Petycja do Rady Miasta Bydgoszczy o usunięcie flag ukraińskich z Sali Obrad Rady Miasta w Budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Do Rady Miasta Bydgoszczy
w/m
Ja, Aleksander Łukasiewicz, w imieniu własnym oraz w imieniu mieszkańców, którzy zwrócili się do mnie o interwencję i złożyli podpisy na liście poparcia petycji, w oparciu o art. 63 Konstytucji RP, jak również na podstawie artykułu 18b Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. 2020 poz. 713) oraz Ustawy o petycjach z dnia 11 lipca 2014 r (Dz.U. 2018 poz. 870), niniejszym składam do Rady Miasta Bydgoszczy petycję w interesie publicznym, mającą na celu usunięcie z sali obrad Rady Miasta w Urzędzie Miasta Bydgoszczy symboli narodowych Ukrainy.
Uzasadnienie petycji.
Obecność władz samorządowych w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym ustanowiona jest na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej. W jej preambule czytamy „ ...pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot”. Stąd też ustawodawca przewidział w Konstytucji funkcjonowanie władz samorządowych jako organów publicznych, których działanie ma na celu dobro obywateli zamieszkujących dany obszar (Art 15 i Art. 16 Konstytucji RP).
W tym kontekście całkowicie niezrozumiałe jest eksponowanie w sali posiedzeń Rady Miasta Bydgoszczy flagi Ukrainy. Biorąc pod uwagę liczne przykłady nieliczenia się z wrażliwością historyczną Polaków oraz interesem Rzeczypospolitej Polskiej przez najwyższe władze Ukrainy, eksponowanie jej symboli narodowych w miejscu, które powinno wskazywać na oddanie interesom Polaków i Rzeczypospolitej jest co najmniej niestosowne.
Negowanie ludobójstwa na ludności polskiej na Wołyniu, brak woli współpracy w ekshumacjach naszych Rodaków bestialsko pomordowanych na Kresach, gloryfikacja banderyzmu i działalności OUN-UPA, czego ostatnimi przykładami były wywiad prezydenta Ukrainy Wołodymyra Załeńskiego na tle banderowskiej flagi oraz marsz pamięci z portretami Bandery i Szuchewycza w rocznicę ataku wojsk ukraińskich na polski Lwów w 1918 roku, który odbył się w listopadzie bieżącego roku we Lwowie, wskazują na złą wolę władz państwa ukraińskiego w kwestii polityki historycznej.
Dodatkowo wskazanie przez prezydenta Ukrainy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ na Polskę jako pomocnika Putina, pomimo ogromnej pomocy jakiej Polska i Polacy udzielili jego państwu, unaocznia prawdziwe intencje państwa ukraińskiego.
Powyższe działania należy jednoznacznie ocenić jako wrogie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej i w związku z tym jakiekolwiek eksponowanie symboli narodowych Ukrainy w przestrzeni publicznej powinno być zaniechane, a być może wręcz zakazane.
Wzywamy Państwa do zaprzestania promocji Ukrainy w przestrzeniach publicznych i należytej dbałości o dobro obywateli polskich i promocji polskości w każdej możliwej przestrzeni poprzez wywieszanie symboli narodowych, patriotyczne murale itp. działania. Przykłady takich inicjatyw znajdujemy w wielu miastach w Polsce i czas najwyższy aby Bydgoszcz również do nich dołączyła.
Zaznaczamy jednocześnie, że petycja ta nie jest skierowana przeciwko obywatelom Ukrainy, którzy uciekając z terenów objętych walkami nie uzyskali od swojego państwa stosownej pomocy i zostali poniekąd zmuszeni do emigracji. Tym osobom, po dokładnej analizie ich faktycznego statusu, powinna być udzielana niezbędna pomoc humanitarna jako uchodźcom wojennym zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.
Aleksander Łukasiewicz Skontaktuj się z autorem petycji