W sprawie rezygnacji z AKTUALNEJ FORMY projektu pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r.

                                                                        Do Rady Miasta Katowice

oraz Prezydenta Miasta Katowice,

Pana Marcina Krupy

 

PETYCJA      

 

        W spawie rezygnacji z AKTUALNEJ FORMY projektu pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r.    

 

      Dnia 22.11.2021 r. minie termin składania ofert w przetargu pn. „Wzniesienie pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945r.”. Wnosimy w pierwszej kolejności o unieważnienie przetargu, a następnie ogłoszenie konsultacji społecznych, które pozwoliłby mieszkańcom zdecydować o tym jak ma wyglądać i gdzie ma powstać ten pomnik.

      Niestety obecna forma projektu budzi wiele kontrowersji oraz głosów sprzeciwu. Głównymi argumentami przeciwników powstania tego pomnika w obecnym kształcie są:

 

1)      ZDANIE LUDZI – czynnik, który został pominięty, a to właśnie do mieszkańców inwestycja ta jest kierowana i to oni powinni mieć głos podczas ustalania gdzie/jak/za ile.  

2)      WYCINKA DRZEW – łącznie, aby zrealizować aktualny projekt, wycięte zostanie ponad 100 drzew, z czego 7 w samym Parku Boguckim, a reszta na nasypie kopalnianym znajdującym się po drugiej stronie ulicy Kopalnianej, które stanowią naturalną ochronę Parku przed hałasem i pyłem z Alei Roździeńskiego.

3)      LOKALIZACJA – nietrafione jest również zlokalizowanie pomnika, a Park Bogucki, któryc dopiero co został zrewitalizowany, tylko na tym ucierpi. Po pierwsze z uwagi na w/w wycinkę odsłonięty zostanie na hałas i zanieczyszczenia z jednej z głównych ulic w mieście. Po drugie zwiększy się ruch w pobliżu parku (przy ul. Kopalnianej), który z założenia ma być miejscem przeznaczonym do odpoczynku i rekreacji. Ulica Kopalniana stanie się parkingiem dla wszystkich, którzy będą chcieli „odwiedzić” pomnik.

4)      KOSZT – pierwotnie inwestycja miała kosztować 1,2 mln zł. Aktualny jej koszt to ponad 8 mln, która to kwota jest niebagatelnie wysoka. Ludziom jest ciężko zaakceptować fakt wydawania tak ogromnych pieniędzy na pomnik, gdy patrzą na mierną infrastrukturę rowerową, stan szkół i przedszkoli, czy obcinanie funduszy przeznaczonych na oświatę.

5)      FINANSOWANIE – inwestycja w większości ma być finansowana z tzw. „funduszy covidowych”, czyli pieniędzy, które mają pomóc dokończyć inwestycje „przerwane” przez ogłoszenie pandemii. Czy naprawdę nie ma innych inwestycji, które zostały odłożone przez pandemię, a mógłby w bardziej aktywny sposób pomóc mieszkańcom Katowic?

 

      W związku z powyższym prosimy o rezygnację z aktualnej formy projektu pomnika, jednocześnie nie rezygnując z samego pomysłu, aby ten pomnik powstał. Pomnik ten powinien powstać, gdyż ta niewyobrażalna tragedia, która miała miejsce przed laty odbiła się na tysiącach mieszkańców naszego regionu, ale niech teraz właśnie oni, ich potomkowie i zwykli mieszkańcy zdecydują na jakich zasadach on powstanie.

  Mieszkańcy Katowic 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Aneta do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...