Prośba o rozpoczęcie utrzymywania urządzeń umożliwiających dostęp do dróg do ZDMK


Piotr Trzepak

Z-ca Dyrektora ds. Dróg
Zarząd Dróg Miasta Krakowa,
ul. Centralna 53 31-586 Kraków

PETYCJA

Szanowny Panie,

w imieniu mieszkańców Miasta Krakowa zwracam się do Pana z prośbą o rozpoczęcie utrzymywania (konserwowania oraz czyszczenia) urządzeń umożliwiających dostęp do dróg osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, osobom starszym, rodzicom/opiekunom osób poruszających się w wózku/na wózku inwalidzkim. Mam tu na myśli – przede wszystkim – windy, podjazdy, schodołazy, platformy itp.

Formułuję prośbę w ten sposób, ponieważ nie mam wątpliwości, że urządzenia te w przestrzeni miejskiej, nie są odpowiednio utrzymywane, o ile w ogóle są. Większość wind publicznych (tych prowadzących na piętro estakad, czy przy przejściach podziemnych – w załączeniu fotografie) są skrajnie zaniedbane: są nad wyraz brudne i panuje w nich smród. Nikt z nich nie korzysta. Nie dlatego, że nie potrzebuje z nich korzystać per se, ale z powodu braku w nich czystości. Dla wielu osób te windy są jedynymi urządzeniami umożliwiającymi dostęp do danej drogi czy przestrzeni.

Jak chodzi o platformy, często ich stalowe części pokryte są korozją. Oczywiście zdaję sobie sprawę ze zmian pogodowych, jednak są sposoby, aby dostatecznie chronić je przed takimi zniszczeniami. Dla przykładu, załączam również zdjęcie platformy znajdującej się na Placu Bohaterów Getta (przy przejściu podziemnym); nie ma możliwości, że tak przerdzewiałe urządzenie, jest w stanie utrzymać człowieka wraz z jego wózkiem. Innymi słowy: korzystanie z tak zaniedbanych urządzeń jest zwyczajnie niebezpieczne. Jak zatem wiele osób ma poruszać się w przestrzeni miejskiej?

Brak utrzymywania tych wszystkich urządzeń sprawia, że dostęp do dróg jest znikomy: ponieważ część urządzeń jakoś funkcjonuje (ludzie niechętnie z nich korzystają), inna część z kolei nie funkcjonuje wcale (mniemam, że w/w platforma na Placu Bohaterów Getta raczej nie działa).

Na wspomnianym Placu Bohaterów Getta jest – owszem – do wyboru przejście dla pieszych (aby nie korzystać z podziemnego). Z tymże, jest ono oddalone o 100 metrów, przez co osoby starsze często, aby nie pokonywać tak długiej trasy pieszo, przechodzą „na szagę” w niedozwolonym miejscu (co jest oczywiście niebezpieczne). Informuję Pana, że dla niektórych 100 metrów dodatkowej drogi do przejścia jest ekstremalnie trudne, a dla innych niemożliwe.

Dostępne drogi nie powinny być tutaj postulatem, ale standardem.

Załączniki:
1.    Przykładowe fotografie
2.    Podpisy osób popierających petycję za pośrednictwem petycjeonline.com

Z wysokim szacunkiem
Anna Ratajczak

IMG_11433.jpgIMG_11411.jpgIMG_15401.jpg

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Anna Ratajczak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...