List Badaczy oraz Entuzjastów AI do Premiera RP z prośbą o interwencję

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się do Panów w sprawie, która budzi nasze zaniepokojenie, ma bowiem istotne znaczenie dla rozwoju nauki w Polsce, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji (AI). 

Całe środowisko zaskoczyła właśnie informacja o zmianie na stanowisku prezesa IDEAS NCBR. Prof. Piotr Sankowski, twórca tego instytutu, jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski badaczy AI, został zastąpiony przez dr. hab. inż. Grzegorza Borowika. Pierwszą konsekwencją tej decyzji była rezygnacja sześciu członków rady naukowej IDEAS, w tym właśnie wybitnych naukowców m.in. z MIT, OpenAI i Oksfordu.

Prof. Piotr Sankowski, to wysokiej klasy naukowiec, co potwierdzają wybitne osiągnięcia mierzone międzynarodowym uznaniem - znalazł się w rankingu Stanford University najlepszych 2% badaczy z całego świata, jako jedyny w Polsce zdobył aż czterokrotnie prestiżowe europejskie granty ERC. Ale to także wybitny lider, którego renoma i wizja przyciągały zarówno członków Rady z najważniejszych uczelni na świecie (Oksford, MIT), uzdolnioną kadrę (o czym świadczą publikacje efektów projektów przez nich prowadzonych w IDEAS na najlepszych międzynarodowych konferencjach), jak również światowej sławy gości na seminaria i spotkania organizowane w IDEAS -  w tym m.in. z OpenAI, co przyczyniało się istotnie do budowy wizerunku Polski jako partnera w dyskusji na światowej arenie postępu sztucznej inteligencji. 

IDEAS NCBR w krótkim czasie zdobył międzynarodowe uznanie, i przyciągnął znakomitych badaczy, dając nadzieję na wykorzystanie potencjału Polski i włączenie jej do współtworzenia najważniejszej technologii XXI wieku, jaką jest sztuczna inteligencja. Wszystko wskazuje na to, że zmiana w kierownictwie, szczególnie bez realnego uzasadnienia merytorycznego, zaprzepaści szansę na funkcjonowanie tej instytucji, zahamuje rozwój badań nad AI w Polsce, a także zniechęci wielu najlepszych naukowców rozważających Polskę jako miejsce swojej pracy badawczej i wdrożeniowej. Sytuacja rodzi obawy o obrany kurs polityki naukowej Państwa również w kontekście niedawnych propozycji zmian w Polskiej Akademii Nauk.W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o:

1. Wyjaśnienie powodów, które stały za tą decyzją personalną.

2. Rozważenie możliwości ponownej analizy sytuacji i ewentualnej rewizji podjętych kroków.

Jako naukowcy, badacze, ale także reprezentanci sektora prywatnego, który rozwija sztuczną inteligencję w Polsce i o niej edukują, jesteśmy głęboko zainteresowani utrzymaniem wysokiego poziomu badań naukowych w naszym kraju i wzmacnianiem jego pozycji na arenie międzynarodowej. Nie ulega wątpliwości, że wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie, które będzie służyć najlepszym interesom polskiej nauki i rozwoju technologicznego.

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk; kierownik katedry MINDS na Akademii Leona Koźmińskiego; Faculty associate, Berkman-Klein Center for Internet and Society, Harvard University

Prof. dr hab. Andrzej Dragan, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru

Prof. ALK Aleksandra Przegalińska, Prorektor ds. Innowacji i AI, Akademii Leona Koźmińskiego, Senior Research Associate na Harvard Center for Labour and Just Economy

Dr Michał Boni, Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech, Otwarta pracownia sztucznej inteligencji, były europarlamentarzysta, były minister administracji i cyfryzacji, Uniwersytet SWPS, Warszawa

Prof. Izabela Grabowska, Akademia Leona Koźmińskiego, Liderka Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością (CRASH), Liderka Link4 Skills (Horizon 2020 Project)

Dr hab. Dominik Batorski, ICM Uniwersytet Warszawski, Przewodniczący Rady Programowej Data Science Summit oraz DSS Machine Learning

Dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema, Dyrektor Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa

Dr Konrad Maj, kierownik Centrum Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych  HumanTech, Uniwersytet SWPS, Warszawa

Dr Paweł Gora, Prezes Fundacji Quantum AI

Dr Leon Ciechanowski, Akademia Leona Koźmińskiego, Massachusetts Institute of Technology

Dr Inez Okulska, Co-Founder i redaktor naczelna hAI Magazine 

Dr Bianka Siwińska, Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech Summit

Bartek Pucek, inwestor w obszarze projekty AI, anioł biznesu, założyciel Proofs AI

Artur Kurasiński, bloger technologiczny, popularyzator wiedzy o AI, podcaster, autor książki "Startupowcy"

Jarosław Królewski, CEO i Co-Founder Synerise, Wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Max Salamonowicz, CTO AImmersive Inc., autor modeli fundamentalnych sztucznej inteligencji o naturze temporalnej (Migam.ai; AImmersive.ai)

Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer Deviniti, współzałożyciel fundacji SpeakLeash, współtwórca polskiego dużego modelu językowego (LLM) "Bielik" 

Aureliusz Górski, CEO i Founder, Campus AI Polska

Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i Prezes Zarządu PLZ Spółdzielni, Akademia Leona Koźmińskiego

Dr hab. inż. Maciej Piasecki, profesor PWr., Katedra Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej, Koordynator infrastruktury badawczej technologii językowych CLARIN-PL,  projektów Słowosieć i PLLuM (polskiego otwartego modelu językowego)


Aleksandra Przegalińska & Dariusz Jemielniak    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Aleksandra Przegalińska & Dariusz Jemielniak będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Aleksandra Przegalińska & Dariusz Jemielniak do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...