Petycja w sprawie polityki parkingowej na obszarze Lublina

Rada Miasta Lublin

Pl. Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin

 

Petycja w sprawie polityki parkingowej na obszarze Lublina

My, mieszkańcy Lublina wnioskujemy o transparentne, racjonalne i jednocześnie uczciwe w stosunku do społeczności Lublina, określenie polityki parkingowej dla nowych inwestycji oraz zabudowy istniejącej, dotyczącej budownictwa wielorodzinnego, mieszkań na wynajem i akademików.

W Lublinie zauważalny jest deficyt miejsc parkingowych. Nowe inwestycje nie powinny tego problemu pogłębiać i pogarszać jednocześnie sytuacji mieszkańców sąsiednich nieruchomości. Dlatego, w przypadku nowej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, mieszkań na wynajem i akademików, całe zapotrzebowanie na stałe i czasowe miejsca parkingowe powinno być rozwiązywane na terenie objętym inwestycją.

Dziennik "Rzeczpospolita" z 19.02.2024 r. przedstawił raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA , wg którego w Polsce w 2022 r. średnia liczba aut na 1000 mieszkańców wyniosła 703 pojazdy. Biorąc pod uwagę korektę Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar (517), akademickość miasta i ogólną tendencję wzrostową ilości samochodów, właściwe będzie przyjęcie wskaźnika 0,6 samochodu na mieszkańca. Liczbę tę można zweryfikować w oparciu o ilość pojazdów zarejestrowanych w Lublinie i porównać do ilości osób mieszkających w Lublinie na stałe i czasowo.

Postulat 1. W naszej petycji wnosimy o podjęcie uchwały Rady Miasta aby wskaźnik 0,6 samochodu na osobę był podstawowym wskaźnikiem obowiązującym przy ustalaniu polityki parkingowej na terenie Lublina

Wg danych COBOS (Komunikat z badań nr 107/2022, str. 7, tabela 3) w Polsce, średnio w budynku wielorodzinnym przypada 26,57m2 mieszkania na mieszkańca, w zaokrągleniu można przyjąć 26 m2/osobę. Razem z ilością samochodów daje to zapotrzebowanie 0,6 miejsca parkingowego (mp) na każde rozpoczęte 26 m2 powierzchni użytkowej mieszkania (PUM). Biorąc pod uwagę specyfikę zamieszkiwania w akademikach można wskaźnik uszczegółowić na poziomie 0,3 miejsca parkingowego (mp) na każde rozpoczęte 13 m2 powierzchni użytkowej. Da to współczynnik parkingowy dla pojedynczego lokalu mieszkalnego Wp= 0,3x(pow. lokalu/13 m2) [mp/lokal mieszkalny]. Biorąc pod uwagę specyfikę zamieszkiwania w dużych mieszkaniach można ten współczynnik ograniczyć w ten sposób, aby w budynkach wielorodzinnych nie przekraczał wp=1,5 [mp/ mieszkanie].

Postulat 2. W naszej petycji wnosimy o podjęcie przez Radę Miasta uchwały, aby wskaźnik ilości mp na lokal mieszkalny w akademiku, budynku wielorodzinnym w tym z mieszkaniami na wynajem wynosił: Wp=0,3 x (pow. lokalu/13m2)[ mp/lokal ]

(0,3 miejsca parkingowego na każde rozpoczęte 13 m2 powierzchni użytkowej lokalu) i był wskaźnikiem obowiązującym zarówno dla wydawanych w imieniu Pana Prezydenta decyzji o warunkach zabudowy i dla uchwalanych przez Radę Miasta miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak również dla innych dokumentów planistycznych. W budynkach wielorodzinnych wskaźnik ten można ograniczyć do wartości wp = 1,5 mp/ mieszkanie

 


Szymon Pietrasiewicz, Mirosław Hagemejer    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Szymon Pietrasiewicz, Mirosław Hagemejer do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...