Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego w sprawie budowy nowego zespołu szkolno-przedszkolnego na terenie Płaszowa

Skontaktuj się z autorem petycji

Odpowiedź na petycję

2023-09-04 22:14:43
Szanowni Państwo,

 

Przesyłam Państwu odpowiedź na petycję.

 

Niestety, w odpowiedzi nie widzę zbyt wiele optymizmu. Może jedynie to, że oddanie budynku szkolnego przy ulicy Grochowej jest planowane na rok 2025 r. (oficjaln data to koniec II kwartału 2026).

 

Pani Prezydent napisała również, że: "mając na uwadze konieczność zaspokajania potrzeb edukacyjno-wychowawczych dzieci mieszkających na terenie Płaszowa (...) w Wieloletniej Perspektywie Finansowej miasta Krakowa w 2025 roku zaplanowane są środki na zakup lokalu dla potrzeby klas I-III szkoły podstawowej, funkcjonującej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Myśliwskiej 64."

 

Na kolejną inwestycję (na terenie Zabłocia, nie Płaszowa) nadal nie przeznaczono środków w Wieloletniej Perspektywie Finansowej.

 

Pani Prezydent informuje nas także, w jaki sposób wprowadzane są nowe zadania inwestycyjne do budżetu Miasta Krakowa. "Ostatecznie o uwzględnieniu zadania inwestycyjnego, polegającego na budowie nowej szkoły, przedszkola lub zespołu szkoIno-przedszkolnego na terenie Płaszowa w budżecie Miasta Krakowa na rok 2024 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej i zapewnieniu finansowania dla tego przedsięwzięcia, zadecyduje Rada Miasta Krakowa."

 

Załączam pełną treść odpowiedzi.

 

Ze swojej strony, jak i pozostałych autorów petycji, dziękuję za wsparcie inicjatywy. Wiem, że kolejne działania w sprawie budowy przedszkola i szkoły na terenie Płaszowa są i będą podejmowane. Zachęcam wszystkich do wspierania tych działań.
 

Pozdrawiam serdecznie,

Katarzyna Lasota 

 

odpowiedz_1.JPGodpowiedz_2.JPG

 

Katarzyna Lasota

Podsumowanie

2023-06-24 09:39:24

Podsumowując działania podjęte w związku z petycją i spotkanie, podczas ktorego została złożona. 779 podpisów zostało złożonych elektronicznie, a na papierze petycję podpisały 764 osoby. Łącznie ponad 1500 podpisów.

 
Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w procesie tworzenie petycji i zbierania podpisów za zaangażowanie, wsparcie, udostępnione dane i wiedzę.
 
13 czerwca odbyło się spotkanie z Prezydentem Andrzejem Kuligiem, podczas którego złożyliśmy petycję. W rozmowie uczestniczyli Prezydent Andrzej Kulig, Dyrektor MCOO, Szymon Toboła Przewodniczący Rady Dzielnicy XIII i jedna mama dzieci w wieku szkolnym.
 
Podczas rozmowy pan prezydent zauważył, że biorąc pod uwagę rozwój Płaszowa, budynek szkolny przy ulicy Grochowej nie będzie wystarczający i są potrzebne kolejne działania.
 
O konieczności budowy przedszkola rozmawialiśmy w kontekście danych wskazujących, że na terenie naszej dzielnicy występuje największy niedobór miejsc w przedszkolach samorządowych i publicznych.
 
Pan prezydent i pani dyrektor wymienili kolejne planowane inwestycje oświatowe w naszej okolicy:
 
· Szkoła przy ulicy Dekerta (Zabłocie) – tu już są podejmowane działania, jednak zwróciliśmy uwagę, że ta szkoła ma odpowiedzieć na potrzeby Zabłocia, gdzie aktualnie nie ma szkoły.
 
· Szkoła i przedszkole przy ulicy Strażackiej (Rybitwy) – zostały podjęte działania w celu zabezpieczenia terenu pod szkołę i przedszkole.
 
· Przedszkole wraz z budynkiem mieszkalnym w okolicy ulicy Koszykarskiej – została udzielona odpowiedź na interpelację radnego Jacka Bednarza.
 
· Prowadzone są również rozmowy z deweloperem, w wyniku których miasto może pozyskać teren w Płaszowie z przeznaczeniem pod inwestycję oświatową.
 
Odnośnie budowy szkoły przy ulicy Grochowej, podkreśliliśmy jak ważna dla nas rodziców jest sprawna budowa tej placówki. Pan prezydent zaznaczył, że pozwolenie na budowę zostało wydane i teraz postęp prac zależy od wykonawcy. Wybrany wykonawca jest wiarygodny. Wykonawcom zależy na sprawnej realizacji inwestycji, a doświadczenia z realizacji innych obiektów wskazują, że termin często jest krótszy. W przypadku szkoły przy ulicy Grochowej jest możliwość uruchomienia budynku po jego oddaniu, również w trakcie trwania roku szkolnego (w przypadku zupełnie nowej placówki oświatowej, np. Złocień uruchomienie musi nastąpić 1 września).
 
Rozmawialiśmy również o możliwości podjęcia działań już teraz, tak aby po oddaniu budynku przy ulicy Grochowej, sytuacja we wszystkich płaszowskich szkołach poprawiła się, tj. próby utworzenia klas w SP 47, które w momencie otwarcia budynku przy ulicy Grochowej mogłyby zostać przeniesione do szkoły przy ulicy Goszczyńskiego. To nie jest proste zadanie, ponieważ wymaga współpracy wydziału edukacji, dyrektorów, nauczycieli i rodziców, jednak jeśli sytuacja dzieci we wszystkich szkołach ma się poprawić, to warto podjąć próbę. Z drugiej strony pani dyrektor MCOO potwierdziła, ze podobne działania są podejmowane w przypadku innych inwestycji.
 
Na petycję otrzymamy odpowiedź pisemną do trzech miesięcy. Natomiast pan prezydent zaznaczył również, że podejmowanie działań jest zadaniem władz miasta we współpracy z Radą Dzielnicy.
 
Czekamy na odpowiedź.

Katarzyna Lasota



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.