Stop hejt
PETYCJA
Zwracamy się do wyżej wymienionych instytucji z apelem o pilną zmianę przepisów prawa w zakresie coraz bardziej rozwijającego się procederu w Internecie, jakim jest hejt. Od kilku lat w Internecie obserwujemy eskalację hejtu, który ma negatywny wpływ zarówno na życie dorosłych, jak i dzieci. Młode osoby, których osobowość i światopogląd dopiero się kształtują, są świadkami hejtu, a nierzadko same go doświadczają, czerpiąc wzorce z dorosłych.
Nieograniczony dostęp do mediów społecznościowych oraz brak skutecznej kontroli nad ich użytkownikami prowadzi do coraz większej liczby zgłoszeń i skarg dotyczących cyberprzemocy. Organy ścigania, takie jak Policja i Prokuratura, są przeciążone ilością zgłoszeń dotyczących hejtu. Pojawia się pytanie: czy nasze państwo stać na prowadzenie niezliczonych postępowań w sprawach związanych z hejtem?
Przykładem bezkarności hejterów może być : Kornel Cymborski, Jacek Bugajski, Bozena Kisielewska, Anna Szykuła, Elwira Matysik, Emilia Mikłasz, Jolanta Ciborek, Adam Kwasniewski, Mirosław Idkowiak, Piotr Piątek, Elżbieta Włodarczyk, Artur Kujawski, Anna Świetnicka, Ewa Hawryłkiewicz, Szymon Galler, Przemysław Galler, Hubert Galler, Patrycja Szostak, Jarek i Lidia Kwiatkowscy, Justyna Ząber, Michal Kwiatkowski. Osoby te, mieszkające od lat głównie poza granicami Polski, określają się mianem „stalkerzy TikToka” i bezkarnie hejtują, nękają, wyzywają, dzwonią do pracodawców i rodzin użytkowników Facebooka oraz TikToka. Pomimo licznych zgłoszeń, ich działania nie ustają, a wręcz się nasilają. Osoby te, regularnie w Internecie w różnych formach ( livy, grupy, strony, posty i komentarze) poniżają innych użytkowników internetów. W/w osoby śledzą innych użytkowników w życiu prywatnym i przeciwko tym osobom są już postępowania w prokuraturze i w sądzie.
Te osoby nagrywają i nękają inne osoby, rozpowszechniają w Internecie prywatne adresy i ich wizerunku. Wzywają bezpodstawnie policję i służby ratownicze. Ponadto nasyłają instytucje kontroli państwowych oraz zamawiają nieopłacone produkty na adresy swoich ofiar
Zjawisko hejtu dotyka ludzi słabszych, wrażliwych, a także osoby w depresji. Ponad dwa miesiące temu jedna z ofiar hejtu odebrała sobie życie. Prokuratura w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie ustalenia, czy do samobójstwa doprowadziły działania hejterów. Kolejne osoby publicznie deklarują, że są bliskie podjęcia podobnej decyzji. Skala problemu narasta, dlatego domagamy się podjęcia konkretnych działań legislacyjnych oraz regulacyjnych, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać temu procederowi.
Nasze postulaty:
-
Uproszczenie procedur związanych z karaniem osób dopuszczających się hejtu i cyberprzemocy w Internecie.
-
Uznanie za szkodliwe treści zawierających wulgaryzmy, w szczególności te skierowane publicznie do konkretnych osób.
-
Zmiana polityki platform społecznościowych (Facebook, TikTok) dla użytkowników z Polski, tak aby:
-
Trwale usuwać osoby, które notorycznie dopuszczają się: nękania, namawiania do przemocy, wprowadzania w błąd w sprawach prawnych i medycznych, zachęcania do autodestrukcji oraz wyłudzania korzyści materialnych.
-
-
Zwiększenie kontroli nad osobami przebywającymi za granicą, które w Internecie dopuszczają się hejtu oraz gróźb wobec obywateli RP, oraz wypracowanie mechanizmów umożliwiających pociągnięcie ich do odpowiedzialności.
Treść tej petycji zostanie przetłumaczona na język angielski i niemiecki i opublikowana w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech, aby zwiększyć świadomość problemu i ograniczyć działalność hejterów wśród naszych rodaków przebywających za granicą.
Stop hejt Skontaktuj się z autorem petycji