracy lekarza. Ponadto zrezygnowanie ze stażu podyplomowego zwiększy ilość osób ubiegających się o specjalizacje, co niekorzystnie wpłynie na możliwość dostania się na wybraną (jakąkolwiek) specjalizację.

Kamila Przepiórka (Wrocław, 2021-10-26)

#99

Ponieważ uważam, iż decyzja o likwidacji stażu wynika z nieprzemyślanych decyzji i prowadzi tylko do pogorszenia kształcenia lekarzy.

Jan Nowak (Sarnówka, 2021-10-26)

#113

Uważam, że staż podyplomowy jest kluczowym elementem kształcenia przyszłej kadry lekarskiej. Umożliwia przyswojenie umiejętności klinicznych, które mogły zostać pominięte w toku nauczania. Dodatkowo pozwala na przyzwyczajenie się do pracy na oddziale będąc pod opieką starszych Kolegów i Koleżanek. Pozwala wykształcić niezbędne umiejętności radzenia sobie ze stresem, który potęgowany jest brakiem/niedoborem doświadczenia praktycznego. Likwidując staż podyplomowy odebrana zostaje Nam możliwość zdobywania wiedzy diametralnie odmiennej od tej przyswajanej na studiach. Chodzi między innymi o sposób funkcjonowania oddziału jako całości oraz lekarza jako jednostki. Dodatkowo okres ten umożliwia zaznajomienie się z interfejsem oprogramowania szpitalnego oraz ogromną ilością dokumentacji papierowej, z którą nie mamy styczności podczas programu studiów.

Tomasz Dominiak (Poznań , 2021-10-26)

#116

Jestem lekarzem i wiem jak ważny dla procesu kształcenia jest staż podyplomowy

Monika Gołębiowska (Mielec, 2021-10-26)

#163

Po studiach jako młody, niedoświadczony lekarz na pewno nie będę się czuł na siłach, aby wziąć odpowiedzialność za "własnego pacjenta" jak i co oczywiste, będę miał obawy czy dostanę się na wybraną przeze mnie specjalizację (kumulacja 2 roczników) w konkretnym mieście mając już rodzinę.

Kamil Hurkała (Lublin, 2021-10-26)

#176

to bardzo niedobry pomysł usunąć staż, już lepiej skrócić studia

Piotr Szymczyk (Wrocław, 2021-10-26)

#177

Jestem studentką ostatniego roku studiów lekarskich i uważam, że staż podyplomowy jest niezbędny w moim kształceniu, szczególnie po zajęciach zdalnych. Przez pandemię covid-19 straciłam wiele zajęć praktycznych z takich przedmiotów jak ginekologia, chirurgia czy kardiologia i staż to ostatnia szansa na nadrobienie tego czasu.

Nicol Dardzińska (Wrocław, 2021-10-26)

#181

Uważam, że likwidacja stażu lekarskiego jest skrajnie nieodpowiedzialnym działaniem, szczególnie, gdy ma się świadomość ile godzin zajęć w bezpośrednim kontakcie z pacjentem ominęło nas studentów w ostatnich latach. Decyzja ta naraża dobro pacjentów oraz młodych lekarzy, którzy muszą dopiero nabrać doświadczenia i pewności siebie w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia i życia innych ludzi. Argument o centrach symulacji jest absurdalny, ponieważ w rzeczywistości ilość symulacji, które udało nam się w nim odbyć na przestrzeni 6 lat można policzyć na palcach jednej ręki. Niestety, częściej pisaliśmy tam zaliczenia teoretycznie, niż rzeczywiście korzystaliśmy z możliwości, które mogłoby dawać nam obecne tam wyposażenie. Zajęcia kliniczne na oddziałach, również nierzadko rozbijały się o brak czasu, przepracowanie, zbyt małą liczbę asystentów, przez co ilość praktycznych umiejętności, które udało nam się z nich wynieść jest zdecydowanie nieadekwatna do tej, którą będziemy musieli wykazać się w pracy. Podsumowując, jako studentka 6. roku studiów na kierunku lekarskim absolutnie nie czuję się wystarczająco przygotowana i pewna swoich umiejętności, by samodzielnie podejmować decyzje, mające wpływ na zdrowie i życie moich przyszłych pacjentów, bezpośrednio po otrzymaniu dyplomu.

Iga Chaber (Katowice, 2021-10-26)

#185

Jestem na 6. roku medycyny i nikt mnie nie przygotowywał na to, że mogę zaraz zostać rzucona na głęboką wodę! Takie zmiany zapowiada się na początku studiów!

Katarzyna Sitarz (Kraków, 2021-10-26)Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...