LIST OTWARTY W SPRAWIE CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Opublikowane w Forum Akademickim:

https://forumakademickie.pl/news/list-otwarty-w-sprawie-centrum-nowych-technologii-uw/  

 

Warszawa 25 kwietnia, 2019 r.  

 

Jego Magnificencja

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego

prof. UW dr hab. Marcin Pałys  

 

LIST OTWARTY

W SPRAWIE CENTRUM NOWYCH TECHNOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Szanowny Panie Rektorze,

Chcielibyśmy wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW) oraz zadeklarować nasze poparcie dla prof. Agnieszki Chacińskiej, która została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektora. Pochodzimy z bardzo różnych środowisk i instytucji, niektórzy z nas są absolwentami UW. Wszyscy chcielibyśmy, aby Uniwersytet Warszawski rozwijał się, jako światowej klasy ośrodek akademicki. Aby to osiągnąć, niezbędne są poprawa jakości i zwiększenie globalnej widoczności badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie. Naszym zdaniem najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest tworzenie i rozwijanie ośrodków badawczych, takich jak CeNT UW. Powinny one służyć, jako wzór dla uniwersytetów i innych ośrodków naukowych w Polsce pod względem organizacji i doskonałości nauki. Istnieje kilka istotnych elementów uniwersalnych dla czołowych ośrodków naukowych na całym świecie: i) międzynarodowa rada, która przeprowadza rekrutacje na stanowiska kierownicze i dokonuje ewaluacji kierowników grup badawczych, ii) płaska, przejrzysta struktura, z grupami badawczymi jako najważniejszymi jednostkami organizacyjnymi, iii) otwarte, przejrzyste, międzynarodowe konkursy na kierowników grup badawczych, w których najważniejszym kryterium jest doskonałość naukowa, iv) efektywna, profesjonalna, anglojęzyczna administracja, która oferuje doskonałe wsparcie dla naukowców, aby mogli oni w pełni skoncentrować się na badaniach naukowych, v) profesjonalne laboratoria aparaturowe otwarte dla wszystkich użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych w oparciu o przejrzyste zasady dostępu.

W 2017 roku, po latach braku przywództwa w CeNT i chaotycznego rozwoju Centrum, prof. Agnieszka Chacińska objęła stanowisko dyrektora. Z powodzeniem pracowała nad wprowadzeniem wyżej wymienionych elementów, które są niezbędne dla naukowego sukcesu CeNT. Agnieszka Chacińska jest światowej klasy naukowcem, powszechnie uznanym za swoje odkrycia w dziedzinie biologii mitochondriów. Publikuje w najlepszych czasopismach naukowych, jest członkiem prestiżowej Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej i Academia Europea. Wiele przykładów pokazuje, że tylko pod silnym przywództwem tak wybitnych naukowców centra badawcze mogą z powodzeniem rozwijać się i dążyć do najwyższej jakości badań naukowych. Prof. Chacińska przyniosła do CeNT naukową reputację oraz umiejętności przywódcze. Zainwestowała też ogromny wysiłek, by wzmocnić strukturę CeNT przez utworzenie w jego obrębie doskonale finansowanej Międzynarodowej Agendy Badawczej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Pozwoliło to jej sfinansować zakup nowoczesnego sprzętu badawczego i rozpocząć proces zatrudniania nowych kierowników grup prowadzących badania w nowoczesnych i przełomowych dziedzinach nauki. Zaskakujące i niezrozumiałe jest to, że mimo oczywistych oznak sukcesu jej strategii, prof. Chacińska została zmuszona do ustąpienia. Cały proces budzi wiele niepokoju. Na przykład niedawny audyt centrum został przeprowadzony tylko przez pracowników Uniwersytetu bez udziału ekspertów zewnętrznych. Ponadto jeden z członków komisji prowadzącej audyt został p.o. dyrektora CeNT UW, co stanowi oczywisty konflikt interesów. Wszystko to powoduje niepewność wokół Centrum, co w oczywisty sposób bardzo utrudni rekrutację nowych liderów grup i kolejnego dyrektora kalibru prof. Chacińskiej.

Apelujemy do Pana Rektora i do władz Uniwersytetu Warszawskiego o utrzymanie kierunku zmian organizacyjnych w CeNT UW, które zostały przeprowadzone pod kierownictwem prof. Agnieszki Chacińskiej. Wszystkie decyzje dotyczące CeNT muszą być podejmowane w przejrzysty sposób, unikając konfliktów interesów. Obecna decyzja stanowi bardzo niebezpieczny sygnał dla innych instytucji naukowych w Polsce, które są w trakcie lub rozważają podobną modernizację i restrukturyzację własnych systemów. Ta decyzja może mieć daleko idące skutki, negatywnie wpływając na rozwój innych jednostek, a przez to na przebieg całej reformy nauki w Polsce. Jest oczywiste, że aktywna praca na rzecz reformy organizacji nauki musi spotykać się z oporami, ale jednocześnie oczekujemy, że dalsze próby poprawy systemu będą się cieszyć poparciem władz, a nie spotkają się z piętrzeniem dodatkowych trudności. Chcielibyśmy, aby w Polsce powstawały i rozwijały się centra naukowe światowej klasy, z których moglibyśmy być dumni i które stanowiłyby przykład dla innych jednostek w kraju.

 

Michał Dadlez, biofizyk

Andrzej Dziembowski, biolog molekularny

Stefan Dziembowski, informatyk

Witold Filipowicz, biochemik, biolog molekularny

Sebastian Glatt, biolog molekularny

Paweł Golik, genetyk

Joanna Golińska-Pilarek, filozof

Maciej Górecki, politolog

Maria Górna, biolog molekularny

Wieslaw Gruszecki, biofizyk

Danuta Gutowska-Owsiak, immunolog

Jonathan G Heddle, biochemik

Artur Jarmołowski, biolog molekularny

Mariusz Jaskólski, biolog strukturalny

Jacek Jaworski, neurobiolog

Krzysztof Jóźwiak, nauki farmaceutyczne

Bożena Kamińska, neurobiolog molekularny

Barbara Klajnert-Maculewicz, biofizyk

Hanna Kmita, biochemik

Magda Konarska, biolog molekularny, genetyk

Jacek Kuźnicki, neurobiolog, biochemik

Natalia Letki, socjolog

Jarosław Marszałek, biochemik

Marta Miączyńska, biolog komórki

Marcin Nowotny, biolog molekularny

Mikołaj Olejniczak, biochemik

Andrzej Pacak, biolog molekularny

Leszek Pacholski, informatyk

Jerzy Paszkowski, genetyk

Katarzyna Dorota Raczyńska, biolog molekularny

Magdalena Rakowska-Boguta, genetyk

Jan Sadowski, biolog molekularny

Krzysztof Sobczak, biolog molekularny

Agata L Starosta, biochemik

Zofia Szweykowska-Kulińska, biolog molekularny

Jakub Szymanik, logik

Michał R Szymański, biochemik

Marek Tchórzewski, biolog molekularny

Grzegorz Węgrzyn, biochemik

Alexander Włodawer, biolog strukturalny

Paweł Zawadzki, biofizyk

Piotr Ziółkowski, genetyk