Obowiązkowa opłata RTV - wymagamy jakości

Prezes Zarządu
Telewizji Polskiej S.A.
ul. Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

Szanowny Panie Prezesie,

W związku z planowanymi zmianami mającymi na celu skuteczne egzekwowanie abonamentu radiowo telewizyjnego, jak doliczanie opłaty do rachunku za energię elektryczną, wymagamy wprowadzenia zmian w technice emisji programów i reklam.
Zmiany te już są możliwe do wykonania z technicznego punktu widzenia, a dodatkowe środki z opłaty radiowo-telewizyjnej na pewno ułatwią ich uruchomienie. Ustawa nie pozostawi wyboru, ani możliwości rezygnacji z płacenia abonamentu (poza wyjątkami), więc jako obywatele państwa zaawansowanego technologicznie chcemy mieć również możliwość korzystania z mediów telewizyjnych na wysokim poziomie.

W związku z powyższym wymagamy:

  • Punktualnej emisji filmów i programów.
    Zdajemy sobie sprawę, że środki z reklam stanowią dużą część przychodów TVP i nie jest planowana rezygnacja z tej formy ich pozyskiwania, jednak redaktorzy i technicy posiadają dokładne informacje, co do sekundy, o długości programów i reklam jakie emitują. Są oni tym samym w stanie rozpocząć emisję o ustalonej porze. Brak takiej praktyki, punktualności świadczy jedynie o niedbalstwie i braku szacunku dla widzów.
  • Emitowaniu informacji o czasie pozostałym do końca reklam telewizyjnych.
    Praktyka stosowana w wielu zagranicznych stacjach szanujących swoich widzów.
  • Nadawanie filmów obcojęzycznych z dodatkową oryginalną ścieżką dźwiękową oraz napisami w języku polskim.
    Wprowadzenie telewizji cyfrowej nie tylko poprawiło jakość nadawanych programów, ale także udostępniło kilka dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest możliwość nadawania kilku ścieżek dźwiękowych. Oryginalna ścieżka dźwiękowa nie tylko lepiej oddaje pracę i wysiłek twórców i aktorów w kreowanie obrazu, ale także przyczynia się do lepszego poznawania języków obcych.

Zwracamy również uwagę, że wprowadzenie wymienionych zmian wpływa pozytywnie na wizerunek TVP i zachęca do regulowania opłat.

Z poważaniem

Telewidzowie