NIE dla budowy Pomnika Wdzięczności nad poznańską Maltą

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji NIE dla budowy Pomnika Wdzięczności nad poznańską Maltą


Gość

#126

2014-12-30 17:11

Proponuję dla tej inwestycji teren na Ostrowie Tumskim-tereny archidiecezji.Te tereny powinny być bardziej wykorzystane dla celów sakralnych i dla wiernych.Lokalizację proponuję od strony Warty i mostu łączącego Śródkę z Ostrowem Tumskim.
Basil Poledouris

#127 Re: Re:

2014-12-30 18:14

#67: Polak - Re:  

 

Nie wiem co moja godność ma wspólnego ze sprawą pomnika oraz niemieckiej okupacji, ale chętnie dowiem się tego od Pana, jeżeli będzie Pan na tyle treściwy, żeby szerzej to opisać. Jezus Chrystus nie jest mi bliski. Pomnik traktuję jako część symboliki poznańskiej z okresu sprzed II wojny światowej oraz jako odzwierciedlenie ówczesnych polskich nastrojów – pełnych wiary w przyszłość po odzyskaniu niepodległości. O tym wszystkim zresztą mógł Pan przeczytać w mojej pierwotnej wypowiedzi, którą Pan skomentował – wystarczy posiadać zdolność czytania tekstu ze zrozumieniem. A nie jest to trudne. Mógł się też Pan z tekstu dowiedzieć, że moje zdanie na temat budowy pomnika w tym konkretnym miejscu jest podobne do wszystkich osób, które podpisały petycję, z tą małą różnicą, że chętnie zobaczyłbym go odbudowanego w innym miejscu. Kwestie wiary niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej są mi całkowicie obojętne. Myślę jednak, że napis, który podaje Pan za przykład i niezbity dowód ma w sobie tyle samo prawdy – w rozumieniu ówczesnych niemieckich faszystów - co “Arbeit macht frei” niosąc w sobie zarazem tyle samo przewrotności, co oczywistego przesłania.
Basil Poledouris

#128 Re:

2014-12-30 18:16

#24: Basil Poledouris -  

 

Odpowiedź do @Polak: Nie wiem co moja godność ma wspólnego ze sprawą pomnika oraz niemieckiej okupacji, ale chętnie dowiem się tego od Pana, jeżeli będzie Pan na tyle treściwy, żeby szerzej to opisać. Jezus Chrystus nie jest mi bliski. Pomnik traktuję jako część symboliki poznańskiej z okresu sprzed II wojny światowej oraz jako odzwierciedlenie ówczesnych polskich nastrojów – pełnych wiary w przyszłość po odzyskaniu niepodległości. O tym wszystkim zresztą mógł Pan przeczytać w mojej pierwotnej wypowiedzi, którą Pan skomentował – wystarczy posiadać zdolność czytania tekstu ze zrozumieniem. A nie jest to trudne. Mógł się też Pan z tekstu dowiedzieć, że moje zdanie na temat budowy pomnika w tym konkretnym miejscu jest podobne do wszystkich osób, które podpisały petycję, z tą małą różnicą, że chętnie zobaczyłbym go odbudowanego w innym miejscu. Kwestie wiary niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej są mi całkowicie obojętne. Myślę jednak, że napis, który podaje Pan za przykład i niezbity dowód ma w sobie tyle samo prawdy – w rozumieniu ówczesnych niemieckich faszystów - co “Arbeit macht frei” niosąc w sobie zarazem tyle samo przewrotności, co oczywistego przesłania.

Gość

#129

2014-12-30 19:35

Symbole religijne to w kościołach i na plebaniach
awe

#130 Wierzący - niewierzący

2014-12-30 20:51

Petycję podpisujemy w proteście przeciwko miejscu, a nie wierze! Malta to teren rekreacyjno-sportowy i biegacze w krótkich majtkach nijak nie pasują do pomnika kultu religijnego. Zgadzam się, że Kosciół ma wystarczajaco duzo terenów.... a właściwie to te fundusze powinny pójść na pomoc dla biednych, chorych, pogubionych

pipiskarpecianka

#131 Re:

2014-12-31 22:42

#24: Basil Poledouris -  

 Bzdury piszesz. Znam osoby wierzące i praktykujące które są bardzo zaangażowane w ten protest. Wiara nie ma tu nic do rzeczy, osoby wierzące naprawdę wiedzą , że Chrystusowi nie są potrzebne żadne pomniki a już tym bardziej ogromne, brzydkie i umieszczone w kontrowersyjnej lokalizacji

głęboko wierzący

#132 Re: Lewactwo

2014-12-31 22:51

No zobaczymy czy spotkamy się w Valhalli czy nie. Ale czekaj, Ty chcesz z tymi wszystkimi radiomaryjnymi babciami i dziadkami, z inkwizytorami, krzyżakami i innymi. Każdy sam sobie wybiera swoje niebo :). Ja tam się nie pcham do tego Twojego i mam nadzieję, że Ciebie nie spotkam w moim :).


Gość

#133

2015-01-01 18:22

Pomnik w miejscu rekreacji - nie bardzo pasuje i skończy sie ograniczeniem kąpieli i zawodów.

Gość

#134

2015-01-02 06:08

To jest dla mnie nie do przyjęcia nasz kraj nie jest krajem wyznaniowym stanowczo sprzeciwiam się temu.

Gość

#135

2015-01-02 21:57

Po co ten pomnik--tereny zielone są bardziej potrzebne
Basil Poledouris

#136 Re: Re:

2015-01-05 17:40

#131: pipiskarpecianka - Re:  

 Wartość artystyczna tego pomnika jest taka sama jak ta przedwojenna - z tego, co wiem, rekonstrukcja ma być wierną kopią pierwowzoru. Po raz kolejny przypominam, że lokalizacja planowanej rekonstrukcji również nie wydaje mi się szczęśliwa, z uwagi na fakty, o których wspomniałem w mojej pierwotnej wypowiedzi. Jednak nie mam nic przeciwko samej odbudowie - również uzasadniałem wcześniej dlaczego tak sądzę. Sprawy ustosunkowania do wiary katolickiej osób organizujących protest zdają się być dla mnie jasne - założyłem, że organizatorzy to ludzie niewierzący, bo taką przeciwwagę można postawić w stosunku do instytucji starającej się o odbudowę. Instytucji, której sam sens istnienia związany jest z wiarą. Możliwe, że teza jest mało subtelna, ale przez swoją bezpośredniość jest jasna. Natomiast mam stu procentową pewność, że wśród osób podpisujących się pod petycją, mogą znaleźć się i takie, które z innych względów niż brak wiary zdecydowały się zaprotestować. Jak najbardziej mogą znaleźć się wśród nich również osoby wierzące, ale protestujące z innych powodów, np. jak wskazuje Pani - estetycznych lub chcących wyraźnie dać do zrozumienia, że integracja wartości kościelnych z życiem rekreacyjnym nie jest potrzebna. Choć - tak na dobrą sprawę - istnieją przypadki łączenia tych wartości, które pokazują, że sztuka ta jest możliwa do osiągnięcia. Bariery wyznaczają sobie wyłącznie ludzie.

Basil Poledouris

#137 Re:

2015-01-05 17:46

#24: Basil Poledouris -  

 Odpowiedź do @pipiskarpecianka:  Wartość artystyczna tego pomnika jest taka sama jak ta przedwojenna - z tego, co wiem, rekonstrukcja ma być wierną kopią pierwowzoru. Po raz kolejny przypominam, że lokalizacja planowanej rekonstrukcji również nie wydaje mi się szczęśliwa, z uwagi na fakty, o których wspomniałem w mojej pierwotnej wypowiedzi. Jednak nie mam nic przeciwko samej odbudowie - również uzasadniałem wcześniej dlaczego tak sądzę. Sprawy ustosunkowania do wiary katolickiej osób organizujących protest zdają się być dla mnie jasne - założyłem, że organizatorzy to ludzie niewierzący, bo taką przeciwwagę można postawić w stosunku do instytucji starającej się o odbudowę. Instytucji, której sam sens istnienia związany jest z wiarą. Możliwe, że teza jest mało subtelna, ale przez swoją bezpośredniość jest jasna. Natomiast mam stu procentową pewność, że wśród osób podpisujących się pod petycją, mogą znaleźć się i takie, które z innych względów niż brak wiary zdecydowały się zaprotestować. Jak najbardziej mogą znaleźć się wśród nich również osoby wierzące, ale protestujące z innych powodów, np. jak wskazuje Pani - estetycznych lub chcących wyraźnie dać do zrozumienia, że integracja wartości kościelnych z życiem rekreacyjnym nie jest potrzebna. Choć - tak na dobrą sprawę - istnieją przypadki łączenia tych wartości, które pokazują, że sztuka ta jest możliwa do osiągnięcia. Bariery wyznaczają sobie wyłącznie ludzie.


Gość

#138

2015-01-10 18:41

Wystarczy nam już martwych pomników, , środki proszę przeznaczyć na pomoc starszym i dzieciom.

M. Ochman.

Gość

#139

2015-01-12 20:31

Uważam, że tereny Malty powinny pozostać terenami o charakterze jedynie rekreacyjnym, bez nacechowania religijnego.

Gość

#140

2015-01-13 20:52

stawiam Veto!

Gość

#141

2015-01-14 21:22

Malta, to miejsce dla odpoczynku

Gość

#142

2015-01-15 14:42

Ten pomnik,niestety to przede wszystkim zmaterializowany zły gust,sztuka na miernym poziomie.Gdyby stanął nad Maltą - dla całego świata i dla przyszłych pokoleń stanie się symbolem prowincjonalizmu Poznania a profesor Gurawski dla potomności stanie się sławny tylko z tego powodu że przyłączył się do grona chwalców tego haniebnego przedsięwzięcia.

Gość

#143

2015-01-15 18:16

Uważam ze pomniki religijne nie powinny byc stawiane w punktach centralnych, gdzie przebywają ludzie rożnych przekonań.

Gość

#144

2015-01-15 23:43

Czas najwyższy skonczyc z zachlannoscia katabasow. Maja swoje ziemie odzyskane (często niesłusznie) po 1989 r., to niech na nich stawiają swoje pomniki.

johnymetallica

#145 Re:

2015-01-16 08:01

#24: Basil Poledouris -  

 To na placu wolności niech sobie stanie, a nie w miejscu rekreacji. To tak jakby przy kościele postawić rampę dla deskorolkowców.

propozycja przemyślana

#146 Re:

2015-01-16 16:28

#145: johnymetallica - Re:  

 Na placu Wolności stoi już fontanna, która wcale tam nie pasuje. Ten pomnik też tam nie pasuje.

MOże na wzgórzu św. Wojciecha by się miejsce znalazło?

MOże przed muzeum "Brama Poznania"?

Trochę by przesłonił ten klocek bez wyrazu. Myślę, że wkomponowałby się ten pomnik tam właśnie w klimat. No i wycieczki by go oglądały.

propozycja przemyślana raz jeszcze

#147

2015-01-16 16:41

Jeszcze raz. Pomnik albo na Wzgórze św. Wojciecha, albo przed muzeum "Brama Poznania".

Przesłoni ten niezbyt udany architektonicznie twór, nawiąże do starych klimatów Śródki.

Pomnik na Maltą jest niestosowny.

I jeszcze jedno. Niech twórcy listy mają świadomość, że wielu jej nie podpisze, bo nie każdy swoim nazwiskiem szermuje na lewo i prawo w Sieci. Czy jeśli protestujemy, to musimy swoje nazwiska zostawiać do analizy, np. przez pracodawców lub  sasiadów moherów? Wielu woli mieć z tej strony spokój.

Myślę, ze rozsądek Koscioła zwycięzy. Musi czuć, że nie jest mile widziany, więc liczę na takt i rozsądek.Poznaniacy sa już na Krk wściekli za szkołę baletową i liceum na Głogowskiej. Wystarczy.

Miejsce na Śródce jest moim zdaniem najlepsze. Dołożę wtedy cegiełkę, bo ten pomnik powinien być traktowany jak zabytek i historia .


Gość

#148

2015-01-17 01:54

Zostawcie Maltę w spokoju. Jest miejscem sportu, odpoczynku i rekreacji. Już np. widze te zniesmaczone dewotki skąpym ubiorem (bikini) dziewczyn nad jeziorem. Będzie z tego wojna. Tego chcemy?
andy419

#149

2015-01-17 08:25

Tak ale na starym mijscu."Adasia "przenieść tam gdzie kiedyś stał przy kościele na Sw.Marcinie.Nawet by pasował przy "Krzyżach 1956"


Gość

#150

2015-01-17 15:19

nie dla tego pomnika w/na przestrzeni publicznej. jedynie grunty należące do kurii lub inne prywatne działki.