Petycja do Prezydenta i Wiceprezydenta miasta Łodzi w sprawie wsparcia tras downhill w Lesie Łagiewnickim

W imieniu osób reprezentujących społeczność pasjonatów rowerów górskich, zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie idei tras downhill w Lesie Łagiewnickim.

Ostatnie incydenty, które odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych, spowodowane niezrozumiałym dla nas zachowaniem Straży Miejskich, skłoniły nas do zwrócenie się do władz Łodzi o pomoc.

Po pierwsze chcielibyśmy się dowiedzieć czy akcja Straży Miejskiej w dniu 17.03.2024 była inicjowana przez władze Łodzi lub inne organy. W wyniku tej akcji zostały zniszczone elementy trasy rowerowej wybudowane przez samych rowerzystów co widać na zamieszczonym w mediach społecznościowych (na platformie X) filmie. Link do filmiku na platformie X.

Sytuacja jest dla nas niezrozumiała i czujemy się tym samym pokrzywdzeni przez SM.

Idea tzw. tras downhill jest obecna w kompleksie Lasu Łagiewnickiego oraz Góry Smardzew już od dziesiątek lat. Teren ten jest znany pasjonatom wymagających tras nie tylko z Łodzi ale z całej Polski a takie trasy downhillowe jak "Jagoda" czy "Uskok" znalazły się nawet na mapach aplikacji Trailforks, jednej z najbardziej prestiżowych i znanej rowerzystom na całym świecie.

Wystarczy również spojrzeć na mapy Google by je łatwo odnaleźć i przekonać się, jak duża jest społeczność związana z ich istnieniem.

Downhill sam w sobie jest sportem wybitnie ekologicznym i przyjaznym środowisku. Do budowy tras nie potrzeba wylewania ton betonu i stali. Wystarczy wytyczona ścieżka po ciekawie ukształtowanym terenie, kilka hopek usypanych z ziemi i kamieni wzmocnionych drewnianymi balami i trasa gotowa.

Są w Polsce miejsca, gdzie lokalne władze z całych sił wspierają takie inicjatywy i pomagają budować ciekawą infrastrukturę z drewna, która dodatkowo uatrakcyjnia szlaki i przyciąga rzesze turystów.

Dlaczego Łódź, posiadająca tak piękny Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, stanowiący wprost idealny naturalny zaczyn dla takich tras nie mogłaby na tym skorzystać?

Z tras można korzystać przez okrągły rok, dla pasjonatów downhillu nie ma znaczenia, czy jest śnieg, czy pada deszcz czy świeci słońce. Najważniejsza jest dobra zabawa i ciekawe trasy. A jak wiemy rower nie hałasuje i nie emituje zanieczyszczeń. Trasy nie stanowią również żadnego zagrożenia dla mieszkających w lesie zwierząt. Są idealnie wkomponowane w otoczenie i prawie niewidoczne.

Przy tej okazji warto może wspomnieć o fakcie, który być może w tym przypadku był przyczyną pewnych nieporozumień i spowodował takie a nie inne działania SM. Chodzi o motocyklistów crossowych, którzy od czasu do czasu pojawiają się na trasach rowerowych. To istna plaga i pragniemy zapewnić że nie mamy z nimi nic wspólnego a niestety przyczyniają się do postrzegania istniejących tras jako tras motocyklowych. Jeżdżąc po nich niszczą je gdyż nie są one przystosowane do takiego ciężkiego sprzętu jak motocykl, zakłócają spokój zwierząt i zatruwają powietrze. W tej kwestii również liczymy na pomoc władz Łodzi. Postawienie znaków jasno informujących o zakazie wjazdu motocykli do lasu z pewnością pomoże.

Mamy nadzieję że udało nam się Państwu przybliżyć ideę rowerowych tras downhill w Lesie Łagiewnickim i zyskać przychylność władz do ich rozwoju, wsparcia i tworzenia, co z pewnością przyczyni się również do rozwoju turystyki, oraz umocni i jeszcze bardziej rozpropaguje pozycję Łodzi na ogólnopolskiej mapie tras downhill.

Jesteśmy otwarci na dialog i liczymy że władze Łodzi również.

Z poważaniem

Michał Machnicki


Michał Machnicki    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Michał Machnicki do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...