Ul.Walczaka musi zostać!

 

19.09.br. szczeciński IPN ogłosił: "ul. Franciszka Walczaka w Gorzowie musi zmienić nazwę". IPN zmusza Wojewodę Lubuskiego, by ten usunął "Walczaka" z nazwy najdłuższej gorzowskiej ulicy. Nie ma na to naszej zgody. 

My mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego:

1. odrzucamy żądanie IPN usunięcia Franciszka Walczaka z nazwy gorzowskiej ulicy;

2. domagamy się od Wojewody Lubuskiego pozostawienia nazwy ul. Franciszka Walczaka;

3. oczekujemy od 25 radnych Rady Miasta Gorzowa podjęcia jednomyślnej uchwały, w której:

    - potwierdzą utrzymanie nazwy ul. Franciszka Walczaka,

    - zażądają od IPN zaprzestania wymuszania zmiany nazwy ul. Franciszka Walczaka

walczaka_ipn6.png

   22-letni Franciszek Walczak po ucieczce z niemieckiego transportu wybrał Gorzów, by chronić napływającą tu polską ludność. Funkcjonariuszem milicji był przez 5 tygodni. Podczas służby patrolowej w Gorzowie został brutalnie zamordowany przez żołnierzy Armii Czerwonej w maju 1945 r.

    Franciszek Walczak, jako pierwszy gorzowianin, stał się patronem pierwszej ulicy nazwanej po polsku już w 3 tygodnie po śmierci, w czerwcu 1945 r.! Franciszek Walczak nie był komunistą. Franciszek Walczak był dobrym Polakiem. 

    W razie wymuszenia przez szczecińskich urzędników na Wojewodzie Lubuskim formalnej zmiany nazwy ul. Fr. Walczaka na jakąkolwiek inną ogłaszamy iż:

  • tabliczki z nową nazwą ul. Fr. Walczaka będziemy konsekwentnie i do skutku zastępować nazwą właściwą - "ul. Fr. Walczaka". 

    Gorzów był silnym ośrodkiem opozycji niepodległościowej w l. 80. Nikt nie będzie nas uczył walki z komunizmem w 28 lat po upadku komunizmu w Polsce. 

   Żądanie szczecińskiego IPN-u usunięcia z nazwy ulicy Fr. Walczaka to nie jest żadna dekomunizacja, lecz jest to depolonizacja. Nazwa ul. Walczaka jest zakorzeniona w naszej lokalnej historii i świadomości jako element tożsamości polskiego Gorzowa. Mamy różne poglądy polityczne, różnimy się w wielu sprawach, ale łączy nas również to, iż

na usunięcie z nazwy ulicy Franciszka Walczaka zgody mieszkańców Gorzowa nie ma i nie będzie.


Gorzów Wczoraj - Mariusz Zbanyszek    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Gorzów Wczoraj - Mariusz Zbanyszek do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )