W obronie Oskarów Ludowych

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji W obronie Oskarów Ludowych


Gość

#51

2012-02-23 19:52

"Oskary Ludowe" - to jest takie nasze, swojskie.Nie pozwólmy sobie odebrać naszych pomysłów, naszego lokalnego dorobku. HALINA

Gość

#52

2012-02-23 20:38

Po pierwsze nazwa 'Ludowego Oskara' pisana jest przez 'k', a amerykańskiego przez 'c'; po drugie obie statuetki bardzo się od siebie różnią; po trzecie historia nagrody 'Ludowego Oskara' znacząco różni się od historii amerykańskiego.
Niech Amerykanie udowodnią, że nazwa naszego "Ludowego Oskara" bazuje na dorobku Amerykanów.
Może jeszcze niech zabronią nadawania w polskim dzieciom imion Oskar , bo to przecież rozdrabnianie i umniejszanie nazwie amerykańskiego Oskara.
Nazwa Oscar nie jest też chyba zastrzeżona tylko dla amerykańskich oscarów.
Proponuję Akademii Filmowej zając się oglądaniem filmów i przyznawaniem nagród, a nie zabawami w detektywa i doszukiwania sie dziury w całym.

Gość

#53

2012-02-23 21:10

W Polsce przyznaje się już nagrodę im. Oskara Kolberga... Fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego... W tym przypadku wyraźnie zaznaczono o kogo chodzi. Natomiast nazwa "Ludowy Oskar" jest dośc kiczowata i pretensjonalna... Coś jak ogrodowy krasnal... Pewnie jestem niedoinformowany, może mi ktoś wyjaśni jakie sa inne warianty polskich Oskarów, poza tym "ludowym"... Jakiś morski, górski, miejski???... :-) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w oczywisty i bezkonfliktowy sposób uszanowało imię naszego badacza, któremu tak wiele dzisiaj zawdzięczamy... Dlaczego inni muszą za wszelka cenę udziwniać i tym samym wpadać w konflikty ze światowym symbolem NAGRODY (nie znaku towarowego!), jakim jest i juz na zawsze pozostanie amerykański Oscar. Oczywiście, możemy argumentować, że imię, patenty... wolność itd. itd... Tylko po co wyważać otwarte drzwi? Jakie to ma znaczenie, kiedy urodził sie Kolberg? Jakie to ma znaczenie w światowym show businessie? Żadne! Tam zasada jest prosta. Kto pierwszy, ten wygrywa. Amerykanie w tym byli jednak pierwsi... Konfliktowanie nie ma sensu.

Gość

#54

2012-02-23 21:57

Oskar z Polski był pierwszy!!!

Gość

#55

2012-02-23 23:06

Dlaczego raptem teraz "oscarowcy" mają jakieś roszczenia (?) Obawiaja sie konkurencji ? Pewnie chodzi o kasę i tyle w temacie:-)

Gość

#56

2012-02-23 23:47

The Americans should really stop imposing their wills on other countries and nations' business. Nobody cares what they want and nobody should pay attention to it. Just ignore them.

Gość

#57

2012-02-24 00:48

Zgadzam sie całkowicie z argumentacja petycji.

Gość

#58

2012-02-24 03:04

Może jakimś argumentem byłaby odmienna pisownia imienia? Oscar - Oskar?

Gość

#59

2012-02-24 09:39

Sprawa jest tak oczywista,


Gość

#60

2012-02-24 09:59

ZostaŁ mi w domu po tacie dyplom Oskara Kolberga dla choru Gorol.Jam jest czŁonkiem jego.

Gość

#61

2012-02-24 10:09

Jak najbardziej Was wspieram

Gość

#62

2012-02-24 10:27

Uważam że bronię naszego Oskara Kolberga

- jego imię i pamięć o nim


Gość

#63

2012-02-24 10:29

Amerykanie nie mają historii a wymordowanie Indian ukrywają więc Oskara Kolberga 'amerykańskiego" też nie mają.

Gość

#64

2012-02-24 10:49

Oskary Ludowe mają zasięg tylko w Polsce i tylko w środowisku twórców ludowych więc przypisywanie tej nagrodzie ujemnego wpływu na potężny (szczególnie finansowo) prestiż Oskara filmowego w USA jest ośmieszające Akademię Filmową w Los Angeles i jej protest.
Niestety nie wiem, skąd się wzięła nazwa Oskara, jako nagrody filmowej w USA ale niewątpliwie ta nazwa stała się symbolem czegoś wybitnego.
Nazwa Oskara Ludowego ma zaś przypominać i uhonorować nieprzemijające zasługi wielkiego badacza polskiej kultury ludowej i na dodatek niewiele ma wspólnego z zyskami finansowymi.
Oskar amerykański jest, jak podaje Krystyna Reinfuss, od 1927r a Oskar Ludowy od 2002r. Te fakty są na niekorzyść Oskara Ludowego ponieważ powołany został później i może nasuwać podejrzenie, że przyjęcie nazwy Oskar Ludowy a nie np. Kolberg Ludowy wynikało z chęci dodania prestizu nagrodzie dzięki nieprzypadkowemu wybraniu imienia a nie np.nazwiska wielkiego badacza. Jakakolwiek była motywacja autorów nazwy nagrody to warto uświadomić Akademii Filmowej w USA, że z faktu działania nagrody Oskara Ludowego ta Akademia nie ponosie żadnej straty, zaś z całej sprawy dobre będzie, gdy w Los Ageles dowiedzą się kim był Oskar Kolberg, bo warto im zaprezentować postać naszego wielkiego Rodaka, z którego jestesmy dumni.

Gość

#65

2012-02-24 13:22

Niektórzy są tak zadyfani w sobie,że tylko ich działalnosc jest najważniejsza. Ponadto prawo autorskie koniecznie do zmiany, ponieważ dochodzimy do paranoi

Gość

#66 Re: ,dla mnie takie zawłaczszenie jakąś nazwą czy symbolem jest tak niemądre, nawet nie zdajemy sobi

2012-02-24 13:33

Re: ,dla mnie takie zawłaczszenie jakąś nazwą czy symbolem jest tak niemądre, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często łamiemy  tzw. prawo autorskie, dochodzi sie do paranoi, niedługo zapętlimy się tak mocno,że nie będzie wiadomo czy wolno używać zwykłych nazw, znaków, czy zupełnie potocznych sformułowań, bo każdy z nas może sobie zastrzeć te nazwy i znaki i póżniej czerpać z tego korzyści.

 


Gość

#67

2012-02-24 14:01

Jeszcze jeden dowód na to, ze Amerykanom wydaje sie, ze wszystko zaczęło sie u nich. Pora dowiedzieć się czegoś więcej o świecie.
Nie oddamy naszego Oskara...

Gość

#68

2012-02-24 14:04

Sama petycja jest ok. ale zwracam uwagę, że nadal prawidłowo powinno brzmieć "tę petycję a nie "tą..."
Ula Biel

Gość

#69

2012-02-24 14:09

Oskar Kolberg byl postacia wazna dla polskiej etnografii. Nagroda ma prawo, a nawet obowiazek nosic jego imie. Amerykanska Akademia Filmowa kwestionujac nazwe polskiej nagrody uzurpuje sobie prawo do tego, do czego nie ma prawa: imie nie jest nazwa zastrzezona.
blyth83

#70 Re: Oskary Ludowe

2012-02-24 14:32

#1: fanka kina - Oskary Ludowe

Chciałbym zauważyć że Oskary Ludowe poza brzmieniem pierwszego członu nazwy nie mają nic wspólnego z Oscarami z NY i filmowcy powinni się w czoło puknąć. Ich pseudo renoma nie jest zagrożona - a jedynie się ośmieszają wysyłając takie pisma :P


Gość

#71

2012-02-24 14:35

Tu nie jest potrzebna petycja, ani zbędne dyskusje tylko rzetelne przygotowanie do ewentualnej rozprawy i na tym koniec. AAF chce się bawić w groźby, pozwy sądy to ok trzeba się przygotować ale pod żadnym względem nie zmieniać nazwy nagrody :)

Gość

#72

2012-02-24 14:35

To amerykanie użyli nazwy bezprawnie.Pod Sąd yankesów, ktory zabroni takich praktyk.

Gość

#73

2012-02-24 16:15

popieram was
jsp - animator KL

#74 Re:

2012-02-24 18:32

#6: - Nie można zmienic nazwy na Nagroda im. Oskara Kolberga gdyż takowa już istnieje i jest przyznawana i wręczana rzez MKiDN "za zasługi dla kultury ludowej" od 1974r. honoruje całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych. Organizatorem Nagrody jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w Zamku Królewskim w Warszawie.

Są to dwie różne rzeczy-nagrody, które nie mają żadnego ze sobą związku!!!

 


Gość

#75

2012-02-24 18:48

Jestem dziennikarzem (nr leg. SDP 3020. Przez kilkanaście lat byłem skrzypkiem w kapeli zespołu folklorystycznego "Stokłosy", kultura i sztuka ludowa nie jest mi obca. Obecnie zajmuję się redakcją publikacji nieżyjącego już twórcy ludowego z Podhala - Adama Doleżuchowicza pt. Muzyka górali tatrzańskich. Najprawdopodobniej ukaże się ona jako strona w internecie. Podpisując petycję w obronie Oskarów Ludowych mam nadzieję, że dorobek twórczy artystów ludowych będzie kultywowany i nagradzany właśnie taką nagrodą.