zapewnienia bezkolizyjnego skrzyżowania linii kolejowej nr 285 relacji Wrocław-Główny - Sobótka z budowaną linią tramwajową na Jagodno oraz przebudowy linii kolejowej nr 285 aby stworzyć bezkolizyjne

Petycja w sprawie zapewnienia bezkolizyjnego skrzyżowania linii kolejowej nr 285 relacji Wrocław-Główny - Sobótka z budowaną linią tramwajową na Jagodno oraz przebudowy linii kolejowej nr 285 aby stworzyć bezkolizyjne skrzyżowania z ulicami m.in Ołtaszyńską i Zwycięską

Budowa linii tramwajowej na Jagodno

W nawiązaniu do artykułu Gazety Wrocławskiej (7.10.2020) pn. (cytat) ”Jacek Sutryk: Kiedy tramwaj na Jagodno, kiedy tramwaj na Jagodno, kiedy tramwaj na Jagodno...” i cytowanych przez Gazetę Wrocławską wypowiedzi „Każdy średnio inteligentny człowiek powinien sobie zadać pytanie, jakie warunki muszą wystąpić, aby ten tramwaj mógł pojechać - grzmiał Jacek Sutryk podczas porannej rozmowy w Radiu Rodzina Pawel Relikowski / Polskapress” (o ile to prawda) mogę tylko wyrazić zdumienie, że zapowiadane przez miasto a nierealizowane zadania tak denerwują urząd miasta Wrocławia. Mam tu na myśli może nie tylko Prezydenta Wrocławia, który potrafi w sobie znanym stylu być miłym dla wrocławian, ale urzędników, którym być może powierzono zadania, o których nie mają pojęcia i być może prą dalej w nieszczęsne, abstrakcyjne rozwiązania.

Po pierwszych informacjach w Gazecie Wrocławskiej (18.12.2019) dotyczących problemu z budową linii tramwajowej na Jagodno napisałem jak ten problem należy rozwiązać. I nie są to tylko moje przemyślenia. One powstały już wcześniej, zresztą sama Rada Miejska w Studium Wrocławia 2018 umieściła na planach linii kolejowych miejsca lokalizacji potencjalnych przystanków kolejowych i tak się składa, że na kolejowej obwodnicy towarowej Wrocławia także. Wystarczyło tylko korzystać z tych wskazówek, a nie pchać się z torami na skrzyżowanie jednopoziomowe. Dla jednego z urzędników problem był związany z planami miejscowymi – to ja pytam – dla kogo są te plany dla Marsjan czy Wrocławian i czy np. ZdiUM przejmuje się planami miejscowymi przy realizacji dróg w mieście? Inny urzędnik wskazał, że przecież na Żmigrodzkiej jest skrzyżowanie linii tramwajowej z kolejową – tak, jest, ale ta linia kolejowa nie jest zelektryfikowana i obecnie jest wycofana z eksploatacji.

Niezależnie od wszystkiego mieszkańcy Jagodna mają prawo domagać się porządnego skomunikowania z Centrum Wrocławia – oni nie mogą mieszkać w centrum Wrocławia, bo centrum Wrocławia się nie buduje chociaż olbrzymie tereny objęte planami miejscowymi w tym pod mieszkaniówkę leżą odłogiem (proszę sprawdzić na stronie Wrocławia w zakładce mapy i dalej plany miejscowe). Ponieważ te tereny ciągle są niedostępne pod zabudowę, Inwestorzy budują tam, gdzie mogą i tam gdzie są plany miejscowe pod zabudowę mieszkalną, a te plany tworzą nie Marsjanie, ale urzędnicy planowania przestrzennego Wrocławia uzyskując zatwierdzenie przez Radę Miejską Wrocławia (a nie Marsjanowa). W tej oczywistej sprawie nie ma po co atakować mieszkańców Jagodna, czy innych części Wrocławia, że oczekują spełnienia obietnic. Jak podawałem w swoich pismach, które wysyłałem do urzędów miasta Wrocławia, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa linii kolejowej nr 285 poprzez skierowanie jej na już istniejący nasyp umożliwiając realizację linii kolejowej do Sobótki w sposób bezkolizyjny, bezpieczny, a co również ważne, bez wstrzymywania ruchu drogowego przy przejazdach pociągów. Wskazywałem takie poprowadzenie torów kolejowych, aby nasypem i wiaduktami przejść i nad ulicą Buforową, Ołtaszyńską jak i nad Zwycięską. Jak wygląda skrzyżowanie jednopoziomowe – wystarczy pojechać w okolicę stacji Wrocław-Sołtysowice, Wrocław-Kuźniki, na Strzegomską i wiele takich ulic. Tak dla jasności – to znowu zapraszam do Trójmiasta – tam można było wybudować działający do dziś bezkolizyjny układ kolejowo-drogowy (wyjątek jeszcze Orunia). W ostatnim czasie w naszym kraju powstało, i dalej powstaje, czy planowane jest powstanie szeregu skrzyżowań dróg i linii kolejowych w układzie dwupoziomowym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymanie prawidłowej przepustowości, oraz skrócenie czasu przejazdów pociągów, samochodów i autobusów a także umożliwić wydłużanie tras tramwajowych pod, czy nad torami kolejowymi. Jak to wygląda? Poniżej kilka przykładów:

 1. PKP PLK S.A. Wraz z powiatem Mińskim i Miastem Sulejówek podpisały umowę z wykonawcą na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi z linią kolejową co ma zwiększyć bezpieczeństwo oraz likwidację wąskiego gardła na obecnym przejeździe jednopoziomowym – inf. z redakcji wrocławskiej Wolna Droga;

 2. PKP PLK S.A. Wraz z gminą Koluszki podpisały umowę z wykonawcą na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi z linią kolejową w Gałkowie co ma zwiększyć bezpieczeństwo oraz likwidację wąskiego gardła na obecnym przejeździe jednopoziomowym. Przy okazji będą budowane i chodnik i ścieżka rowerowa. Inf. -biuro prasowe PLK. SA.

 3. Na linii kolejowej Stargard Szczeciński – Szczecin – budowa 4 wiaduktów celem wykonania bezkolizyjnego skrzyżowania dróg i linii kolejowej. Inf - biuro prasowe PLK. SA.

 4. W Łodzi bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowy na ulicy Widzewskiej zapewniając bezpieczeństwo pasażerów pociągów i sprawny przejazd aut – inf. rynek kolejowy;

 5. Na linii kolejowej Leszno-Poznań PKP PLK S.A. wybuduje 7 bezkolizyjnych skrzyżowań linii kolejowej z drogami w tym wiadukty: w ciągu ulicy Wilkowickiej w Lesznie, w Klonówce, w ciągu ul. Młyńskiej w Kościanie, tunele pod torami w ciągu ul. Piłsudskiego w Rawiczu, w ciągu ul. Gostyńskiej w Kościanie oraz Bojanowie. A wcześniej wybudowano 11 takich bezkolizyjnych skrzyżowań np. w miejscowości Kłoda. Celem jest bezpieczeństwo oraz przepustowość na drogach a także zwiększanie prędkości komunikacyjnej.

 6. W Terespolu ma powstać bezkolizyjne skrzyżowanie drogi z linią kolejową zapewniając bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

 7. Podobnie w Kobylnicy pod Poznaniem zostanie wybudowane bezkolizyjne skrzyżowanie drogi z linią kolejową w ramach poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – info , w Poznaniu nowe wiadukty mają zastąpić kolizyjne skrzyżowanie na ul. Golęcińskiej i Lutyckiej;

 8. W Łochowie także w ramach poprawy bezpieczeństwa i pasażerów i kierowców i pieszych powstało bezkolizyjne skrzyżowanie -info rynek kolejowy – a powstaną trzy kolejne wiadukty w Łochowie i Toporze, w ramach budowy powstaną jezdnie, chodniki i trasy rowerowe, a na całej linii Warszawa-Białystok będzie 11 nowych bezkolizyjnych skrzyżowań (Zielonka, Kobyłka, Ossów, Tłuszcz, Mokra Wieś, Małkinia, inne – info kurier kolejowy.

 9. Również w Celestynowie oraz innych miejscowościach będą skrzyżowania bezkolizyjne w ramach poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami oraz upłynnieniem ruchu. W ramach tych inwestycji nie zapomniano o pieszych i rowerzystach – info – nakolei;

 10. Warszawa wzbogaci się o kolejnych pięć bezkolizyjnych skrzyżowań linii kolejowych z drogami (w Rembertowie – 2, w Wesołej, w Sulejówku. Jak podano inwestycje są prowadzone wspólnie z władzami miast, samorządem województwa, oraz zarządem dróg wojewódzkich – info – PKP PLK S.A.

 11. Także w okolicy Poznania powstaną kolejne bezkolizyjne skrzyżowania dróg z liniami kolejowymi np. w Koninku

 12. Można dodać szereg innych inwestycji (np. w Bukownie, mieście Warka)

 

To tylko nieliczne informacje o inwestycjach w bezkolizyjne skrzyżowanie linii kolejowych z drogami. Aż mi wstyd, że we Wrocławiu nie podjęto starań, aby tylko wprowadzić tory kolejowe linii 285 na gotowy wiadukt nad ulicą Buforową i uwolnić to skrzyżowanie. Doprowadzić do wybudowania w tym miejscu przystanku Wrocław – Buforowa. Puścić linię kolejową po nasypie kolei towarowej nad Buforową, nad Grota Roweckiego i dalej przez część terenów ogródków działkowych nad ul. Ołtaszyńską (po nowym wiadukcie) aż za ul. Zwycięską. Więcej energii zużyto na wmawianie „średnio inteligentnym” - cytat z Gazety Wrocławskiej, że najlepiej skrzyżować linię kolejową z linią tramwajową.

Posiadam całą korespondencje z urzędem miasta – urzędy podległe Prezydentowi coś odpowiedziały, Kancelaria Prezydenta milczy. Część tego pisma była kierowana także do Gazety Wrocławskiej.przebudowa-lini-kolejowej-285-1.jpg

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Adam Winiarski do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...