Petycja o wprowadzenie edukacji klimatycznej do podstawy programowej

20231204_183320.jpgZwracamy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o uwzględnienie w podstawie programowej realizacji celów w zakresie edukacji klimatycznej i przeciwdziałania zjawiskom zmian klimatu, które każdy z nas może robić od najmłodszych lat.

Edukacja klimatyczna jest jednym z kluczowych elementów globalnej odpowiedzi na zmianę klimatu. Nauczanie oparte na aktualnej i rzetelnej wiedzy naukowej buduje świadome i odpowiedzialne postawy – niezbędne w obliczu wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się obecne i przyszłe pokolenia.

Edukacja klimatyczna dotyczy wiedzy i treści związanych ze zmianami klimatu (ich historią, przyczynami i skutkami) oraz działaniami, które zmierzają co przeciwdziałania konsekwencjom tych zmian (takimi jak neutralność klimatyczna, sprawiedliwa transformacja, odnawialne źródła energii, przygotowanie do zmian społecznych, np. uchodźstwa klimatycznego czy malejącego dostępu do zasobów naturalnych).

Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem do realizacji edukacji klimatycznej w szkołach jest wykorzystanie metody STEAM, która daje holistyczne podejście do edukacji i integruje międzyprzedmiotowo. Metoda STEAM łączy w sobie pięć dziedzin: naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Model ten pozwala na rozwijanie w uczniach nie tylko wiedzy, ale także kreatywności, krytycznego myślenia, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów.

Metoda STEAM jest zgodna z założeniami edukacji dla zrównoważonego rozwoju, która ma na celu kształtowanie postaw i zachowań sprzyjających ochronie środowiska, społecznej sprawiedliwości i gospodarczej efektywności. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju jest jednym z priorytetów ONZ na lata 2015-2030 i jest zapisana w Agendzie 2030 jako Cel nr 4.

Dlatego apelujemy do władz oświatowych o wprowadzenie edukacji klimatycznej do podstawy programowej i o zapewnienie nauczycielom odpowiedniego wsparcia i szkoleń w zakresie metody STEAM. Jesteśmy przekonani, że taka inicjatywa przyczyni się do podniesienia jakości edukacji i do budowania świadomości i zaangażowania społecznego w sprawy klimatu.


Michał Doliński    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Michał Doliński do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...