Moratorium na sprzedaż gminnych gruntów - Gdynia

Domagamy się wprowadzenia czasowego moratorium – tj. zakazu sprzedaży prywatnym podmiotom - gruntów znajdujących się w miejskim zasobie nieruchomości.

Dotychczasowa polityka gospodarowania nieruchomościami skłania nas ku następującej konkluzji, Prezydent Miasta Gdyni – Pan Wojciech Szczurek, przy aprobacie Rady Miasta Gdyni, prywatyzuje cenne zasoby gminne, masowo wyprzedając grunty znajdujące się w miejskim zasobie. Nowe inwestycje mieszkaniowe, realizowane na sprzedanych przez miasto działkach, nie spełniają swoich podstawowych funkcji, którymi powinny być: zasypanie dziury podażowej i zwiększenie dostępności mieszkań dla gdynian i gdynianek (w szczególności tych dopiero decydujących się na założenie rodziny). Nie przeciwdziałają one również negatywnemu trendowi wzrostu cen nieruchomości, który jest co prawda trendem ogólnopolskim, jednak szczególnie zauważalnym w naszym mieście. Ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym w Gdyni plasują się bowiem w czołówce rankingów, wyprzedzając zdecydowaną większość miast wojewódzkich w Polsce.

Uważamy, że nie bez znaczenia dla tego zagadnienia pozostaje również bierność władz miasta w zakresie jednego z podstawowych zadań gminy, wskazanego w ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Art. 7 ust. 1 – „Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: (…) 7) gminnego budownictwa mieszkaniowego.” Nasze obawy kierujemy także w odniesieniu do innych funkcji, którym miejskie grunty powinny służyć. Bez zabezpieczenia odpowiedniego zasobu niemożliwym może okazać się rozwój gdyńskiej oświaty oraz wsparcie gdyńskich drużyn sportowych, poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Ważny jest dla nas również stan gdyńskiej działalności kulturalnej. Ona także potrzebuje odpowiedniego wsparcia, w postaci miejsc na placówki, wydarzenia plenerowe itp.

Obecny stan, poza wspomnianą dostępnością oraz cenami, prowadzi przede wszystkim do wyludniania się Gdyni, która w ciągu 20 lat straciła, według różnych szacunków, od 11 do nawet 30 tysięcy mieszkańców. Uważamy, że dalsza wyprzedaż miejskich działek będzie jedynie pogłębiać zapaść demograficzną. Zauważyć należy, że trendy makroekonomiczne nie przewidują spadku cen nieruchomości w dającej się przewidzieć perspektywie, co przy kontynuacji obecnej polityki umocni jedynie paraliż w zakresie realizowania zadań powierzonych przez ustawodawcę.

Biorąc pod uwagę stan miejskiej kasy, niemożliwym może okazać się również wykupienie gruntów pod realizację gminnego programu mieszkań, rozwoju oświaty, sportu i kultury w przyszłości. Do momentu wprowadzenia kompleksowej polityki gospodarowania nieruchomości, obejmującej kilkuletni plan wykorzystania oraz określającej górny limit sprzedaży gruntów znajdujących się w gminnym zasobie wnosimy jak na wstępie. Obecny plan jest niekompletny i nie zabezpiecza on wyżej wymienionych. W trosce o wspólnotę i miasto, niżej podpisani; 


Emil Reszczyński, Koalicja Ruchów Miejskich.    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Emil Reszczyński, Koalicja Ruchów Miejskich. do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...