Petycja_w_sprawie_kredytów_indeksowanych

Quoted post

m-ka

#54 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 17:43

#49: nobody - Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

 Kiedyś wystąpiłam do swojego banku o przliczenie kredytu po kursie NBP powołując się na niedozwolone klauzule. Dostałam odpowiedź, że: literalnie nasza klauzula brzmi nieco inaczje niż ta wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych,  wkleili kilka tabelek z metodą wyliczania kursu do tabeli, dodali, że umowa była zawierana zanim te klauzule w rejestrze się znalazły, umowa była zawierana indywidulanie ( nieprawda), a w ogóle to wpłacam już przecież we frankach, tu bardzo dokładne zestawienie datami każdej wpłaty we frankach, no i mogę jeszcze odwołac sie do arbitra. Jednym słowem: wiemy że stoimy na przegranej pozycji, ale idziemy w zaparte. W nastepnym pismie do nich napisałam: że te tabelki mocno spóźnione, a poza tym nie ma dla mnie znaczenia jak oni to liczą, po drugie: udawanie że nie wiedzą, co oznacza abuzywność klauzuli uważam za naiwne,  po trzecie: do podpisu podsunieto mi gotowy wzorzec, a indywidulanie to wpisali tylko długopisem moje nazwisko i datę, po czwarte: brzmienie literalne klauzul nie ma znaczenia, kiedy jej sens i skutek są tożsame i nie ma sensu spierac sie na przecinki czy kropki, a informowanie mnie ile  wpłat dokonałam  we frankach, to strata ich cennego czasu, bo sama to wiem, skoro wpłacam. Efekt - kolejne przegadane pismo o niczym z dołączonym aneksem do podpisania. I tu uwaga - aneks zawiera zapis, że wpłaty będą dokonywane bezpośrednio we frankach. Przez wiele miesięcy płaciłam we frankach bez aneksu, a tu proszę. Co chcieli osiągnąć? Myślę,  że pobawić mnie argumentu w postaci klauzuli niedozwolonej, a  gdybym zechciała dalej podnosić, to oni maja haczyk- przecież się zgodziłam na płacenie we frankach. Tak więc aneks nie podpisany, klauzle niedozwolone nadal tam są. Tak że nie wiem jak podejdą do tych osób, które zgodziły się takie aneksy podpisać. Ale wydaje mi się, że to jest do obejścia, w końcu to nic nie zmienia w sytuacji kredytobiorcy, bo przecież wypłacili kredyt tez przeliczając go w/g niedozwolonej klauzli, więc nadal bez niej pozostaje kredytem złotowym.

Odpowiedzi

Arkadiusz Szcześniak
Autor petycji

#55 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów?

2015-01-17 17:59:41

#54: m-ka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 224mln dodatkowej nielagalnej kasy w kieszeni banksterów? 

Aneks niewiele zmiania. Chyba, że zmienia zapis, iż kredyt jest udzielony w PLN. Samo dodanie zapisu o sposobie przeliczania waluty i sp.laty nic bankowi nie daje.

Klauzula wystarczy, że ma taki sam sens. Masz rację, że nie musi być tożsama z wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych. Są wyroki Sądu Najwyższego opisujące takie sprawy.

Zapisy uznane za niezgodne z prawem i wpisane do rejestru są niezgodne o chwili ich zapisania w umowie. Wszystkie banki odpowiadają tak samo - liczą że nikt nie pójdzie do sądu.